Kultuurikoda otsib laulupeo jaoks head ideekavandit

MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoda on välja kuulutanud Jõgevamaa tuleva-aastase laulupeo stsenaariumi ideekavandi konkursi. Parima võistlustöö autorit ootab 250 eurone auhind ja soovi korral on tal võimalus oma lavastusidee ka ise ellu viia.

Konkursitöö peaks sisaldama peo läbivat teemat ja kontseptsiooni kirjeldust vähemalt ühel A4 leheküljel. Soovi korral võib välja pakkuda ka peo toimumiskoha. Kindlasti tuleb arvesse võtta seda, et tuleval aastal on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva aasta ning et maakonna laulupeol osalevad kõigi kooriliikide lauljad (koolikooridest kuni eakate kollektiivideni) ning puhkpillimängijad ja rahvamuusikud. Võistlustöö tuleb saata hiljemalt 9. oktoobriks 2017 e-posti aadressile jogevamaa.kultuurikoda@gmail.com või kinnises ümbrikus tavaposti aadressile Aia tn 6, 48306 Jõgeva.

Jõgeva kultuurikeskuse juhataja ja MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoja juhatuse esimehe Ainar Ojasaare sõnul otsiti ideekavandite konkursi abil kontseptsiooni ka tänavu juuni alguses Kasepääl peetud Jõgevamaa rahvakultuuripäevale. Toona kuulutas konkursi välja Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, seekord delegeeriti see ülesanne eelpool mainitud MTÜ-le, kes on ka tuleva-aastase laulupeo peakorraldaja.

“Ideekavandite hindamiseks kutsume kokku siiski laiapõhjalisema komisjoni. See ei hakka koosnema ainult meie MTÜ liikmetest,” kinnitas Ainar Ojasaar.

Üks pidu korraga

Kui mullusel konkursil otsiti head ideed nii laulu- kui ka tantsupeo tarvis, siis tuleval aastal on kavas pidada vaid laulupidu. Ojasaare sõnul näitas tänavuse rahvakultuuripäeva järgne küsitlus küll, et kultuurirahva arvates võiks lauljate ja tantsijate pidu teoks saada igal aastal, ent selle tarvis kipub nappima nii raha kui ka muud ressurssi. Seepärast on lähiajal plaanis rakendada sellist süsteemi, et ühel aastal toimub maakondlik laulupidu, teisel aastal tantsupidu ning kolmandal aastal laulu- ja tantsupidu. 2018. aasta on siis laulupeo aasta.

Peo ideekavandi autor võib soovi korral välja pakkuda ka peo toimumispaiga.

“Eeldame muidugi, et see paik on Jõgevamaa pinnal,” ütles Ainar Ojasaar ja lisas, et kohtadest, kus peopidamiseks vajalik lava olemas, tulevad talle esimesena meelde Kasepää, Põltsamaa, Jõgeva ja Palamuse, aga välja võib pakkuda ka “avastamata” paiga – juhul, kui selle “laulupeokõlblikuks” muutmine peo eelarvesse ära mahub.

Ainar Ojasaare sõnul ei piirdu tegijate ring, kellelt laulupeo ideekavandeid oodatakse, sugugi koorijuhtide ja muude muusikainimestega. Osaleda võivad ka kõik teised.

“Hea kandev idee on kõige olulisem,” ütles Ainar Ojasaar. “Kui idee autor soovib selle ka lavastajana teoks teha, on tore, kui ei, pole probleemi, sest niikuinii moodustame peo läbiviimiseks nii kunstilise kui ka praktiliste küsimustega tegeleva korraldustoimkonna.”

Et haakuks juubeliga

Ideekavand ei pea sisaldama veel repertuaari nimekirja. Küll on aga oluline see, et kontseptsioon hõlmaks igas vanuses lauljaid mudilaskoorilauljatest eakateni, samuti puhkpilli- ja rahvapillimängijaid. Niisama oluline on, et peo ideekavand haakuks Eesti Vabariigi juubeliga.

“Ei taha potentsiaalsetele osalejatele mõtteid pähe “istutama” hakata, aga juubelile pühendatud pidudel on tihti vaadatud tagasi ajalukku, näidatud, kuhu ollakse praeguseks jõutud või kiigatud hoopis tulevikku,” sõnas Ainar Ojasaar.

Mis kuupäeval tuleva-aastane laulupidu teoks saab, pole veel teada, aga loogiline toimumisaeg oleks mai lõpus või juuni alguses. Laulupeol on ju suur osakaal koolikollektiividel ning seepärast peaks pidu toimuma ajal, mil suvevaheaeg pole veel alanud.

“Kui parim ideekavand välja valitud, paneme kohe paika ka peo toimumisaja,” sõnas Ainar Ojasaar.

Koorijuhtide hulgas on MTÜ Jõgevamaa Kultuurikoda laulupeo ideekavandi konkursi kohta käivat infot juba varem levitanud ning sellekohase teabe võib leida ka Jõgevamaa Kultuurikoja Facebooki lehelt. Olgu konkurss siis nüüd ka maakonnalehes välja hõigatud: äkki leidub veel inimesi, kes osaleda sooviksid. Lisainfot konkursi kohta saab e-posti aadressilt jogevamaa.kultuurikoda@gmail.com või telefonilt 516 5236.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus