Kultuuriminister toetab Põltsamaa lossi taastamist

Esmaspäeval ja teisipäeval Jõgevamaal visiidil olnud kultuuriminister Rein Lang kinnitas enne Põltsamaalt ärasõitu veelkord oma poolehoidu sellele, et Põltsamaa lossivaremeid mitte ainult konserveeritakse, vaid taastatakse võimalikult originaalilähedaselt. Ministrina lubas ta igati selle eest seista.

Põltsamaal peatus minister pikemalt lossikompleksis. Selle ajaloolise ja praegu küllaltki kurvas seisus oleva ehitisega on peetud suuri ja tõsiseid plaane ning pakutud välja uhkeid tulevikuvisioone. Paraku on alati jõutud välja ühe ja sama küsimuseni – milline on idee, mis teeniks tagasi lossikompleksi investeeritava raha. Kultuuriminister Rein Lang tõdes, et kindlasti pole tema see inimene, kes idee välja saaks pakkuda. 

Asjaajamine kiiremaks

Ministri sõnul tuleks kõigepealt selgeks vaielda küsimus, kas Põltsamaa lossikompleks tuleb taastada või mitte. Rein Langi sõnul käivad vaidlused erinevate muinsuskaitseliste koolkondade ümber. Ühed ütlevad, et need ajaloolised ehitised, mis on hävinud, kõlbavad ainult konserveerimiseks. Minu arvates ei oma konserveeritud varemed küll sellist atraktiivsust, mis inimesi neid vaatama meelitaksid. Ma olen alati imetlenud poolakaid, kes on arhiivimaterjalide alusel ehitanud üles kõik oma Teises maailmasõjas purustatud linnad. Kõigile taastatud objektidele on leitud ka otstarve, olgu siis elamute, äripindadena või muul eesmärgil. Meie vaidleme ikka veel selle üle, kas taastada neid ajaloolisi ehitisi või mitte. Mina toetan seda muinsuskaitsjate koolkonda, kes pooldab Põltsamaa lossi ülesehitamist. Mida me neist varemetest siin ümberringi ikka vaatame. Eks meil tuleb seda vaidlust jätkata. Ega Põltsamaa loss pole ainus selline ajalooline objekt, mille ümber tõsised vaidlused käivad. Ka Viljandi ordulossi ümber vaieldakse selle üle, kas selle konvendihoone esialgsel kujul taastada või mitte. Õnneks on Põltsamaa loss selles mõttes paremas olukorras, et erinevalt Viljandi lossist on sellest olemas mingid ehitusjoonised,” rääkis Lang.  Ta kinnitas, et  tema tahab aidata asjaajamist kiiremaks ja dünaamilisemaks muuta. Rein Langi sõnul on kõige hullem olukord, kus aastaid kestnud vaidluste järel ei suudeta ikkagi otsuseid langetada. 

Kultuur ei võrdu hoonete ehitamisega

Lang tõdes Jõgevamaal tehtud ringsõidust kokkuvõtteid tehes, et maakonnas tegutsevad asjalikud inimesed. Asju aetakse siin tasa ja targu — nagu eestlasele kohane. Minu arvates on Jõgeva maakonnal läbi kultuurivaldkonna suur tulevik ees, seda nii oma maakonna inimeste jaoks kui Jõgevamaa turismipotentsiaali näol,” rääkis Lang.

Ta lisas, et lõputult võiks arutleda selle üle, mis on kultuur kõige laiemas tähenduses. Tegelikult on kultuur kogu meid ümbritsev keskkond – meie käitumine ja kombestik. Ka ehituskultuur moodustab ühe osa kultuurist. Aga kindlasti ei saa me absolutiseerida seda, et kultuuri toetamine tähendab ainult mingite hoonete ehitamist,” toonitas minister.

Hoopis kultuurilisema poole pealt rõõmustas ministrit Jõgeval ette võetud jõuluvana äratamine. Kui meie poleks jõuluvana juurde läinud, oleks ta tänavused jõulud sisse maganud,” lausus minister.

ii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus