Kuremaa lossis tuleb retrokontsert

Kuremaa lossis saab laupäeval taas kuulata eesti levimuusika klassikat. Retrokontserdil, mis kuulub sarja “Eesti levilaulu kuldajastu Raimond Valgrest Kustas Kikerpuuni”, tuleb esitusele Viktor Ignatjevi, Gennadi Podelski, Boris Kõrveri, Evald Vainu, Uno Naissoo ja Valter Ojakääru looming.

Meie levimuusika kuldajastut käsitleva kontserdisarja käivitas Kuremaa kultuuriselts Jensel neli aastat tagasi. 2013. aasta veebruaris sai selle raames teoks Kustas Kikerpuu laulude õhtu “See kaunis maa”, sama aasta novembris Raimond Valgre laulude õhtu “Sinilinnu muinasjutuline lend muusikas läbi saju” ning 2014. aasta aprillis Arne Oidi laulude õhtu “Ja elab rõõm”. On olnud ka mitme helilooja loomingule pühendatud õhtuid. Seegi kord tulevad ettekandele kuue helilooja kirjutatud palad.

Levimuusika “tammed”

“Uno Naissoo ja Valter Ojakäär kuuluvad meie levimuusika “tammede”, hulka, ent igihaljaid palu leidub ka Gennadi Podelski, Viktor Ignatjevi, Evald Vainu ja Boris Kõrveri loomingus,” ütles Kuremaa kultuuriseltsi eestvedaja ja kontserdisarja idee autor Vello Pütsep.

Retroõhtu juht on Peep Puis, kes jutustab ka lugusid heliloojatest ja esitatavatest paladest.

Kuue autori laulud kõlavad kultuuriseltsi Jensel naisansambli ning solistide Veronica Vahti, Tõnu Kaha, Matti Linno ja Peep Puisi esituses. Uno Naissoo lauludega astuvad üles Põltsamaa kultuurikeskuse segaansambel ja Kamari naisansambel.

“Naissoo teema on Põltsamaa kandi lauljatele paremini tuttav, seepärast kutsusime tema loomingut esitama sealse kultuurikeskuse segaansambli ja Kamari naisansambli. Osa Uno Naissoo lapsepõlvest möödus ju Põltsamaal ning seal korraldatakse nüüd talle pühendatud vokaalansamblite konkursse,” ütles Vello Pütsep.

Ühtekokku tuleb esitamisele 24 pala ning lauljaid saadab instrumentaalansambel Retpop. Nad esitavad ka mõned instrumentaallood.

Et kuulajad liialt ei väsiks, tehakse eeskava keskel vaheaeg. Selle saab veeta kohvikus.

Haritud autorid

Aega Raimond Valgrest Kustas Kikerpuuni võib Vello Pütsepa meelest meie levimuusika kuldajaks nimetada sellepärast, et meie tollased lauluautorid olid enamasti kõik konservatooriumiharidusega heliloojad. Kõige rohkem oli nende hulgas Heino Elleri õpilasi.

“Nüüd on nii, et võtad oma laulu linti, saadad konkursile ja oledki helilooja valmis,” märkis Vello Pütsep irooniliselt.

Tema sõnul tekitavad eesti levimuusika kuldajastust pärit igihaljad palad soliidsemas eas publikus kindlasti nostalgiat, noorematele pakuvad need aga avastamisrõõmu.

“Aga nüüd hakkab kuldajastu pärand meil tõesti läbi töötatud saama. Hans Hindperelt ehk oleks veel üht-teist võtta ja mõnelt teiselt heliloojalt ka,” ütles Vello Pütsep.

Tema sõnul on sissepääs laupäeval kell 18 algavale retrokontserdile prii, kes kohvikusse soovib minna, peaks siiski rahakoti kaasa võtma.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus