Kümnes lastelaager kulmineerus pealinna külastamisega

Juba kümme aastat tagasi alustati Põltsamaa valla Kamari Haridusseltsi eestvõttel sealsete suviste lastelaagrite korraldamisega. Nende aastate jooksul on laagris nii tööd tehtud kui meelt lahutatud, kuid laagri korraldajate kinnitusel on siiski kõige tähtsam lastes tööharjumuste kujundamine.

Tänavuse Kamaris teoks saanud lastelaagri juhi Vaike Nikluse sõnul peeti seekord juubeli puhul meeles ka lastelaagri sponsoreid ning teisi abilisi. Laagrisse pääsevad esmajärjekorras noorkotkad ja kodutütred, aga laagriliste hulgas on ka mujalt Põltsamaa vallast pärit ning kaugemalt tulnud ja vanavanemate juures suvepuhkust veetvaid lapsi.  

Lastega koos ööpäevaringselt

Seekord osales Kamari lastelaagris 29 last vanuses 5-17 eluaastat. Kõigepealt said lapsed laagris hommikusööki, siis tehti tööd, millele järgnes lõunasöök. Päeva teine pool sisustati huvitegevustega. Lastele pakkus põnevust võimalus telkides ööbida. Telkides ööbis umbes pool laagri lastest, ülejäänud magasid kodus — päris väikesi veel telki magama ei lubatud. Üheksandat klassi lõpetavad noored käisid alles koolis konsultatsioonidel ning ei jäänud seetõttu samuti ööseks laagrisse. Vaike Nikluse sõnul olid tema ja Indrek Eensalu laagri lastega koos peaaegu ööpäevaringselt, teised juhendajad  tegelesid lastega vastavalt vajadusele.

Vaike Nikluse sõnul meeldis lastele kõige rohkem puude ladumine ja saagimine. Kuid tuli ka peenraid rohida, värvida, koristada. Iga päev olid kaks laagrilist köögis kokal Kalli Kadastikul abiks.  Ainult ühel päeval viiest olid kokaabilisteks tüdrukud, ülejäänud neljal päeval tegutsesid köögis poisid. Kööki läksid lapsed hea meelega ja tegid seal päris hoolega tööd.

Nad pesid juur- ja puuvilju, tükeldasid salatit, katsid lauda, pesid nõusid ning tegid muid köögis tarvilikke töid.

Nõudepesuruumis tegutsenud Enri Täht ja Kasper Seemann rääkisid, et tööd köögis tõesti jätkub ja nad läksid sinna vabatahtlikult. Poiste sõnul oleksid nad valmis olnud teistelgi päevadel kööki tööle minema, kuid rohkem polnud lihtsalt võimalust.  

Külalisi pilliroomeistrist pommirühma liikmeteni

Väga populaarseks osutus ka laagri esimesel päeval toimunud jalgpallimäng, mis peeti lausvihmas ja millest ei tahtnud kõrvale jääda keegi. Lastele käis oma oskusi demonstreerimas ka Lõuna-Eesti Päästekeskuse pommirühm. Samuti käis laagris külas Põltsamaa tuntud sukelduja ja sukeldumisinstruktor Gilmar Krživets. Pilliroost kannu valmistamist õpetas lastele Räpina punutistemeister Urmas Udso. Ühel õhtul korraldasid töötoa Põltsamaa noortekeskuse esindajad.

Laagri viimasel päeval viidi läbi matkamäng, kus tuli kaardi järgi läbi käia ettevalmistatud rada. Matkaraja läbimise käigus said lapsed  püssi ja vibu lasta, kaugust mõõta, viktoriiniküsimustele vastata.

Reedel olid Kamari laagrirahval külas 8-13 aastased kodutütred  ja noorkotkad mujalt Jõgevamaalt. Kodutütarde võistkondade parim võistkond läheb Jõgevamaad esindama vabariiklikule võistlustele. Eile sõitsid Kamari laagrilapsed ekskursioonile Tallinna. Pealinnas külastasid lapsed teletorni ja lennusadamat, samuti käidi 3D kinos.

Toetusraha lastelaagri korraldamiseks saadi Päikeselille fondist, samuti toetas laagri korraldamist kodukandiliikumine, Kaitseliit ning Põltsamaa vald. Lapsevanematel tuli tasuda vaid kinokülastuse eest Tallinnas. Paljud lapsevanemad varustasid laagrit omavalmistatud või ka ostetud toiduga.  Kamari lastelaagri kümnendaks juubeliks pakuti  sünnipäevatori ning toodi kingituseks kommi. Mitmed laagris osalenud lapsed tunnistasid, et neile seal väga meeldib ja nad loodavad aasta pärast jälle laagrisse tulla.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus