Kunsti Kodus on esimene näitus

Jõgeval Suur tn 21a tegutsevas Kunsti Kodus on praegu väljas Žanna Tohti näitus “Kunst koju”. Võib öelda, et Jõgeva on saanud juurde uue näitusepaiga: Kunsti Kodus pole varem näitusi korraldatud. Eksponeerimispind pole küll suur, ent mõnikord ei soovigi kunstnik oma näitusega suurt ruumi täita.

Jõgeva kunstikooli õpetaja Piret Järv avas pool aastat tagasi oma korteri tänavapoolses toas kunstikaupluse ja pani sellele nimeks Kunsti Kodu. Poe kõrval asuvas toas, mida ta elutoana kasutab, olid senini seintel tema enda loodud taiesed, ent ühel päeval tuli talle mõte sinna mõne teise autori tööd üles panna. Elutuba on niikuinii poetoaga ühendatud (täismõõdus seina ega ust nende vahel pole) ja mis see siis ikka niisama seisab. Teatud määral innustasid Piretit oma elutuba kunstisaaliks muutma ka Voronja galerii poolt Tartus korraldatavad korterinäitused.

Küsimus, kes võiks olla esimene, kes Kunsti Kodus näitusega üles astub, sai vastuse üsna lihtsal viisil: Piret pöördus näituse tegemise ettepanekuga oma töökaaslase, Jõgeva kunstikooli mudilaste kunstiringi juhendaja Žanna Tohti poole ja viimane oli nõus.

“Ma ise ennast pakkuda ei oska, aga kui kutsutakse, siis tulen küll,” sõnas Žanna.

Näitust üles panema asudes arvas ta, et ega sinna suhteliselt väiksesse tuppa kuigi palju pilte mahu, aga lõpuks sai välja 25 tööd ehk enam-vähem normaalse näituse jagu. Tõsi, formaadid on tagasihoidlikud ja pildid paigutatud üsna tihedalt.

Lilled ja kassid

Kunsti Kodus tutvustab Žanna end põhiliselt akvarellistina, ent väljapanekust leiab ka kaks õlimaali. Ühel neist kujutab autor Jõgeva kultuurikeskust, teisel aga inimest, kes ronib redelit mööda taevastesse kõrgustesse ja keda kaitsevad äparduste ja vanakurja sepitsuste eest head inglid. See sümbolistlik maal kannab pealkirja “Unistuse poole”.

Akvarellide hulgas domineerivad lillepildid. Ühest küljest oleksid need justkui vastuolus praeguse ajaga, mil lilleaiad talviselt nukrad. Teisest küljest – just praegu tahabki inimene võib-olla pildilt lilleilu nautida.

Näituselt leiab ka mõned maastikud, sealhulgas talvist Jõgeva kruusaauku kujutava pildi.

“Maalisin selle hiljutise Jõgeva kunstikonkursi tarvis, ent jätsin selle sinna esitamata. Juhend nägi ette, et üks autor võib esitada kolm tööd, aga see oli mul juba neljas,” ütles Žanna Toht. Tema Jõgeva vana jaamahoonet kujutav akvarell tunnistati mäletatavasti Jõgeva kunstikonkursi parimaks.

Kunsti Kodu näitusele pani Žanna välja ka mõned vahvad kassipildid. Needki on akvarellitehnikas ning see tehnika sobib kassi natuke salapärase olemuse kujutamiseks suurepäraselt.

“Paljud lähevad kassipilti nähes elevile ja ütlevad: “Oi, see on täpselt minu kass!”. Ehkki konkreetselt tema kassi ma kujutanud pole,” ütles Žanna.

Kui tema ja Piret üheskoos mõtlema asusid, mis võiks Kunsti Kodu esimese näituse pealkirjaks saada, siis turgatas neile pähe poe nimega väga sarnane “Kunst koju”. Sest sellelt näituselt saab tõepoolest kunsti koju kaasa osta. Ainult üks kassipilt, mis tähistatud punase kettakesega, pole müügil, sest selle on Žanna abikaasa Martin Toht juba ammu ära ostnud.

Kunst koju

“Tahamegi selle näitusega muu hulgas propageerida kunsti koju ostmist. Ning just originaaltaieste, mitte näiteks lõuendile prinditud koopiate soetamist,” ütles Žanna.

Tema sõnul on originaaltaies küll kallim, ent see on laetud hoopis tugevama energiaga kui koopia. Pealegi on originaali ostes kindel, et kellegi teise kodus samasugune pilt seinalt vastu ei vaata.

Žanna ja Pireti arvates on koju ostmiseks taiest hea valida just selliselt väikeselt tubaselt näituselt, nagu Kunsti Kodus. Kui teha valik suures näitusesaalis või galeriis, siis pole kindel, et ostetud taies ka kodus samamoodi mõjub. Ent loomulikult võib Žanna Tohti akvarell- ja õlimaale Kunsti Kodus ka lihtsalt vaatamas käia. Need jäävad sinna arvatavasti jaanuari keskpaigani. Ning Kunsti Kodus on müügil ka Žanna lillepiltidega postkaardid.

Žanna Toht on sündinud Marimaal ja õppinud Mari ülikoolis filoloogiat, ent mõned aastad tagasi koos perega Jõgevale elama asudes pöördus ta tagasi lapsepõlve suure armastuse, kunsti juurde. Esialgu tegi ta katsetusi õlimaali vallas, siis aga täiendas end Jõgeva akvarelligalerii Kala omaniku Gennadi Lapini juhendamisel akvarellitehnikas ning nüüd teataksegi teda eelkõige akvarellistina. Jõgeva kunstikooli mudilaste kunstiringi ja kunstikooli nullkursust juhendab ta esimest aastat.

“See on minu jaoks huvitav väljakutse. Loodan, et saan hakkama ja mitte halvasti,” sõnas Žanna Toht.

Kunsti Kodu perenaine Piret Järv avaldas aga arvamust, et ei riputagi enda pilte elutoa seinale tagasi, vaid otsib pärast Žanna näituse mahavõtmist veel mõne kunstniku, kes sooviks tema kodus näituse teha.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus