Kuningamäe rajal kihutati Väino Allipere mälestuseks

1960.-70. aastate Eesti ja NSVL tippkardisõitja Väino Allipere mälestuseks korraldatavad võistlused avasid Väino Allipere tütar Merle Kallas ja võistluste peakorraldaja, kardispordiklubi Saduküla esimees Peeter Kallasmaa.

Rahvusvahelist kaalu andis võistlustele vennalike naaberriikide Läti ja Soome kardisõitjate osavõtt. Rajal lehvisid mõlema maa riigilipud. Võistlustulle asusid kardisõitjad masinaklassidest Cadet, Micro, Raket, Yamaha, Rotax junior, Rotax Max ning hobikartidel võistlejad.

Cadet kartautodel pälvis esikoha 7-aastane Tallinna koolipoiss Harli Õun. ?Tulin koos vanematega rajale varahommikul. Mida rohkem ma Kuningamäe rajal sõidan, seda kodusemalt ma ennast siin tunnen. Nüüdseks olen tänavu siinsel rajal juba kolm sõitu võitnud. Tammepärjad, mida ma saan, paneme koridori, paljud külalised uudistavad neid,? rääkis noormees.

CadetŽide sõidus oli paremuselt teine Fred Joonas Alliksaar ja kolmas Sten Suigusaar.

Masinaklassis Micro oli nii ajasõidus, poolfinaalis kui ka finaalis esimene Conrad Hildebrand. ?Kardiga on põnev sõita ka sellepärast, et siin võib igasuguseid huvitavaid olukordi tekkida,? ütles 9-aastane kardipoiss, kelle üks kodu asub Eestis, teine Rootsis. Teisena jõudis Micro võistlejatest finisisse Hans Villemi, kolmandana Aavo Talvar.

Allipere tütrepoja järjekordne võit
Masinaklassis Rotax Max Junior tuli võitjaks Väino Allipere tüterpoeg 15- aastane Ranno Kallas. ?Arvasin, et üks ring on veel sõita, kui finissilipp juba tõusis, ? kõneles Ranno, kes, vanaisa mälestusvõislustel on saanud esihoha mitu korda.

?Kogu tänane võistlus on pakkunud teravaid elamusi, kõige enam elasin mõistagi kaasa oma poja sõidule,? lausus Merle Kallas.

Rotax Max Junior sõitjatest jõudis teisena finisisse Karel Koitlepp, kolmandana Hendrik Pakosta.

Masinaklassis Rotax Max kuulusid esikolmikusse Raivo Tamm, Hanno Rajamets ja Meelik Saviste. Kartidel Yamaha tuli võitjaks Martin Täht, paremuselt järgnesid talle Karel Vergi ja Taavi Tammeveski.

Raket kartautodel läks esikoht Lätimaale Kristjans Audzele, teise koha pälvis Kevin Korjus ja kolmanda Johannes Moor.

Klubide arvestuses tuli võitjaks Vihur Team, kelle esindajatele andis peakorraldaja Peeter Kallasmaa Väino Allipere mälestusvõistluste igavesti rändava karika.

Üllatusteks naispeakohtunik ja suletud park

Allipere mälestusvõistlustel osalejaid ja pealtvaatajaid ootas ees kaks üllatust. Peakohtunikuna debüteeris Saduküla neiu Tiiu Niglas, kes teadaolevatel andmetel on üldse esimene õrnemast soost kardivõistluste peakohtunik Eestis.

?Peakohtunikutöö möödus asjalikult. Palju abi oli kogenud kardispetsialisti Peter Böckleri nõuannetest. Tema on mitmetel Kuningamäe kardivõistlustel peakohtunikuks olnud,? lausus Tiiu Niglas.

?Huvi kardispordi vastu tekkis mul suuresti tänu Peeter Kallasmaale, kes andis meie klassile Saduküla Põhikoolis füüsikatunde,? lisas neiu. Tema õde Merle Niglas oli võistluste peasekretär.

Võistluste ajaks oli Kuningamäe kardirajal valminud võrkaiaga piiratud park, mis oli mõeldud ainult võistlejatele ja kuhu kõrvalisi isikuid ei lubatud. Seal teostati näiteks võistlussõidukite tehnilist kontrolli. ?Suletud pargi ehitamine oli igati vajalik, nüüd vastab rada rahvusvahelistele nõuetele,? ütles võidusõitja Ranno Kallase isa, kardispordiveteran Rainer Kallas.

Peeter Kallasmaa sõnul valmis kõnealune park peamiselt tänu sponsorite toetusele.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus