Kuremaa ootab suvitajaid

 

Kuremaa supelranna külastajale jääb paigast hea mulje ning paistab, et ranna haldajad saavad tööga hakkama.

Esmaspäeva hommik. Kell saab 10.30. Kuremaa supelrannas valitseb vaikus. Rahvast on vaatamata kuumale ilmale vähe- mitte rohkem kui 20. Rannakohvik on veel suletud ja infotahvlilgi on kirjas alles eelmise päeva õhu- ja veetemperatuurid. Mastis lehvib roheline lipp.

Peagi hakkab kõlaritest kostuma ka muusika ning mõned minutid pärast kella 11 saabub rannakohviku personal, kes hoolitseb ka kogu ranna heakorra eest. Kohvik avatakse, paatidesse jaotatakse aerud ja rannavalve alustab järjekordset tööpäeva. 

Külastajate mulje hea

Suvitajatega vesteldes jäi mulje, et Kuremaa rannas justkui polekski midagi valesti. Vesi on mõnus ja nii mõnegi teise veekoguga võrreldes väidetavalt ka puhtam. Suvitaja Triinu sõnul on näiteks Mustvee rannas vesi liialt must, sest õitseb ning Laiusel jällegi ujumiseks liiga jahe. Suure plussina tõi ta välja ka liivaranna ja selle puhtuse. Ainult kohviku hinnad on Triinu sõnul kallivõitu, mistõttu tema sealt midagi ei ostagi, vaid toob ise vajalikud joogid-söögid kaasa.

Noored vanemad Karin ja Raido peavad Kuremaa suurimaks eeliseks seda, et vesi ei lähe kohe sügavaks, mistõttu saab lapsega rahulikult rannavees supelda. Ka kohvik on nende arust ainult hea – mis sellest, et hinnad pisut kallimad. Karini sõnul tuleb sellega arvestada, kui randa tulla, sest ei pea ise toitu kaasa tassima.

Negatiivsena toob noorpaar välja vaid üksiku liivalt leitud klaasikillu ning vee üha halveneva puhtuse. 

Vetelpäästel tegusad päevad

Vetelpäästja Janar Hannolaineni sõnul on tal tegevust küll ja rohkemgi veel. Kuigi ametlikult kestab tööpäev üheteistkümnest  ennelõunal kuni seitsmeni õhtul, tuleb päästjatel kuumade ilmadega tihti ületunde teha, sest inimesed tulevad end palava päeva lõpus vette jahutama.

Ja kõik ei tule randa ainult suplema. Sel aastal on tulnud Janaril päris mitmel korral “neid kangemaid mehi” veest välja tirida, kes joomasena ujuma kipuvad. “Üleeile käisin kaks korda sama tüüpi välja toomas. Lõpuks kutsusime politsei ja nemad viisid ta siis minema.”

Lisaks purjutajatele tuleb Janaril tegeleda veel ka mitmete vigastuste ja minestamistega. Kuigi randa koristatakse igal õhtul, võib ikkagi juhtuda, et mõni klaasikild või teravam järvekarp või kivi jääb jala alla. “Eile viidi näiteks üks laps haiglasse, sest astus midagi teravat jalga.”

Vett palju puhtamaks muuta ei saa – õitsemine on ju looduslik protsess. Randa kippuvaid vetikaid annaks koristada küll, kuid selleks ei ole omavalitsusel raha.

Omal käel tehakse niigi rohkem, kui tegelikult nõutud. Janar paigaldas näiteks ise paadisilla otsa automaatanduri, mis mõõdab veesooja iga poole tunni tagant ning laeb tulemused ka iga kahe tunni tagant ilm.ee lehele üles. Rannas olevale infotahvlile jõuavad numbrid siis, kui kellelgi personalist tekib vaba hetk neid kirjutama minna. Enamasti siiski vähemalt iga tunni tagant. 

Suuri järjekordi veel pole

Rannakohvikus hommikul veel kaubast puudust pole – ainult mahlapulka ei olnud hetkel pakkuda. Müüa Sirje Gerassimova sõnul siiski kogu kaup päeva lõpuks päris otsa ei saa. “Võib juhtuda, et näiteks, et mingi jook saab otsa, aga mõnda teist on ikka.” Kõige paremini läheb kaubaks loomulikult jäätis ning kõikvõimalikud karastusjoogid. Kõhutäiteks ostetakse peamiselt burgerit. Pikki järjekordi kohviku ukse taha ei teki, kuid kusagil lõuna paiku- kahest kolmeni- on väike toidujärjekord küll. Viimaste päevade kuumadega külastab kohvikut päevas 300-400 inimest. “Rekord oli 550,” avastas Sirje kassatšekke uurides.

Kohviku kurdetud kallid hinnad ei paista vähemalt jäätiseostu takistamast. Ka valiku üle ei saa nuriseda – erinevaid jäätiseid oli ligikaudu kümmet sorti. Ainult väikese märkusena võiks mainida, et hinnad paistsid olevat endiselt vaid kroonides, kuigi esimesest juulist peaks nähtaval olema hind ka eurodes. Võimalik küll, et kusagil letinurgas oli ka tabel eurohindadega ja see jäi lihtsalt ostusoovi puudumisel märkamata.

Keskpäevaks oli rand rahvast täis ja vaba kohta rannalina laotamiseks tuli juba hakata otsima. Sellele vaatamata tuli rahvast üha juurde. Kuremaa on ju siiski üks Jõgevamaa tuntumaid, ning nagu selgus, ka paremaid ja korrastatumaid suvituspaiku rannamõnude nautimiseks. 

Kuremaa Supelrand

Valdaja: Jõgeva Vallavalitsus

Haldaja: Panther Teemaja OÜ

Kohvik avatud:

E-R 11.00- 19.00

L-P  10.00- 20.00

Paadilaenutus avatud:

11.00- 19.00

Rannavalve (ametlikult) tegutsev:

11.00- 18.00

i

KARL SAKRITS

blog comments powered by Disqus