Kümneaastane E-Piim vaatab julgelt tulevikku

 PÜ E-Piim esimesele juubelile pühendatud konverentsi avas ettevõtte nõukogu esimees Toivo Kens, kes meenutas  firma saamislugu ja raskusi, mis seoses sellega ületada tuli.

“Mõned ühistud on müüki pandud. Me oleme aga järjekindlalt asju edasi ajanud ning püsima jäänud,” lausus ta.

Mõeldes E-Piima tulevikule, ütles Kens:

?Plaane on meil palju, kuid enne kui toorest ideest midagi kooruma hakkab, pole mõtet nendest rääkida. Mõistagi ei või aga loorberitele puhkama jääda ning sageli tuleb ka väga väikese informatsiooni põhjal kiiresti otsustada, kuidas edasi minna, sest nii Eesti kui ka maailma turg on ettearvamatud. Meie kohuseks on muretseda oma ühistu liikmete eest ning kindlustada meiereide edukas töö. PÜl E-Piim on meiereid nii Põltsamaal kui ja Järva Jaanis.

?Kui 2006. aasta augustis kippus piimapulbriturg kaduma, kaalusime ka Järva-Jaani meierei sulgemist. Me ei teinud seda ja nüüd on selge, et tegutsesime arukalt. Tänu sellele on meil võimalus päevapealt kahekordistada juustutootmist, käivitada uusi pulbriliine jne.?

Praegune Tallinna abilinnapea ja E-piima endine finantsdirektor Taavi Aas arvas: ?Ettevõte on senini hästi toime tulnud ja vaevalt enam suuri tagasilööke tuleb. Nüüd tuleks vaadata märksa kaugemale kui järgmised kümme aastat.?

Konverentsil ettekandega esinenud põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder nimetas PÜd E-Piim üheks Eestimaa perspektiivikamaks piimatööstusettevõtteks, mis loodud just ühistegevuse tulemusena. Põllumajandusminister käsitles ka Eesti piimatööstuse arengut tervikuna.

“2007. aasta esimesel poolel on piimatööstuse põhivarasse tehtud rekordilised investeeringud, mis ulatuvad 294 miljoni kroonini. Osa sellest on läinud masinatesse ja seadmetesse, osa hoonetesse. Ma usun, et piimandussektoril on perspektiivi ka tulevikus, kuigi põllumajandus pole majandusharu, kus saab teha väga täpseid prognoose,? ütles minister.

Pidades silmas, et E-Piim on loodud ühistegevuse tulemusena, rääkis Helir-Valdor Seeder ka ühistegevuse tänasest olukorrast.

“Eriti aktiivne pole ühistegevus just olnud. Ka seadus pole ühistegevust eriti toetanud ja ma arvan, et seaduseandjal on siin arenguruumi,” ütles ta.

E-Piima juubeliks korraldatud konverentsil rääkisid põllumajandusest, toiduainete töötlemisest, kvaliteedist ja tarbimisest eelmise Riigikogu koosseisu liige ja praegune Are vallavanem Jaanus Männik, MTÜ Eesti Piimaliit tegevdirektor Tiina Saron, ETK (Eesti Tarbijate Keskühistu) nõunik Mart Mere,  Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi professor Olar Kärt, organisatsiooni Rabobank International peadirektor Carlos Gomez-Arroyo, FAO investeerimiskeskuse esindaja, endine Venemaa põllumajandusministri majandusnõunik professor  Eugenia Serova, Postimehe majandusajakirjanik Hindrek Riikoja ja teised. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus