Künnimeistrid peavad rinda pistma heitliku ilmaga

Reedel Horvaatias Biograd na Morus alanud järjekordsetel künni maailmameistrivõistlustel osalevad 31 riigi 60 tippkündjat peavad rinda pistma heitliku ilmaga.

Reede lõuna paiku ütles grupijuht, Eesti Künniseltsi juhatuse liige ja Baltic Agros oma igapäevast leiba teeniv Margus Ameerikas, et kõrrekündi alustanud võistlejad Margo Pajo ja Jüri Lai praegu väga hulludes tingimustes pole, sest hommikul enne võistluste algust tuli kõva vihm, kuid päike ja tuul kuivatasid kohe maa ära. “Põld pole porine,” tõdes Ameerikas. Tema sõnul on fänniklubi põllu servas ja toetab võistlejaid igati. “Meeste künd on ühtlane ja tase normaalne,” lisas ta. Millised kohad mehed reedel välja kündsid, polnud lehe trükkimineku ajaks veel selge.

Ameerikas märkis, et nn vanade künnimaade võistlejatel Suurbritanniast ja Šotimaalt on vaod veelgi uhkemad.

Laupäeval küntakse rohumaad.

Esmaspäeval oli esimene treeningute päev. Siis olid tingimused üsna ekstreemsed. “Muld polnud mitte ainult niivõrd kõva, aga pealmine kümmekond sentimeetrit oli tuhkne ja vao külg ei tahtnud hästi püsida,” tunnistas grupijuht.

Hea uudis oli, et kõrrepõllul said adrad peaaegu häälestatud, halb uudis aga, et Margo Pajo traktoril ütles tõstesüsteem üles. Mehed said täiendava remondiöö, mille käigus selgus, et traktoril oli nii suur viga, et tuli kabiin maha tõsta.

Õnneks oli võimalik võtta teine renditraktor, sinna aga ei sobinud oma ader taha. Tuli sobitada ja see võttis pool päeva aega. Alles pärastlõunal said mehed uuesti põllule.

Nädala keskel kimbutas kõva vihmasadu ning see pööras kogu päevakava sassi.

Enne proovikünde tutvuti aga Horvaatiaga. Selgus, et vihma ei ole seal viimased kolm kuud korralikult sadanud. Põllud olid kõrbenud, isegi mais oli õnnetu kuivanud näoga.


Soomlased olid mõned päevad varem kohal, tegid eelproove ja ütlesid samuti, et keeraks nagu betooni.

Eestit esindavad Horvaatias eelmise aasta Eesti künnivõistluste võitjad Jüri Lai Järvamaalt ja Margo Pajo Jõgevamaalt. Veel kuuluvad delegatsiooni treener Mait Pajo, kohtunik Vello Sääsk ning Margus Ameerikas grupijuhina.

Kündmise maailmameistrivõistlusi on korraldatud alates 1953. aastast. Eesti osaleb alates 1989. aastast, samast ajast on meie riik ka maailma künniorganisatsiooni liige.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus