Kunila oli MMil kahekümnes

Esmaspäeva õhtul saabus Kanadast koju tormalane Raido Kunila, kes osales kaheliikmelise Eesti võistkonna koosseisus künni maailmameistrivõistlustel. Saadud kahekümnenda kohaga mees ise rahul polnud, ent tunnistas, et ka võistlustingimused olid rasked.

</p>

<span lang=””>

Kanadasse lendasid Raido Kunila, tema meeskonnakaaslane Jüri Lai Järvamaalt, treener Urmas Lees ja võistkonna esindaja, Eesti Künniseltsi juhatuse liige Margus Ameerikas 12. juulil, traktorid ja adrad olid aga meritsi teele saadetud juba mai keskel. Kohale olid need saabunud suhteliselt heas seisus.

“Väikseid vigu muidugi oli,” sõnas Raido Kunila. “Jüri Laia võistlusadral oli rehv katki ja adra plasthõlm oli kannatada saanud, minu võistlustraktoril oli viga saanud katus: masin on merekonteinerisse mahutamiseks natuke kõrgevõitu. Aga need vead andsid kohendada ega seganud võistlemist.”

See, et künnitingimused keerulised on, ilmnes juba proovikünnil. Kanada Alberta provintsis Oldsis, kus maailmameistrivõistlused toimusid, oli kolm nädalat enne võistlusi olnud suur üleujutus. Proovitükid jäidki üleujutuse all kannatanud aladele.

“Kõrrekünni proovist polnud üldse mingit kasu. Et maa pidi juhendi järgi igal juhul küntud saama, pöörasin ta lihtsalt mustaks, aga mingeid numbreid taga ajada polnud mõtet, sest must muld kleepus adra metallhõlmade külge kinni.”

Kogemuse võrra rikkam

Rohumaakünni proov läks Kunila sõnul pisut paremini: seal said mõned mõõdud ka kirja. Võistluskünni platsid üleujutuse all kannatanud polnud, ent märjad olid ikkagi. Kõrrepõllul kleepus muld ka võistluste ajal adra külge, rohumaal segasid aga kündmist pikk orasrohi ja puhmad.

“Võistlusplatside olukorda iseloomustab kõige paremini see, et kaks võistlustraktorit jäid oma tükile suisa kinni ja need tuli teise traktori abiga välja tõmmata. Sellist asja pole ma MMil veel näinud,” ütles kaheksakordne Eesti künnimeister Raido Kunila ja lisas, et kui tingimused oleksid ette teada olnud, oleks ehk temagi oma võistlusadrale plasthõlmad muretsenud. Paraku ei osanud keegi selliseid tingimusi ette ennustada. Aga eks tulevikus ole mees siis selle võrra targem.

Kõrrekünnis sai tavaadraga kündjate klassis võistelnud Raido Kunila 27 võistleja hulgas 21. koha, rohumaakünnil oli viieteistkümnes. Kahe päeva tulemused andsid kokku 240,5 punkti ja 20. koha. Esikolmiku kohad hõivasid selles võistlusklassis Austria, Prantsusmaa ja Iiri Vabariigi esindajad. Teine Eesti võistleja, Jüri Lai võistles pöördadraga kündjate klassis ja sai üldkokkuvõttes 14. koha. Auhinnakohad läksid selles klassis Iiri Vabariiki, Austriasse ja Põhja-Iirimaale.

Austria naised “tegid ilma”

Kahes klassis kokku võistles 57 kündjat 29 maalt. Huvitav on märkida, et mõlemad võistlustel “ilma teinud” Austria võistlejad olid naised: tavaatrade klassis tuli võitjaks Barbara Klaus ja pöördatrade klassis sai teise koha Margarete Heigl. Rohkem naisi võistlemas polnudki.

“Austria esindusel on alati tohutu meeskond ja tohutud ressursid taga. Nad võivad igaks aastaks uue maailmameistri valmis “küpsetada”. Küllap neil oligi plaanis mõlemad alad ära võita, aga ühel alal läks asi natuke viltu,” ütles Raido Kunila.

Enne kojulendu jõudsid Kunila ja Lai oma masinad järgmiseks pikaks merereisiks ette valmistada. Tagasi Eestisse jõuavad need loodetavasti septembri alguses. Sellele vaatamata ei olnud Raido Kunila kindel, et ta tänavustel Eesti meistrivõistlustel üldse osaleb.

“Pean veel mõtlema,” ütles ta.

Pärast kümnepäevast kodunt eemal viibimist tuli Kunilal kõigepealt muru ära niita, järgmisena ootab teda aga Tormaski künnitöö: tal on plaanis tänavu talirapsi külvata ja selleks tuleb põld ette valmistada.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus