Kunstioksjon aitas Artur Rehil õpiraha kokku saada

Tartus Atlantise restoranis peeti möödunud reedel heategevuslikku kunstioksjoni, mille eesmärk oli koguda raha mullu Los Angelese mainekasse draamakunstide akadeemiasse astunud noore jõgevalase Artur Rehi õpingute toetuseks. Oksjon kujunes edukaks ning Artur võib kooliaasta alates taas üle Suure Lombi lennata.


Los Angeleses tegutsev Ameerika Draamakunstide Akadeemia (American Academy of Dramatic Arts) on kool, kust õppinud paljud filmimaailma tipud ning Oscari võitjadki. Õppimine selles koolis pole odav. Esimese aasta õppemaksu tasumiseks võttis Arturi ema laenu, teise aasta õppemaksu jaoks oli vaja aga juba sponsoreid otsida.

Kui Artur mais kodumaale naasis, lootis ta kodukandi ja suuremate linnade ettevõtjatelt toetust leida. See lootus paraku luhtus, ent lõpuks tuli abi kunstiringkondadest: skulptor Tauno Kangro, kellega Arturi vanaisa, meie hulgast nüüdseks lahkunud ühiskonnategelane Ants Paju palju koostööd tegi, käis välja mõtte korraldada kunstioksjon. Tema ise annetas selle tarvis ühe kauni viiuldajat kujutava skulptuuri ning pakkus välja rea nimesid, kelle poole veel taiese vormis annetuse asjus pöörduda. Oksjoni korraldusliku poole võtsid enda hooleks Tartu Atlantise restorani omanik ja juht Olga Aasav ning Tartu Ettevõtlike Daamide Assotsiatsioon (EDA).

“Kui Artur mulle helistas ja minu abi palus, kavatsesin talle ära öelda: teate isegi, suvine aeg, kõik on ära sõitnud või tegelevad muude asjadega,” ütles Olga Aasav. “Aga kui ma sain aru, et noormees oli umbes kakssada ettevõtjat läbi käinud või helistanud ning polnud kelleltki abi saanud, läks see mulle südamesse. Ja südamesse läks ka tema lauldud laul. Kui inimesel on säärane tahe oma unistust teostada, nagu Arturil, kui tal on selline sära silmades, siis tuleb teda aidata. Suur tänu Tartu EDA liikmetele, kes oksjoni korraldamisele nõu ja jõuga appi tulid!”

“Tänane oksjon pole päris tavaline oksjon,” kinnitas oksjonipidaja Mart Sander, kes tuntud nii muusiku, telesaatejuhi kui ka kunstnikuna. “Te pole tulnud siia eelkõige selleks, et teha investeering mõistliku hinnaga taiestesse, vaid selleks, et investeerida ühte noorde andekasse inimesse ja üksiti iseendasse: otsus teha head mõjutab ka teid ennast.

Me ei tea ette, kas oksjon täidab oma eesmärgi. Me ei tea ka ette, mis saab Arturist: kas ta lõpetab edukalt filmikooli, kas temast saab kunagi sild meie hea, aga vähetuntud filmikunsti ja Hollywoodi kui selle kunstiala maailmakeskuse vahel. Aga kindlasti saab iga täna müüdav taies kaasa toreda legendi, mida on kunagi hea meenutada.”

Küttis publiku üles

Oksjonile läks ühtekokku 20 taiest, mille autoriteks olid Tauno Kangrole, Epp-Maria Kokamägi, Olav Maran, Hille Palm, Mari Roosvalt, Ilmar Kruusamäe, Endel Taniloo, Nerva, Eevi Nerva, Liis Koger, Piret Rohusaar, Katrin Karu, Mart Sander, Tiina Andron, Anne Vasar, Anu Hellenurme ja Pille Tammela. Kui teised taiesed olid oksjonile annetanud nende loojad, siis Pille Tammela töö sattus oksjonile tänu Tartu Hansa Rotary klubi liikmele Tea Taliarule: viimane otsustas Arturi õpingute toetamise nimel ühest oma kunstikogus olevast pildist loobuda.

Oksjon võttis Mart Sanderi oskuslikul juhtimisel üsna ruttu “tuurid üles”: oksjonipidaja oskas hasarti üles kütta, aga ka kunstist ja kunstnikest asjatundlikult rääkida. Tema ettepanekul vestis Artur Rehi publikule lugusid sellest, kuidas ta kunstnikke külastas ja miks neilt just sellise taiese annetuseks sai. Need tükati päris vaimukad lood, samuti Arturi lauldud laulud lõid oksjonisaalis mõnusa meeleolu ja küllap oli seegi üks põhjusi, miks publiku rahakotirauad suhteliselt kergesti avanesid.

Kui mõned taiesed läksid müüki ka alghinnaga, siis enamiku hind tegi pakkumiste käigus läbi märgatava tõusu. Kõige kallimalt ‒ 4250 euro eest ‒ osteti ära seesama Tauno Kangro “Viiuldaja”, mis esimesena oksjonikollektsiooni laekus. Taiese alghind oli 1500 eurot.

Siiri ja Valeri, kes “Viiuldaja” ostsid, tegutsevad meditsiiinitehnika maaletoojatena. Nad olid juba oksjonile tulles otsustanud, et Tauno Kangro “Viiuldaja” peab nende omaks saama.

“Siiri oli vaadanud Atlantise kodulehelt oksjonile minevate taieste fotosid ja saatis “Viiuldaja” pildi mulle edasi. Mina saatsin talle pildi tagasi nii, et Siiri nimi oli juurde kirjutatud. Siiri õppis omal ajal viiulit ja mina nägin Kangro kujus just teda.”

Siiri ja Valeri ostsid lisaks “Viiuldajale” veel mitu taiest.

“Tänane oksjon on väga ilus üritus ja Arturit näost näkku nähes süvenes meis veendumus, et teda tuleb toetada,” ütles Valeri.

Kõik sai müüdud

Kui oksjon lõppes, võisid nii korraldajad kui ka publik rõõmuga tõdeda, et kõik taiesed said müüdud. Olga Aasavi temperamentsel juhtimisel müüdi maha isegi molbert, millel maale oksjoni ajal eksponeeriti. Meeleolu oli ülev ja melu kestis saalis veel tükk aega: tundus, et rahvas lihtsalt ei raatsinud lahkuda. Eesti skulptuuri  grand old man, 93 aastane Endel Taniloo (oksjonil müüdi maha ka üks tema taies) võttis lõpuks taskust välja suupilli ja lõi omaenda mängu saatel naistega tantsugi.

“Vanameister Taniloo suupillimäng pani oksjonile meeleoluka punkti,” tõdes oksjonil viibinud Tartu linnapea Urmas Klaas. “On äärmiselt tore, et filmimaailma pürgiv andekas noormees kunstnikega ühise keele leidis ning selle tagajärjel niisugune tore oksjon toimus. Suur kiitus EDA daamidele, kes siin sellise suurepärase õhustiku lõid! Tänane õhtu tõestas, et ka oksjon võib kujuneda tõeliseks kultuurisündmuseks.”

Oksjonipidaja Mart Sander ütles, et ta valmistas Arturit küll ette selleks, et oksjonile ei pruugi ostjaid tulla ning kui ka tuleb, ei pruugita taieseid kuigi innukalt osta. Aga juhtus uskumatu: kõik taiesed müüdi ära.

“Sellist asja pole minu silmad vist 2006. aastast alates näinud,” kinnitas Mart Sander.

“Ka meie, EDA naised, olime enne oksjonit pigem pessimistid, aga tulemus ületas kõik ootused,” lisas Olga Aasav.

Rehide peres olid viimased kuud üsna pingelised olnud: Arturi tulutud sponsorite otsingud kippusid nii temal endal kui ka teistel tuju nulli viima. Pärast oksjonit olid pinged maas.

“Perekond annab loomulikult ka oma panuse, aga tänu oksjonile saame nüüd palju kergemalt hingata,” ütles Arturi ema Angela Rehi. Lisaks õnnestunud oksjonile võis ta rõõmu tunda taaskohtumisest kunagiste koolikaaslastega: EDA liikmete hulgas osalesid oksjonil ka kunagise Jõgeva 2. keskkooli vilistlased Tiina Andron ja Tea Taliaru. Esimene annetas oksjonile enda loodud, teine oma kunstikogust pärineva taiese.

Artur Rehi oli pärast oksjonit mõistagi üliõnnelik ning tänas taieseid annetanud kunstnikke, oksjoni korraldajaid ja taieste ostjaid suisa maani kummardudes.

“Nüüd võin rahuliku südamega 5. septembril tagasi Los Angelesse lennata ja õpinguid jätkata,” ütles Artur Rehi.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus