Kunstikogu täienes vahvate raamatuillustratsioonidega

Jõgeva linna kunstikogu kasvas möödunud nädalal mahult peaaegu kahekordseks. Nimelt soetas linnavalitsus tänavuse kunsti aastaostuna Gennadi Lapini 39 illustratsiooni Olli Kuusisto raamatule, mis kõneleb morskade Morttu ja Maire seiklustest Venemaal.

Jõgeva akvarellisti Gennadi Lapinit ja Jõgeva sõpruslinna Kaarina (Soome) rahvaülikooli endist rektorit Olli Kuusistot ühendavad pikk sõprus ja koostöö. Üks koostöö vorme on see, et Gennadi on illustreerinud mõningaid Olli kirjutatud raamatuid. Neist kaks on ökoloogilise kallakuga lasteraamatud, mille peategelaseks on morsk nimega Morttu. Esimene temast kõnelev raamat ilmus mullu, teine läheb trükki lähiajal. Linna kunstikogusse ostetud akvarelli ja tuši segatehnikas pildid hakkavadki kaunistama teist raamatut, milles Morttu läheb koos oma värske kaasa, Venemaalt pärit Mairega viimase sugulastele külla.

Kõnealused illustratsioonid olid septembrikuus väljas Jõgeva linnaraamatukogus ja kunsti aastaostu komisjon otsustas tänavu linna kunstikogu täiendamiseks ette nähtud summa kulutada just Gennadi Lapini raamatuillustratsioonide soetamiseks. Kunstnik tegi omalt poolt hea tahte žesti sellega, et loovutas aastaostu summa 500 euro eest terve näitusekomplekti: 38 illustratsiooni, mis on raamidesse ja paspartuudesse paigutatud kahekaupa, ning eraldi raamis kaanepildi.

Et püsiksid koos

“See summa katab tegelikult ära ainult raamide ja paspartuude maksumuse, taiesed sai linn sisuliselt tasuta,” ütles Gennadi Lapin. Osalt ajendas teda oma töid nii odavalt ära andma soov, et illustratsioonid jääksid kodulinna ja säiliksid komplektina.

Esimese Morttu-raamatu pildid kinkis Gennadi Lapin Olli Kuusistole, kes neist osa endale jättis, osa aga lähisugulastele laiali jagas. Nii et ka nende piltide käsi on hästi käinud. Tõsi, siinsele publikule on nad kaduma läinud.

Jõgeva kunsti aastaostu komisjoni liige, Jõgeva linnavolikogu kantseleijuhataja Jaan Järv avaldas arvamust, et linna kunstikogu on saanud Gennadi Lapini raamatuillustratsioonide näol hea täienduse.

“Kui Soomes osatakse Gennadi Lapinit raamatukujundajana hinnata, siis peaksime teda hindama ka meie, tema kaaslinlased,” ütles Jaan Järv. “Tema illustratsioonid on omanäolised ja eristuvad tema muust loomingust. Need on ka vaatajat harivad: neilt võib näha, mis meid ümbritseva maailmaga juhtuda võib, kui sellesse hoolimatult suhtuda.”

Linnavalitsusel on plaan panna värske kunsti aastaost välja mõnda Jõgeva linna lasteasutusse. Olli Kuusisto ongi Morttu-lood välja mõelnud selleks, et jagada lastele teadmisi loodusest, geograafiast, ajaloost ja kultuurist ning viia nad kurssi ökoloogiliste probleemidega.

Vaja tutvustavat teksti

Et raamatu sisu teadmata on illustratsioonidel kujutatust arusaamine keerulisevõitu, käis samuti kunsti aastaostu komisjoni kuuluv linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Helle Kajaste välja mõtte lasta teha teise Morttu-raamatu soomekeelsest tekstist (see on Gennadi Lapinil elektroonilisel kujul olemas) eestikeelne lühikokkuvõte, millega näitust täiendada.

“Tänapäeva lapsed ja noored teavad ajaloost kahetsusväärselt vähe. Nad ei tea ka pahatihti ka seda, et Venemaal ei ela ainult venelased, vaid ka karjalased ja teised rahvad ning et relvajõud on Koola poolsaarel, Novaja Zemljal ja mujal loodusele palju kurja teinud. Mul on hea meel, kui minu pildid seda mõista aitavad,” ütles Gennadi Lapin.

Jõgeva abilinnapea Raivo Meituse (temagi kuulub kunsti aastaostu komisjoni) sõnul on Jõgeva sõpruslinn Keuruu avaldanud soovi, et Gennadi Lapini raamatuillustratsioonid mõneks ajaks mõnda sealsesse galeriisse rändaksid. Pole võimatu, et näitus viiakse teistessegi sõpruslinnadesse.

Gennadi Lapini loomingut oli Jõgeva kunstikogus ka varem: 1997. aastal ostis linn temalt akvarellmaali “Leedu suvi” ja 2011. aastal akvarellmaali “Vana fresko”.

Jõgeva linna kunstikogu

*Asutati 1995. aastal.

*Kogu täiendatakse kunsti aastaostu teel. Aastaostuks on ette nähtud kindel summa linna eelarves.

*Kogusse kuulub Siim-Tanel Annuse, Eeva Andi, Pilvi Blankin-Salmini, Rein Erebi, Elita Järvela, Ilmar Kruusamäe, Gennadi Lapini, Andres Lindoki, Ene Luik-Mudisti, Osvald Lääne, Rein Mägari, Kaire Nurga, Tiit Pääsukese, Eike Salu, Agne Silla, Robert Suvi, Tiit Vanakõrtsi ja Meedi Ümara loomingut.

*Kogusse kuuluvaid taieseid eksponeeritakse linna asutustes.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus