Kuremaa jätkab meistriliigas

Eesti meeste korvpalli meistriliigas teeb ka alanud hooajal kaasa Jõgevamaa meeskond, mis vähemasti esialgu kannab Kuremaa/Tartu Palliklubi nime. Esiliigas meie maakond tänavu aga enam esindatud pole.

iii

Kuremaa/Tartu PK meeskond koosneb enamasti mulluses Kuremaa Spordikooli  esiliigameeskonnas kaasa teinud mängijatest, kellele on juurde värvatud mõned Rakverest, Võrust ja Tartu Rocki juunioride meeskonnast pärit korvpallurid ning paar Kuremaa spordikooli A-klassi noormeest. Kuuajalisele testimisele jäid Kuremaa meeskonna juurde ka kaks äsja Eesti-tuuril käinud Oklahoma Impacti (USA) meeskonna mängijat — ülitäpne korvikütt Derek McGee (pikkus 198 cm) ja rahvale suurepärast šõud pakkunud „vedrupoiss“ Derek Winston (185 cm).

„Kas nad jäävad ka kauemaks siia, see selgub pärast kuupikkust testperioodi,“ ütles Kuremaa meistriliigameeskonna esindaja Ergo Prave. „Vähemasti Eesti karikavõistluste lõpuni ehk oktoobri keskpaigani on nad lubanud meile abiks olla. Hea kontakti kohalike mängijatega said külalised igatahes juba esimeses trennides.“

Meeskonna treeneriks on Tartu Palliklubi treener ja juhataja Priit Paama, ka osa mängijaid on sellest klubist välja kasvanud. Meistriliigameeskonna ülalpidamisega seotud kulud ja organiseerimismured jagavad Kuremaa ja Tartu poolsed eestvedajad omavahel. Küsimusele, kas Kuremaa pool tähendab Kuremaa spordikooli, vastas Ergo Prave, et otseselt ei saa meistriliiga meeskonda spordikooliga seostada, ehkki õige mitu mängijat, nagu näiteks Mihkel Kurg, Risto Rebane, Toomas Valdre, Henri Räim, Karel Prave ja Rainis Värv on Kuremaa Spordikooli kasvandikud ja Ergo Prave selle kooli direktor.

„Meistriliiga meeskond on siiski omaette nähtus,“ kinnitas Prave. „Mis meeskonna nimesse puutub, siis see võib lähinädalatel veel muutuda — näiteks juhul, kui leiame suursponsori, kes soovib oma nime korvpalli kaudu tuntumaks teha.“

Karika- ja meistrivõistluste kodumängud kavatsetakse pidada Jõgevamaal: arvatavasti nii Jõgeval, Tormas kui ka Põltsamaal. Kuremaa spordihoone saali mõõtmed kahjuks meistriliiga standardile ei vasta. Treeningud hakkavad aga toimuma Tartus kahes eri paigas: Eesti Maaülikooli uhiuues spordihoones ja SA Tartu Sport hallatavas Turu tänava spordihoones.

„Nii kummaline kui see ka pole, aga Tartus on praegu treeninguvõimalused rahalises mõttes soodsamad kui Jõgevamaal,“ ütles Ergo Prave.

Noorenenud koosseisud

Korvpalli meistriliigas teevad tänavu kaasa needsamad kaheksa meeskonda kes mullugi, ainult et kõik nad on teinud läbi olulise noorenduskuuri.

„Ühest küljest on meeskondade noorenemine tingitud sellest, et osa teenekaid mängijaid on vanuse tõttu loobunud, teisest küljest sellest, et klubide majanduslik seis pole praegusel majandussurutise ajal kiita ning seepärast ollakse sunnitud palkama nooremaid ja väiksema kogemusega mängijaid,“ ütles Ergo Prave. „Klubide eelarved on tänavu suisa kordades väiksemad kui eelmisel aastal. Samas on noorte hulgaski päris konkurentsivõimelisi tegijaid, kes nüüd rohkem mänguvõimalusi saavad.“

Ergo Prave sõnul ongi meistriliigas ees ootamas huvitav hooaeg, sest nii suurel määral uuenenud koosseisude puhul on mängutulemused raskesti ette ennustatavad. Põnevust jätkub aga võib-olla ainult märtsini, sest reglemendi järgi saavad meeskonnad 28. veebruarini veel mängijaid nimekirja lisada ning n-ö suured klubid, kes esimesed kaks ringi on noormängijatega „läbi loksutanud“, võivad otsustavate mängude ajaks endale tugevad leegionärid sisse osta.

„Ühest küljest on see totter süsteem, teisest küljest pole ka väikestel klubidel keelatud endale mõneks kuuks abijõude palgata,“ ütles Ergo Prave.

Mullune esimene meistriliigahooaeg kujunes Kuremaa meeskonnale mäletatavasti üpris kariderohkeks: osalt kiirustades (meistriliigas kaasa tegemise võimalus selgus suhteliselt hilja) ja liiga optimistlikult tehtud eelarve tõttu, osalt üleüldise majanduslanguse tõttu ja osalt selle tõttu, et üritati kaasa teha kahes liigas korraga. Nüüd keskendutakse ühele liigale ning ka eelarve koostamisel oldi rohkem kahe jalaga maa peal.

Profi suhtumisega amatöörid

„Meeskonna tänavune eelarve on tõesti ainult äraelamise eelarve,“ ütles Ergo Prave. „See katab küll ära varustuse, laagrite, laagriaegse toitlustamise ning treeningutele ja võistlustele sõidu maksumuse, aga stipendiumi või palka enamik mängijaid ei saa. Nii et sellist asja pole, et mängija veel enne ketside jalgapanekut viiekohalist summat küsib ja kui seda pangaarvele laekunud pole, siis ketse jalga ei panegi. Meie noored mehed mängivad eelkõige sellepärast, et nad korvpalli armastavad ja ma olen väga uhke nende üle, et nad seda teevad. Seda enam peame siis meie koos treeneriga omalt poolt pingutama, et neile võimalikult head treenimis- ja muud tingimused luua. Ma nimetaksin meie meeskonda professionaalse suhtumisega amatööride meeskonnaks.“

Ergo Prave loodab, et tänavuse hooaja saab umbes poole miljoni krooniga ära mängida. Kui jagada see summa kümne kuu ja viieteistkümne mehe peale, siis saab tulemuseks veidi üle kolme tuhande krooni. Seda pole tõesti palju. Praegu on meistriliigameeskonnal üheksa kindlat toetajat. Nende nimesid saavad kõik korvpallihuvilised varsti meeskonna särkidelt ja mängu ajaks saali paigaldatavatelt reklaamtahvlitelt lugeda. Ent hea meelega võtab meeskond rahalist või n-ö naturaalabi vastu ka teistelt toetajatelt, olgu siis panus suur või väike.

Hooajaks püstitatud eesmärkide kohta ütles Ergo Prave, et meistrisarjas tahetakse jõuda kuue hulka ehk play-offi-mängudeni. Plaani teostumine sõltub osalt sellest, kas ameeriklased jäävad meeskonda tugevdama. Juba alanud Eesti karikavõistlustel tahab Kuremaa meeskond aga vähemalt veerand-, aga miks mitte ka poolfinaali jõuda. Meile soodsaks kujunenud turniiritabel (tugevamate meistriliigameeskondadega kohe vastakuti minna ei tule) eesmärkide saavutamist igatahes soodustab.Ž

Karikavõistlustel osaleb tänavu 20 meeskonda, kelle hulgas on nii meistri-, esi- kui ka teise liiga võistkondi. Et meistriliiga meeskonnad alustavad alles teisest ringist ehk 1/8-finaalist, pole Kuremaa meeskond karikavõistlustel veel „kätt valgeks“ saanud. Nende esimene vastane selgub SK Marcus ja Nõmme RIMi vaheliste mängude tulemusena ning üks neist on alles pidamata.

„Kutsun kõiki korvpallisõpru Kuremaa võistkonna mänge vaatama,” ütles Ergo Prave. „Iga piletiostja toetab ju teatud määral meie meeskonda. Ka fännitooted — särgid, viled, pasunad jms — tulevad mängude ajaks müügile. Omalt poolt luban, et läheme iga mängu võitma.“

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus