Kuningalinna Põltsamaa mitu suursündmust

Põltsamaa juubelisünnipäevale on pühendatud mitmesuguseid näitusi, kultuuri-, spordisündmusi jne. Selle aasta esimestel päevadel kultuurikeskuse galeriisse üles pandud näitus Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi kunstiklassi õpilaste nägemus Põltsamaast oli esimene juubelisündmustele pühendatud ettevõtmistest. Vabariigi aastapäevaks pandi muuseumi eestvõttel samasse välja fotonäitus Põltsamaa alevivanematest, linnapeadest ja täitevkomitee esimeestest läbi aegade. Lisaks kõigele langeb linna juubeliaastaga kokku veel mitu tähtsündmust.

Pühendatud Karl August Hermannile

Ka Põltsamaa muusikakool on linna 80. aastapäevale pühendanud mitmeid suuremaid kontserte. Üks esimestest oli traditsiooniline flöödiõhtu jaanuari lõpus, kus esinesid nii õpilased kui ka õpetajad ja sai kuulda erinevat muusikat klassikalistest paladest d?ässini. 5. veebruaril aga täitus 95 aastat Voldemar Lemmiku, ühe Põltsamaa jaoks väga olulise inimese sünnist. Tema sünniaastapäevale ja puhkpillimuusikale pühendatud kontsert korraldati 3. veebruaril muusikakoolis, mis kandis nime “Algajast professionaalini” ja kus mängiti kõikvõimalikke puhkpille flöödist tuubani. Selle sündmusega austati ühtlasi Voldemar Lemmiku kui linna kauaaegse kultuuri- ja puhkpillitraditsioonide edendaja, muusikakooli esimese direktori, pedagoogi ja linna aukodaniku mälestust.

Tänavu möödub 155 aastat ka siitkandi suurkuju lauluisa Karl August Hermanni sünnist. Et sünniaastapäeval 23. septembril pole isetegevuskollektiivid õieti veel uue hooajaga alustada jõudnud, siis alustatakse Põltsamaal lauluisa sünniaastapäeva tähistamisega hoopiski varem. Kultuurikeskuses korraldatakse Karl August Hermannile pühendatud laulupäev juba 7. mail. Pärastlõunaks on kultuurikeskusse oodatud õppepäevale maakonna koorilauljad, kellele tuleb õpetusi jagama ja hääleseadet tegema Tartu Ülikooli kammerkoori dirigent Tuuli Koch. Seejärel õpitakse koos Karl August Hermanni laule. Õhtul antakse kontsert, kus külalisena astub üles segakoor Noorus. Seejärel minnakse koos lauluisa mälestussamba juurde lilli viima.

Pidustused Veinipealinnas ja Põltsamaa Fest

Juubeliaasta olulisimad sündmused leiavad aset 30. juunil ja 1. juulil ning kannavad nime “Pidustused Veinipealinnas”. Kavas on mitmesuguseid sportlikke ja kultuurilisi ettevõtmisi, konverents “Põltsamaa linn 80” muuseumi eestvõtmisel, sõpruslinnade ümarlaud, juubelile pühendatud pidulik aktus ja ilutulestik jõel. 1. juulil on kavas nii spordiprogramm kui ka isetegevuslaste ülesastumisi. Päev lõpeb aga lossihoovis tasuta peoga rahvale.

Pidustuste eel peaks lavaküpseks saama etendus “Põltsamaa lood II”, mida kirjutab ja lavastab Ain Saviauk. Esietenduse aeg pole praegu veel täpselt teada.

Suurüritus Põltsamaa Fest lossihoovis, mis möödunud aastal vahele jäi, tuleb tänavu 4. ja 5. augustil. Korraldajad on Tallinna Filharmoonia ja Põltsamaa kultuurikeskus ning suurim toetaja AS Põltsamaa Felix. Tõsi küll, esialgselt plaanitust on see mõneti erinev. Hardi Volmeri lavastust “Viimse reliikvia” ainetel, mille Põltsamaale toomine nõudnuks suuremaid kulutusi, ei tule. See-eest on plaanis suurejooneline filmimuusika galakontsert üle-eestilise noorte sümfooniaorkestri ja solisti esituses Jüri-Ruut Kanguri dirigeerimisel. Muusikat esitatakse kaheksakümnest erinevast populaarsest filmist. Solisti nimi peaks selguma lähiajal.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus