Kümnes Pajusi mõisapäev pälvis ilmataadi soosingu ning lõi külastajate rekordi

Möödunud laupäeval sai teoks kümnes Pajusi mõisapäev. Väga hästi ette valmistatud, küllalt rahvarohket, suurepäraste esinejatega ning ilmataadi poolt soosingu pälvinud Pajusi valla tähtsündmust võis igati kordaläinuks lugeda.


Üks Pajusi mõisapäeva korraldajatest, Pajusi külaseltsi juhatuse liige Aili Soolepp ütles, et Pajusi kümnendaks mõisapäevaks hakkasid külaseltsi aktiivsed liikmed valmistuma juba aasta alguses. Külaseltsi esindaja tõdes, et kui valla aasta suursündmuseks nii pikka aega ettevalmistusi teha, siis sujub kõik hästi. Aili Soolepp lausus kiidusõnu mõisapäeva ette valmistanud meeskonna aadressil, kinnitades, et tarvitseb neile vaid märku anda, kui kõik juba tegemistega kaasa tulevad.

Tegelikult kippus ilm mõisapäeva ettevalmistustöid ikka natuke segama. Möödunud neljapäeval tehti suurte jõududega koristustöid, ent need katkestas pärastlõunal vallandunud tugev vihm. Et maa oli märg, ei saanud reedelgi tööd jätkata. See aga korraldajaid ei heidutanud, sest juba laupäeva varahommikul kell kuus olid nad taas platsis ning jõudsid mõisapäeva alguseks kavandatu ära teha.

“Kõik mõisapäeva kavasse planeeritu on kenasti sujunud ja mingeid apsakaid ette pole tulnud. Pigem võib muret tunda selle üle, kas ikka külalised pikale päevale vastu peavad,” tõdes mõisapäeva teisel poolel Aili Soolepp.

Armastatud artistid

Vahepeal oli ta küll pisut mures, kas mõisapäeva raames teist korda teoks saanud mudajooksu autasustamine jõutakse mõisapargis asuval pealaval enne Ivo Linna ja Antti Kammiste etteastet läbi viia või tuleb see korraldada mudajooksu stardipaigas. Ent seegi probleem lahenes ja vaprad jooksjad said tunnustuse ja auhinnad kätte pealaval. Mudajooksust tuleb Vooremaas pikemalt juttu neljapäeval.

Mõisapäevale oli veidi pärast keskpäeva end kirja pannud üle viiesaja külastaja. Aili Soolepp oli kindel, et päeva lõpuks jõuab mõisapäevaliste arv tõusta üle tuhande. Nii see ka läks ning tänavusest mõisapäevast sai ürituse ajaloo rahvarohkeim. Kindlasti olid külastajate rekordi põhjustajateks tuntud ja armastatud artistid Ivo Linna ja Antti Kammiste ning Anne Veski, kes mõisapäevaliste meelt lahutama tulid.

Kui midagi eelnevate mõisapäevadega võrreldes teisiti oli, siis uhketes ja kaunites mõisa-aegsetes kostüümides tegelasi oli rahva seas vähe liikumas näha ja konkurentsi nad üksteisele ei pakkunud.

Tagantjärele võib öelda, et Pajusi kümnendale mõisapäevale andis oma õnnistuse ka ilmataat, kes kinkis selleks ürituseks tõepoolest suurepärase ilma: ei olnud liialt palav ega ka jahe, vaid igati mõnus suveilm, justkui loodud sellise ürituse läbiviimiseks.

Päeva lõpetas värviküllane ja uhket ilutulestik, mille teokssaamisele olid õla alla pannud mitmed suure südamega sponsorid.

Tulevik teadmata

Nagu öeldud, läks mõisapäev hästi korda. Ent seda, kas toimub ka üheteistkümnes Pajusi mõisapäev, ei osanud päeva senised korraldajad veel öelda. Võib ka juhtuda, et selline päev tuleb aga mõnes teistsuguses formaadis. Ka see pole kindel, et mudajooks tulevikus mõisapäevaga ühel ajal toimuma hakkab. Korraldajad tõdesid, et mudajooksul mõisapäeva raames on olemas nii plussid kui miinused, ent tundub, et ajalises mõttes on mudajooksu mõisapäeva sisse järjest keerukam mahutada.

Kui mõisapäevade traditsioon jätkub või mõeldakse välja mõni uus üritus, tuleks tegelema hakata parkimisprobleemi lahendamisega. Mõisapäeva korraldajad ei välista, et kui ka aasta pärast Pajusis mõni suurem suvine üritus teoks saab, tuleb Pajusi tuntud põllumajandusettevõtte juhilt Lembit Paalilt paluda, et ta lubaks kasutada jupikest põldu parklana, et kõik kohale tulnud oma sõidukitele koha leiaksid.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus