Kuninga kuju jõudis Kuningamäele

Alates möödunud nädalast äratab Põltsamaal Kuningamäe kardiraja peavärava juures tähelepanu Liivimaa kuninga hertsog Magnuse puukuju. Skulptuuri autor Anni Irs on Põltsamaale ja selle ümbrusesse varemgi kujusid meisterdanud.


Kuningamäe kardiraja eestvedaja Peeter Kallasmaa sõnul oli ammu mõte spordi- ja puhkekompleksi territooriumile mõni põnev kuju tellida.
„Kui Anni Irs oli valmis saanud Hullava Naise kuju Hullava Naise pubi juures, rääkisin talle, et Kuningamäel võiks olla Magnuse kuju. Andekas naine haaras ideest kinni. Ühel päeval ta helistas ja teatas, et kuju on valmis. Irs oskab puust teha fantastilisi asju. Koostöö laabus ka kuninga väljanägemise arutamisel. Irs põhjendas, miks kuningal peab käes olema riigiõun.“
„Mina toonitasin, et kroon kuninga peas peab ikka uhke olema,“ ütles kardiraja perenaine Tähti Kallasmaa. 
„Kuninga kuju on saarepuust. Värava juurde sobib saarest meisterdatud skulptuur hästi, sest rahvapärimuse järgi pidavat saar vargaid eemale hoidma,“ teadis Kallasmaa öelda. 
„Lähiajal paigutatakse kuju kaks-kolm meetrit eemal paiknevale postamendile,“ lisas ta.
„Kuningamäe kardirajale lisavad elitaarsust mõned aastad tagasi sinna toodud trammivagun ja nüüd paigutatud kuninga kuju. Kardiraja edendamiseks on teinud väga palju tööd mõtteerksad eesvedajad,“ ütles Põltsamaa vallavanem Andres Vään. 
Magnuse puitskulptuuri autor Anni Irs on pärit Elvast, lõpetanud sealse gümnaasiumi ja omandanud kõrghariduse Tartu kunstikoolis nahkehistöö valdkonnas. Tema loomingust moodustavad suurema osa puidust skulptuurid ja tarbeesemed.
Kunstniku esimene töö Põltsamaa vallas oli Õnneliku Kuke Kuju Kamari haridusseltsi maja õuel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus