Kunila ja Pajo jälle Eesti meistrid

Nädal tagasi selgitati Raplamaal Kehtnas välja Eesti künnimeistrid. Tavaatrade meistriklassis tuli võitjaks tormalane Raido Kunila, teine tormalane Mait Pajo oli parim pöördatrade vabaklassis.


Tavaatrade meistriklassis, kus Raido Kunila võistles, oli tänavu vaid kaks osalejat. Auväärse teise koha sai kohalik künnimeister Kaspar Järvala, kelle kanda olid seekord ka võistluste peakorraldaja kohustused. Raido Kunila, kes esindab firmat Dotnuvos Projektai, kogus kõrrepõldu kündes 183,5 ja rohumaad kündes 221 punkti. Kokku sai ta 404,5 punkti ja see andis talle Kaspar Järvala ees 32,5punktise edumaa.

Kunila duell tavaatrade meistriklassi mulluse võitja Indrek Zilenskiga (Valgamaa) jäi kahjuks ära, sest tööandja soovis, et Zilensk kodumail tegelikku põllutööd, mitte võistluskündi teeks.

Raido Kunila tunnistas, et sai enne võistlust ainult kolm päeva trenni teha.

“Kogemusi on mul aastate jooksul kogunenud kõvasti, aga mõned asjad tuleb enne võistlust ikka meelde tuletada,” ütles ta.

Asjaolu, et Indrek Zilensk tulemata jäi ja Kaspar Järvala korraldajarolli tõttu täielikult võistlemisele keskenduda ei saanud, ei vähenda Raido Kunila arvates tema võidu väärtust.

“Mina võistlesin ikka nii, nagu ma võistlen, ja seekord läks mul enda arvates päris hästi,” sõnas Kunila, kes tegi võistluskündi Case’i traktori ja Kvernelandi adraga.

Tänavune Eesti meistri tiitel oli Kunila jaoks juba üheksas. Eelmise võitis ta kolm aastat tagasi. Ta ise peab künnivõistlustel osalemist oma hobiks.

“Kes millega tegeleb. Mulle pakub huvi kündmine,” ütles Raido Kunila.

Ta on praegu füüsilisest isikust ettevõtja ja toimetab oma viieteistkümnehektarisel maalapil. Seal oli tal üleeilse seisuga veel pisut vilja võtta. Ning siis seisab ees sügiskünd. Tuleval sügisel tuleb tal aga kaitsta Eesti au Inglismaal toimuvatel künni maailmameistrivõistlustel. Künnivõistlustel on nimelt nii, et selle aasta Eesti meister läheb järgmise aasta MMile.

Kolis vabaklassi

Teine tormalane Mait Pajo, kes küll ka Eesti meistriks tuli, tuleval aastal siiski MMile ei lähe, sest tema otsustas tänavu kaasa teha pöördatrade vabaklassis, ehkki oskuste ja kogemuste poolest on ta igapidi meistriklassi mees. MMile mineku õiguse saavadki üksnes meistriklassi võitjad. Tänavu oli pöördatrade meistriklassis parim järvamaalane Jüri Lai. Ent ka Mait Pajo sai ühe Eesti meistri tiitli juurde ning nagu Raido Kunilalgi, on ka temal neid nüüd üheksa.

Eesti meistrivõistlustel selgitati välja ka parim noorkündja, kelleks osutus Pille-Riin Reinaus. VIP-võistluse võitis riigikogu liige Tanel Talve, kõik ülejäänud, näiteks Tallinna Linnateatri näitleja Anne Reemann, raadiojaama Sky Plus saatejuht Kristjan Hirmo, Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal jt, tunnistati teise koha omanikeks.

“VIP-võistlusele pidi tulema ka maaeluminister Urmas Kruuse, ent pärast Toompea meeleavaldust ei julenud ta ilmselt põllumeeste hulka enam tulla,” arvas künnimeistrivõistluste korraldaja Kaspar Järvala.

Tema sõnul peeti Eesti künni meistrivõistlusi vahepeal päris pikalt (kümmekond aastat järjest) Olustveres, ent juba mõnda aega peeti plaani võistlus mööda Eestit rändama lasta.

“Senini polnud ainult julget, kes korraldusraskused enda kanda oleks võtnud. Mina lõpuks võtsin ja tagantjärele võin öelda, et ülesanne oli päris raske,” sõnas Järvala. “Õnneks olid mul head koostööpartnerid, nagu Kehtna vald, Kehtna majandus- ja tehnoloogiakool, Kehtna Mõisa osaühing ja veel mõned kohalikud ettevõtjad. Võisteldi just Kehtna Mõisa põldudel.”

Kriis ja külm suvi

Künnivõistluste korraldamise tegid tänavu keerulisemaks kriis Eesti põllumajanduses ja tavatult külm suvi.

“Künnivõistlust on ikka toetanud põllumajandustootjad ja masinate maaletoojad. Esimestel on praegu kitsas käes madala piimahinna pärast, teistel aga sellepärast, et esimesed neilt masinaid ei jõua osta. Nii tuli võistlust korraldades läbi ajada napi eelarvega. Tegime, hambad ristis, siiski võistluse ära,” ütles Kaspar Järvala ja lisas, et ka ilm mängis vingerpussi. Vili valmis tavalisest hiljem ja põllumeestel lükkus lõikusaeg edasi. Nii mõnedki end võistlusele üles andnud jäid lõpuks tulemata, sest ilmateade lubas viljalõikuseks sobivat ilma. Mõni ei vaevunud isegi korraldajaid oma plaanide muutusest teavitama.

Mitme asja üle võis korraldaja siiski ka rõõmustada.

“Hea meel on mul selle üle, et saime korraldatud ametliku hobukünnivõistluse, mida polnud toimunud vist Carl Robert Jakobsoni ajast saadik. Hobuklassis oli viis võistlejat ja loodan, et see klass jääb künnivõistluste juures püsima. Loodetavasti kujuneb traditsiooniliseks ka traktorite tõmbevõistlus, mille tänavu esmakordselt ära proovisime.  Tuleval aastal kutsume ehk osalema ka soomlasi: Soomes on selle alaga rohkem tegeldud.

Vaatamata heitlikule ilmale (esimesel päeval, st reedel sadas suisa paduvihma), oli künnivõistlusel päris palju vaatajaid. Ettevalmistatud parkla sai kohe hommikul täis ja korraldajad pidid uut autode paigutamise kohta otsima hakkama.

“Ehkki aega, raha ja inimressurssi jäi meil tükati väheks, arvasid paljud, et ka tuleval aastal võiks künnivõistlus Kehtnas olla,” ütles Kaspar Järvala, kes on võistluskündjatele järelkasvu kasvatamiseks loonud MTÜ Kaspar Järvala Künniklubi.

Eesti künnimeistrivõistluste parimad 2015

Tavaatrade meistriklass – Raido Kunila (Jõgevamaa; Dotnuvos Projektai)

Pöördatrade meistriklass – Jüri Lai (Järvamaa; Stokker Agri AS)

Pöördatrade vabaklass – Mait Pajo (Jõgevamaa; Dotnuvos Projektai)

Noorteklass (tavaadrad) – Pille-Riin Reinaus (MTÜ Kaspar Järvala Künniklubi; OÜ Rodnas)

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus