Kurb vaatepilt

Nukralt lösutab kunagine suursugune ringtall Tormas, nagu häbeneks reede hilisõhtul juhtunut. Üks muinsuskaitse all olev hoone on jälle kiiremale hävingule määratud, ja seda tõenäoliselt inimkäte abiga. Ei oska küll aru saada inimese mõtlemisest või mõtlemisvõime puudumisest, kes sellesse hoonesse tuld läks tegema.

Eelmine sarnane põleng oli 2007. aasta 15. aprillil, kui eeldatavasti pandi põlema Kuremaa mõisa vana rehi. Miks? Vastuseid küsimustele pole.

Nagu lumerohke talve hävitustööst veel vähe oleks. Statistika kokku kukkunud katustest teeb veelgi kurvemaks. Eelmisel talvel kukkus täiesti sisse Uue-Põltsamaa mõisa kuivati katus. Õnneks on küll selle hoone taastamiseprojekt tehtud. Aga see on vaid projekt.

Mullu ei pidanud vastu ka Torma mõisa tall-tõllakuuri keskmine osa ja pastoraadi laut.

Tänavu kukkus sisse Palamuse käsitööait, mis pole küll muinsuskaitse all, kuid millest siiski on  väga kahju. Ohtlikus olukorras hooneid on meie maakonnas veel palju. Riik annab küll näpuotsaga raha, et päästa mõni lagunev mälestis kõige hullemast, kuid see on vaid piisk merre. Kui palju muinsusi meile alles jääb, kui tuleb veel üks korraliku lumega talv? 

3. mai 2011

blog comments powered by Disqus