Kultuuriselts korraldab Valgre õhtu

Esmaspäeval möödus sada aastat armastatud eesti helilooja Raimond Valgre sünnist. Kuremaa kultuuriseltsi Jensel muusikakollektiivid on juba mõnda aega elanud n-ö Valgre lainel ning valmistunud tema laulude õhtuks, mis leiab Kuremaa lossis aset 2. novembril.

Helilooja sajandale sünniaastapäevale pühendatud laulude õhtu kannab mitmele tema kirjutatud palale viitavat pealkirja Sinilinnu muinaslooline lend muusikas läbi saju”. Valgre loomingut kannavad sel õhtul ette instrumentaalansambel Retpop, Kuremaa nais- ja segaansambel, solistid Matti Linno, Tõnu Kaha ja Aimar Pihlak ning akordionist Johannes Haav.

Valgre pärandit sirvides on meil sõelale jäänud juba tervelt kolmkümmend laulu, aga need ei taha kuidagi ühte õhtusse ära mahtuda,” ütles kultuuriseltsi Jensel eestvedaja ja muusikakollektiivide juhendaja Vello Pütsep. Päris raske on otsustada, mida kavast välja jätta. Väga äramängitud lugusid püüame vältida ja esitada neid, mis harvemini ettekandele tulevad.”

Põhiosas on laulude õhtu kava siiski koos ning Vello Pütsepal vajalikud orkestri- ja ansambliseadedki tehtud. Nüüd käib kava viimistlemine.

Valgre on kogu aeg üks mu lemmikheliloojaid olnud ning tema laule on Kuremaa ansamblid alati laulnud. Ka esimese Valgrele pühendatud õhtu tegime Kuremaal juba 1975. aastal,” ütles Vello Pütsep.

Kirjad Niinale

Tema sõnul on novembri algul teoks saaval laulude õhtul üpris mahukas roll naisansamblil, kes esitab Valgre palu nii eraldi kui ka solistidele taustaks lauldes. Mõned neile sobivad laulud jäävad ka seenioride segaansambli laulda. Külalisena on sündmusele oodata Mustvee naisansamblit Rodnik.

Nad käisid ükskord Kuremaal toimunud ansamblite päeval, kus nende esinemine väga soojalt vastu võeti. Nüüd tahtsid nad uuesti tulla. Kui ütlesin, et seekord on meil kindlale heliloojale pühendatud sündmus, tahtsid nad loobuda. Siis aga teatasid, et tulevad ja kannavad laulu Peagi saabun tagasi su juurde” ette vene keeles. Ja see sobib hästi, sest see ongi sõja ajal Venemaal kirjutatud laul,” ütles Vello Pütsep.

Laulude õhtut tuleb juhtima Peep Puis Tartust. Tema põhirolliks on laulude tausta avamine, ent ilmselt soovib ta ka ise mõne laulu esitada. Muusikateadlane Alo Põldmäe kõneleb aga Raimond Valgre ja tema muusa” Niina kirjavahetusest. Ta on seda uurinud ja koostanud ka sellel kirjavahetusel põhineva raamatu Mu kallis Niina!”.

Et kava venib suhteliselt pikaks, paigutasime selle keskele ühe instrumentaalpalade bloki, mille ajal inimesed saavad end sirutada ja soovi korral puhvetis käia. Kes aga tahab, võib hoopis tantsida,” sõnas Vello Pütsep.

Instrumentaalpalad kannab ette ansambel Retpop, milles mängivad Jaak Kirs (trompet), Raul ja Kuno Rääsk (basskitarr ja löökriistad), Aldur Õunapuu (saksofon), Toomas Herman (rütmikitarr) ja Vello Pütsep (klahvpillid). Korraldatakse ka ühislaulmine. Publik saab kaasa laulda Eesti eri paikadele (Saaremaa, Tartu, Aegviidu ja Narva) pühendatud valssidest koosnevat popurriid.

Salongimeeleolu

Laulude õhtu ajaks püüavad korraldajad lossisaali tekitada salongimeeleolu. Publik istub laudade taga ning et tegemist on hingedepäevaga, pannakse kindlasti põlema küünlad.

Valgre muusika ongi rohkem hingele, mitte jalgadele, nagu kerge muusika mõnikord on,” ütles Vello Pütsep.

Valgre laulude õhtule päris tasuta sisse ei pääse, ent mõõduka hinnaga pileti eest saab lauale ka kohvi ja mõned suupisted. Sisse pääsevad ka need, kes ette teatamata tulevad, ent eelnevalt registreeritud saavad paremad kohad.

Vello Pütsepa sõnul lähtuvad Valgre laulud tema enda läbielamistest ja lähevad seetõttu ka kuulajale hinge.

Tema lugusid on huvitav nii ansamblile kui ka orkestrile seada. Kolme-duuri loo puhul on raske taustahäältele partiisid kirjutada, Valgre vahelduva harmooniaga lugude puhul on seda teha aga hea ja huvitav,” ütles Vello Pütsep. Pärast laulude õhtut pean siiski Valgrega natuke vahet pidama, sest terve suvi ja sügis on mul kulgenud tema vaimus.”

Kultuuriselts Jensel on tänavusel kultuuripärandi aastal teinud järjekindlat ja tänuväärset tööd eesti levimuusika tipptegijate pärandi väärtustamisel. Veebruaris korraldati Kustas Kikerpuu 75. sünniaastapäevale pühendatud laulude õhtu See kaunis maa”, aprillis aga Valter Ojakääru 90. sünnipäevale ning Hans Hindpere, Uno Naissoo ja Aarne Oidi 85. sünniaastapäevale pühendatud laulude õhtu. 2. novembril pannakse siis juubelite tähistamise sarjale ilus punkt Valgre-õhtuga. Muusikasündmus algab kell 18.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus