Kunagist olümpiavõitu tähistatakse väärika võistlusega

  

Juba 12 aastat järjest korraldatakse Adavere põhikooli juurde rajatud uisurajal võistlust “Kuldne 1500”, millega tähistatakse kunagise kuulsa Eesti kiiruisutaja Ants Antsoni 1964. aastal Innsbruckis tehtud kuldset sõitu 1500 meetri distantsil.

“Sellel fotol on tänane parim Eesti naiskiiruisutaja Saskia Alusalu kolmeaastane,” osutas Põltsamaa valla spordijuht, kiiruisutamise traditsiooni algataja Adaveres ning “Kuldne 1500” idee autor Väino Treiman kooli spordihalli viiva koridori seinal olevale infotahvlile. Tollase kolmeaastase tüdruku kõrval on fotol ka kaks tema vanemat õde — Sandra ja Sirli. Väino Treimanil on kahju sellest, et siiani pole Adaverre võistlusi jälgima ega oma kunagisest sportlasekarjäärist noortele rääkima tulnud olümpiavõitja Ants Antson. Kunagi jooksmist harrastanud Treimani sõnul pole Adaveres jooksmiseks sobivat maastikku. Seetõttu tekkis tal mõte hakata Adaverre hoopis uisuvälja rajama. Omamoodi tõuke uisutamisele elu sisse puhumiseks Adaveres andis ka Treimani noorusaeg, mil ta 12-aastasena jälgis Antsoni võidukat esinemist Innsbruckis. Tol ajal käis Treiman Kohtla-Järve koolis, ent uisutamiseks tuli sõita naaberlinna Jõhvi, kus sealsele staadionile oli rajatud 400 meetri pikkune uisurada.

Treimanil on õnnestunud luua ka väike uisubaas. Kasutatud rõivaste kauplustes müüdi aastaid tagasi lisaks riietele ka uiske ja et nõudlust polnud,  müüdi neid Treimanile poolmuidu. “Sain siis uisud kätte 10-20 krooni paar. Praegu tuleb uisupaari eest välja käia 350 krooni või enamgi,” rääkis treener. “Nüüdseks on mitmetesse paikadesse rajatud uisuradasid ja seetõttu tekkinud nõudlus uiskude järele. Nüüd on ka meil endil väike kogus kiiruisutamise uiske olemas,” oli ta rahul.     

Kiiruisutamine sai Adaveres tuule tiibadesse viis aastat tagasi, mil saadi esimesed kiiruisud. Enne seda sõideti hoki- ja iluuiskudega.

 Ühel päeval saabusid Adaverre teletegijad, kes soovisid teha väikest saatelõiku siinsetest kiiruisutamise võimalustest. See saatelõik jõudis eetrisse just päeval, mil Adaveres korraldati järjekordset võistlust “Kuldne 1500”. Väino Treimaniga võttis telefonitsi ühendust kiiruisutamise treener Tiit Idarand Tallinnast ning sellest hetkest alustati Adaveres tõsisemat kiiruisutamisega tegelemist. Kaks Tiit Idaranna käe all harjutanud noormeest olid selleks ajaks osalenud juba juunioride maailmameistrivõistlustel.

 “Meie jaoks oli see suur ime,” rääkis Põltsamaa valla spordijuht, kelle käe all harjutavad lapsed on nüüdseks ise juba mitmetel suurvõistlustel osalenud. Kui õpiti teiste kogemustest ja saadi varustust juurde, paranesid ka  tulemused.

Täna on taas kiiruisutajad Adavere rajal võistlemas, et meenutada 46 aasta tagust Ants Antsoni kullasõitu tollasel olümpiarajal.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus