Kuningamäe suusarada saab nädalavahetuseks valmis

Juba aastaid on Põltsamaal Kuningamäel suusatamisest huvituvate inimeste rõõmuks kunstlund toodetud. Rajameister Indrek Eensalu sõnul on käesoleval aastal selleks n-ö võimekust tublisti rohkem kui aasta eest, sest varasemale ühele lumekahurile lisandus sellel aastal kolm. Töös saab korraga hoida siiski vaid kolme kahurit, sest elektrivõimsus enamat ei võimalda.

Täiendavate amprite juurde hankimine võtab aega, aga oodata pole võimalik. Taotlus selleks on siiski tehtud ning rahagi ära makstud. Rajameistri kinnitusel piisab 1,5 kilomeetri pikkuse valgustatud murdmaaraja jaoks ka kolmest lumekahurist.  Sellise raja jaoks, mis on ca 4,5 meetrit lai ja kuhu tuleb tekitada kuni 50sentimeetrine lumekiht, on tarvis toota umbes 3000 kuupmeetrit lund. Kui ilmataat rajameistrile appi tuleks ja maha sajaks 10 sentimeetrit looduslikku lund, siis saaks ka enam kui 5 kilomeetri pikkuse raja sisse ajada, mis kulgeks mõistagi ainult looduslikul lumel.

Eensalu lausus, et Kuningamäele rajatud tehismäe nõlva kunstlumega katmiseks oleks hea kui saaks veel juurde turbiinkahuri, sest see on võimsam. Tehismäe nõlva tuleb rajameistri sõnul kunstlumega katta ka siis, kui matkaraja jaoks looduslikku lund piisavalt on. Mäenõlval looduslik lumi ei püsi, pealegi on selleks tarvis kuni meetripaksust lumekihti, et seda saaks korralikult hooldada, eriti veel siis, kui noored soovivad sinna rajada hüppekohad  ja trampliinid.

Edaspidi on plaanis valgustatud suusaraja äärde ka veetrass rajada. Eriti oluline on vesi tõusude juures. Kunstlume kaugelt kohale vedamine on päris kulukas tegevus. Indrek Eensalu kinnitusel on eelolevaks nädalavahetuseks Kuningamäel 1,5 kilomeetri pikkune valgustatud suusarada valmis ja kõik suusasõbrad on oodatud.   

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus