Künnilegend Kunila taas Eesti meister

Möödunud reedel ja laupäeval Kehtnas toimunud Eesti künnimeistrivõistlustel saavutas meistrite klassis tavaadraga kündmises kindla esikoha Torma põllumees Raido Kunila.


Üheteistkümnendat korda toimunud Eesti künnimeistrivõistluste võitja Raido Kunila ütles, et tänavune võistlus oli tema jaoks üsna tavaline sündmus.

„Väga põhjalikult selleks treenida ei jõudnud, kuid eks kodu lähedal sai ikka kündmist proovida. Konkurents oli seekord täiesti arvestatav. Põlde, kus võistlesime, võib hinnata täitsa normaalseks, kive siiski mingil määral oli. Künnivõistlused on kujunenud minu jaoks hobiks ja harjumuseks ning kord aastas sooviks nendel ikka osaleda,” rääkis Kunila, lisades, et tal on hästi meeles ka oma esimesed künnivõistlused, mis toimusid samuti Kehtnas.

Seekordsete võistluste peakohtuniku, Eesti Taimekasvatuse Instituudi teaduri Taavi Võsa sõnul võitis Kunila esikoha tugevas konkurentsis, kus osalesid mitmed tuntud kündjad meistriklassist.

Kunila tunneb nüansse

„Olen olnud peakohtunikuks viiel künnivõistlustel, millel kõigil on ka Raido osalenud. Ta teab künniga seotud nüansse väga täpselt. Kindlasti oli tal, nagu teistelgi võistlejatel, märksa raskem künda rohumaad, sest kõrremaa annab palju andeks: muld on pehmem. Kõigi kündjate ühine mure on see, et aega harjutamiseks kipub töö kõrvalt nappima. MM-võistlustel osalemiseks harjutatakse ikka kuude kaupa ja lihvitakse peensusteni iga liigutust. Eesti kündjad teevad oma tööd ennekõike hobina, seepärast müts maha nende meeste ees,” lausus Võsa.

Künnimeistrivõistluste ühe korraldaja, firma Baltic Agro arendusdirektori Margus Ameerikase sõnul tõi Raido Kunilale võidu eelkõige stabiilne künd.

„Ta tegi hea tulemuse nii rohumaal kui ka kõrrepõllul. Kaasa aitasid selleks kindlasti pikaajalised kogemused. Raido on ju aastaid künniga tegelenud. Palju aitas seegi, et Kunilal on traktor, mida ta harjutamiseks pidevalt kasutada saab. Nii ei pea ta tulema võistlustele uue traktori ja adraga, seadistused on tal kõik n-ö käe sees.”

Võidumees Raido Kunila kogus tänavustel meistrivõistlustel kõrrepõllukündmisel 209,5 ja rohumaa kündmisel 197 punkti ehk kokku 406,5 punkti.

Lisada tuleb, et noorte kündjate arvestuses tavaatradel saavutas teise koha Kunila õpilane Andres Tamm.

„Raido Kunila on Eesti meistrivõistlustel tavaliselt alati esimene ja mõne äparduse korral vahel ka teine olnud. Tal on kindel väljakujunenud künnikäekiri, mille juba kaugelt ära tunneb,” ütles Eesti Künniseltsi kauaaegne eestvedaja Arvi Tammel, Jõgeva firma AS A. Tammel asutaja.

„Künni MM-võistlustel on Kunila seni osalenud kaheteistkümnel korral, kus tema parim saavutus on 12. koht,” lisas Tammel.

MM on järgmisel aastal

„Tuleval aastal on Raido Kunilal võimalus ja kohustus esindada Eestit järjekordsetel maailmameistrivõistlustel, mis toimuvad Ameerika Ühendriikides Minnesota osariigis,” teatas Margus Ameerikas.

Lisaks märkis ta, et künnimeistrivõistlusi on Eestis püütud korraldada ikka erinevates paikades. „Kehtnas toimusid ka Eesti esimesed üleriigilised künnivõistlused ja seda juba 1964. aastal. Ning viimati 2015. ja 2016. aastal. Samuti on võistlusi peetud Olustveres, Väätsal ja Jänedal.

Ürituste peakorraldajateks on olnud Eesti Künniselts, Kaspar Järvala Künniklubi, Kehtna vald ja Kehtna Kutsehariduskeskus. Osalejad ja toetajad on aga paljud põllumajandusega seotud firmad ning kohalikud asutused ja ettevõtted,” lisas Margus Ameerikas.

Tänavused Eesti künnimeistrivõistlused ja koos sellega mess Tehnika Teeviit toimus Kehtna Mõisa OÜ kasutuses olevatel põldudel. Et osaühingul oli valminud uus lüpsilaudahoone, oli selle avamine võistluste pidulikuks avasündmuseks.

AS A. Tammel esitles messil enda poolt pakutavat uusimat atra, mis on valmistatud Prantsuse firmas Gregoire-Besson. „See ettevõte on suurim adratootja Euroopa Liidus,” ütles Arvi Tammel.

„Nüüd on siis ka Eestis olemas GB adrad.”

Eesti põllumajanduse, puhta toidu ja künni propageerimiseks toimub ka traditsiooniline VIP künnivõistlus, milles osalevad tuntud inimesed, kes igapäevaselt otseselt põllumajandusega kokku ei puutu. Seekord kündsid Euroopa Liidu parlamendi saadik Urmas Paet, helilooja ja laulja Tõnu Raadik ning Miss Raplamaa 2018 esimene printsess Alondra Saar.

Torma meisterlikule kündjale Raido Kunilale pole Eestis vastast. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus