Kultuurikeskuses avatakse köitekunstinäitus

Eesti Kunstiakadeemia ja Tartu Kõrgema Kunstikooli nahakunsti osakonna õppejõudude, Eesti Kunstimuuseumi ja Rahvusraamatukogu restauraatorite ning teiste autorite köitekunstitööd, mida Jõgeva publik näha saab, osalesid 2002. aasta suvel Itaalias Assisis ja Macaretas toimunud II rahvusvahelisel raamatuköitekunsti näitus-konkursil. Konkursil osaleda soovijatele saatsid korraldajad pühak Assisi Franciscuse 1224. aastal kirjutatud “Päikeselaulu” teksti ja kahtsadat tõlget sisaldava 350-leheküljelise raamatu köitmata poognad, mille nahakunstnikud siis kauniks taieseks vormisid.

Eestist osales sellel konkursil ühtekokku 40 autorit, kellest ?ürii poolt välja valitud “100 meistri” nimistusse pääsesid Urve Kolde, Kaia Lukats, Tiina Piisang ja Esta Voss.

Valdaval osal eksponeeritavatest köidetest on tegelikult otsene seos Jõgevaga: need on nimelt valmistatud Jõgeval OÜ Skineks töökojas pargitud vasikanahast. Näituse toobki Eesti Nahakunstnike Liit Jõgevale Skineksi juhataja Andres Baida ettepanekul.

“Enamik jõgevlasi on harjunud mõtlema nahavabrikust kui tülikast reostajast,” ütles Andres Baida. “Nüüd tahtsime koostöös Eesti Nahakunstnike Liiduga näidata, et tegelikult teeme ka midagi head ja ilusat. Viimasel ajal olemegi tootnud ainult taimparknahka, mille põhitarbijateks on nahakunstnikud ja restauraatorid, kusjuures mitte ainult Eesti, vaid ka Leedu omad.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus