Künnipäeval rahvapärimusest

Et esimene valla laste folklooripäev juhtumisi rahvakalendri järgi künnipäevale sattus, rääkis rahvamaja juhataja Tiina Tegelmann sissejuhatuseks lühidalt sellestki, millistest kommetest vanasti sellel päeval kinni peeti.

Sellest, et künnipäeval esimene vagu künti või vähemalt koorem sõnnikut põllule viidi, ei oska tänapäeva mudilased küll suurt arvata, enam jäi kõrva ehk see, et tõusta tuli sel päeval võimalikult vara ja midagi asjalikku teha, et laisaks ei jääks.

Kõigepealt said esinemisjärje lasteaialapsed, kes kandsid kasvatajate Aune Sepa, Inna Vesi ja Kristi Tuhkaneni eestvõttel ette pika laulumängu vaesest mehest, kes ilusaid laevukesi tegi ja neid ka rikkale mehele lahkelt laenas, ja rikkast mehest, kes oma linnukesed kiivalt endale pidas. I-II klassi õpilaste folkloorirühma talve jooksul õpitud laulud-tantsud-ringmängud ja mõistatused oli nende juhendaja Liidi Vaino sidunud tervikuks ehk etenduseks ja palunud mudilastele appi seda ette kandma nende veidi suuremad kooliõed-vennad lastekapellist.

Kapelli pillimehed mängisid peo lõpetuseks ka mõned rõõmsad lood ja siis said esinejad voli õue ilusat ilma nautima lipata.

Üks folkloorirühma naljalaul kandis pealkirja ?Ime, mis mina nägin? ja ime tõepoolest sealsamas peol sündiski. Nimelt oli Urmas Männik Kudina roosikasvandusest valla kultuurijuhile Tiinale nii palju äsjapuhkenud nartsisse kinkinud, et too esinejad-juhendajad tänuks sõna otseses mõttes lilledega üle külvata sai!

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus