Kunstikooli õpilased süüvisid suvepraktikal looduse detailidesse

Jõgeva kunstikooli õpilaste näitus Nähtud Mokko talus annab värviküllase ülevaate suvisest lilleparadiisist. Õitemere seast leiab ka nõtkeid ratsusid, pehmeid lambaid, lustlikke koeri, üle-elusuuruses teo ning metsiku mustangi.


Augusti keskel veetsid 13 Jõgeva kunstikooli õpilast koos õpetajatega kolm tiivustavat päeva Mokko turismitalus lillede ja loomade keskel. Kogu nähtud looduse ilu ning taluloomade elu jäädvustasid õpilased oma töödesse.

Esimesel päeval valmisid tööd akvarelli ja hariliku pliiatsiga, teisel pastellidega ning viimaks guaššvärvidega. Igal päeval sündisid õpilastel tööd, millest said kõik osa õhtustel tööde ülevaatustel. Õpetaja Elita Järvela rääkis, et lapsed tegid laagris tööd hoolega, süvenenult ja tulemus oli südantliigutav ja muljetavaldav.

Vaatamata kindlatele päevateemadele anti lastele loominguline vabadus, nad said ise aega planeerida ja protsessile pühenduda. “Eriti emotsionaalsed oli hetked, kui positiivset tagasisidet andes nägin õpilaste hingeliigutust – ja neid hetki oli laagris palju,” sõnas õpetaja Elita.

Kunstniku eriline vaade

Head sõbrad,12aastased Aaron Matteus ja Elar, olid kunstikooli suvepraktikal esimest korda. Sõbrad on küll lahutamatud ning jäädvustasid samu loomi ja lilli, kuid iga kunstniku nägemus on erinev. Töö juures mängib olulist rolli kunstniku idee ja fantaasia – kes paneb rohkem värvi, kes lisab taimedele lopsakust.

Kaks aastat kunstiga tegelenud Aaron kinnitas, et talle meeldib joonistamine. Seda eriti veel Mokko talus, kus said kokku tema lemmikud – kunst, loomad ja loodus. Aaroni töö viib vaataja justkui maailma servale, kus märkad maakera kumerust – haljendaval aasal nosivad hobused ja lambad rohtu. Nende kohal sillerdab tähistaevas, kus teeb tiire üksik sünkjas suitsupääsuke. Taamal on vikerkaarelised põllumaad.

Aaron märkis, et algselt oli tal plaanis vikerkaar joonistada, aga siis tabas teda inspiratsioon ja sündiski idee värvilistest viljapõldudest. Kas need muinasjutuliselt lokkavad põllud on nüüd Maal või hoopiski vikerkaareplaneedil, jääb vaataja enda otsustada.

Viis aastat kunstiga tegelenud Elari lemmikuks on taimed ja loomad. Poiss on suur aiandushuviline. Koduaias on alati tegemist ning töö ei lõppe kunagi.

Õpetaja Piret Järv sõnas, et temagi on õppinud Elarilt kasulikke nippe. Näiteks seda, kuidas taimi katta. Noor kunsti- ja aiandushuviline ei ole ainult vanematele abiks, vaid kasvatab aias ka päris oma taimi.

Poiste sõnul olid kõige põnevamad modellid hobused. Nii sai lähedalt uurida näiteks nende kapju ja kumerusi. Kunstikooli direktor Kaia Lukats peibutas loomi heinaga ning hobused lasksid rõõmuga kunstnikel endid uurida.

Ketlini (12) karjamaal lebavatele lammastele ja taamal rohtu söövatele hobustele lisab värvi tulipunane lambaninale maandunud liblikas. Liblika lähemal uurimisel ei saa aga mööda vaadata lammaste sügavsinistest silmadest. Tüdruk peab laagris koos sõprade, mängude ja kunstiga veedetud aega hinnaliseks. Ketlini sõnul rikastas see kunstikoolis õpitut.

Särtsuv koerapilk

Heli-Liis (13) sättis ühele pildile koera ja hobuse. “Nad küll koos ei olnud – koer istus minu kõrval ja vaatas hobuseid, sain pildistada temast ühe portreefoto. See oli peaaegu võimatu ülesanne, sest ta jooksis kogu aeg ringi ja tahtis mängida,” jutustas tüdruk, kuidas ta koera oma töösse sai. Heli-Liisi joonistatud koeral on ülisuured silmad. Kunstniku fantaasiaga tüdruk joonistas koera pildi servale uudishimuliku ja veidi üllatunud pilguga vaatajat kiikama.

Sel hetkel polnud noorel kunstnikul aimugi, et varsti on koeral tõepoolest suured silmad. Heli-Liis kuulis ühel hetkel koera kiunatamas ning ehmunud suurte silmadega jooksu pistmas. Tüdruku arvates võis koer hobuste juures askeldades elektrikarjusest särtsu saada. “Kui ta elektrit sai, siis ta tegigi suured silmad,” rääkis Heli-Liis.

Mitmetes suveparktika laagrites osalenud neiu kinnitas, et tal on alati olnud väga lahe. “Mulle meeldib, et saab õues joonistada ja vabas looduses sõpradega olla. Igal laagril on oma hõng – tore ja hubane,” kirjeldas tüdruk.

Jõgeva kunstikooli õpilaste suvepraktika tööde näitus Nähtud Mokko talus jääb Jõgeva spordihoone Virtus fuajees avatuks 15. oktoobrini.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus