Kuremaa lossis tutvustatakse kultuuriloolisi maakaarte

Kuremaa lossi esimesel korrusel on avatud näitus Olev Soansi kultuuriloolistest maakaartidest. Need tõi oma kollektsioonist lossi vaatamiseks ettevõtja ja Jõgeva vallavolikogu liige Marek Saksing.

Teisele korrusele seadis ta aga üles näituse kartograaf  Ludwig August Mellini Liivimaa atlasest.

Kunstniku ja pedagoogi Olev Soansi (1925-1995) , kes alustas kunstnikuteed raamatuillustraatori ja plakatikunstnikuna, tunneb üldsus kõige paremini infograafiliste kultuurilooliste maakaartide autorina. Kuremaa lossis avatud näitusel saab tutvuda kolmekümne kolme sellise kaardiga.

“Soans jagas kaardid teemadeks: arhitektuur, loodus, kultuurilugu, regioonid, linnad, institutsioonid, sündmused, rajoonid, maakonnad ja saared. Sellest süsteemist sai lähtutud ka näituse ülesseadmisel,” rääkis Marek Saksing. “Minu pikaajaliseks hobiks on vanaaegsete ja kunstiväärtuslike esemete kogumine ja restaureerimine ning teemakohases valdkonnas silmaringi avardamine. Järjekindla kogumistöö tulemusena läks korda soetada kollektsiooni Olev Soansi kultuuriloolised maakaardid. Aasta aega tegelesin tööga, mille tulemusena said kaardid kaitstud niiskuse eest ja ühtlasi raamitud. Internetis kontakte otsides ja sõprade ja tuttavate abiga õnnestus kaardikogu ka täiendada. Seoses Eesti Vabariigi 96. aastapäevaga tekkis mõte neid kõigile huvilistele tutvustada. Leidsin, et iseäranis hästi sobib näitus Kuremaa lossi. Idee meeldis ka sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhatajale Annika Tagakülale,” ütles ta.

Kultuurilooliste kaartidega tutvumiseks kulub vähemalt tund või kauemgi. Hariv ja põnev on sealt otsida ja leida tänase Jõgevamaaga seotud kohti ja isikuid,” lausus Saksing.

Oma kollektsioonist on ta koostanud näituse ka Kuremaa lossi teisele korrusele, kus on eksponeeritud neliteist maakonnakaarti baltisaksa poliitiku ja kartograafi, krahv Ludvig August  Mellini (1754-1835) Liivimaa atlasest.

Liivimaa atlas võttis kokku saavutused Baltimaade kartograafia alal. Eestist on atlases umbes 7000 kohanime,” märkis Marek Saksing. Tema sõnul jäävad näitused avatuks vähemalt aasta lõpuni.

“Jõgeva valla käekäiku mitmekülgselt panustanud Marek Saksingu valmisolek tutvustada osa oma kollektsioonist Kuremaa lossis on väga teretulnud. Väljapanekutega saab tutvuda siin toimuvate sündmuste ja koosviibimiste ajal ja alati, kui hoone on avatud. Mõttekas oleks aga oma külastussoovist ette teatada, siis on võimalik kutsuda Marek Saksing ka oma kollektsionäärikogemusi jagama,” ütles Annika Tagaküla.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus