Kuremaa veski jahvatab graafikajahu

 

Kuremaa vana tuuleveskit külastavad huvireisijad eelkõige suurepärase vaate pärast, mis sealt ümbritsevale vooremaastikule avaneb. Ent seal pakutakse aeg-ajalt ka kunstielamusi. Praegu on veskis väljas Põltsamaa kunstiseltsi graafikanäitus Läbi aja”.

Sellise nime sai näitus sellepärast, et näitusetööd on sündinud üsna pika aja jooksul: vanemad pärinevad 2007. aastast, värskemad on tehtud mullu.

Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja ja sealse kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja sõnul on selts olnud päris agar graafikatehnikate kursusi korraldama. Kuus aastat tagasi keskenduti sügavtrükitehnikatele, nagu kuivnõel, ofort ja akvatinta.

Graafikakursuse korraldamiseks oli siis just õige aeg,” ütles Ethel Hakkaja. Aasta varem oli Põltsamaa kunstikooli viieaastase stuudiumi lõpetanud esimene täiskasvanute kursus. Täiskasvanud kunstihuvilistele sai kunstikoolis õppimise võimalust pakutud just sellepärast, et nad tundsid puudust süsteemsemast kunstiharidusest, eriti korralikust joonistamisoskusest. Graafika aga eeldabki enamasti head joonistusoskust. Nii et kui esimesel täiskasvanute kursusel kunstikool 2006. aastal läbi sai, siis lasksime nende oskustel aastakese settida” ja tegime siis graafikakursuse.”

Kursus kujunes kunstikooli täiskasvanud vilistlastele justkui õpingute jätkuks ning nad oskasid sellest tõepoolest mõnu tunda. Esimene täiskasvanute kursus ei jäänud aga viimaseks ning möödunud sügisel, kui Kai Kuusing kunstiseltsi kutsel Põltsamaale oma meistriklassi läbi viima tuli, oli graafikahuviliste ring juba palju laiem.

Kai Kuusingu juhendamisel viljeldi kõrgtrükitehnikaid, eelkõige karborundumit. Kui sügavtrükitehnikate puhul on nn trükkivaks pinnaks trükiplaati süvendatud jooned, siis kõrgtrükitehnikate puhul töötavad” just plaadi üldpinnast kõrgemad pinnad. Kai Kuusingu meistriklassis tekitati need papitahvlile PVA liimi ja liiva abil: papile kanti liimiga soovitud kujutis ning kaeti see siis liivaga, mis papile kleepus.

Nii mõnigi kursuslane keskendus meistriklassis autoportreele, sest Põltsamaa kunstiseltsi mulluse aastanäituse teema oli just autoportree. Mõned võtsid aga vaatluse alla aja teema, sest maakonna kunstnike mullune ühisnäitus (seegi toimus Põltsamaal) kandis pealkirja Aega on”. Kai Kuusingu juhendajatarkus avaldus selles, et ta oskas hea tulemuseni juhatada ka tagasihoidlikumate oskustega kursuslased.

Graafikatehnikatega katsetamine pakub kunstiharrastajale tõesti palju otsingu- ja leidmisrõõmu. See rõõm vaatab vastu ka Kuremaa veski vanadelt seintelt. 18 põltsamaalase katsetused graafika vallas jäävad sinna üles juuli lõpuni.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus