Kultuurikeskus sai uued saalitoolid

Jõgeva kultuurikeskusse tulijaid ootavad nüüd ees meeldivamad teatri-, kontserdi- ja kinoelamused, sest istuda saab uhiuutel ja vanadest mugavamatel toolidel. Tõsi, saali tagumises tõusuosas istujatel tuleb veel vanade toolidega leppida.


Kultuurikeskuse senised toolid olid kasutusel 2001. aastast, mil hoone pärast renoveerimist taas avati, ning need hakkasid ilmutama mitmeid amortiseerumise märke: käetoed ning koha- ja reanumbrid tulid küljest ning riidest katted olid mitmekordsest pesemisest luitunud. Ka katetesse õmmeldud polster oli pesemise tagajärjel “väsinud”, nii et kahe ja poole tunnise filmi vaatamine oli juba päris piinarikas ettevõtmine.

Vanade toolide ridadeks ühendamine oli keeruliseks muutunud, sest paljudel toolidel olid vastavad kinnituskohad purunenud. Aga seda, et toolid oleksid reastatud, nõuab ka päästeamet, sest ohuolukorras on nii parem segadust vältida. Vanadel metallkarkassiga toolidel oli veel üks puudus: need olid ühest kohast teise tassimiseks liiga rasked. Aga kultuurikeskuses tuleb toole pidevalt liigutada ning enamik selle maja töötajaid on naised.

“Nii et põhjusi, miks uusi toole vaja, oli palju,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar. “Esimest korda tegime sellest linnavalitsusega juttu umbes kaks aastat tagasi. Et linnavalitsusel tekiks mingigi ettekujutus, kui palju toolide vahetamiseks raha kulub, sai ühelt toole tootvalt firmalt hinnapakkumine võetud.”

Summa tundus esialgu suurevõitu ning mõneks ajaks kerkis päevakorrale vanade toolide renoveerimise mõte, ent see jäeti lõpuks siiski kõrvale. Ning 2016. aasta eelarvesse suudeti uute toolide soetamiseks vajalik summa juba ära mahutada.

Uued toolid telliti Lääne-Virumaal Kadrinas tegutsevast firmast Pixner, mis tegi riigihankel osalenud kolmest firmast kõige soodsama pakkumise.

“Huvitav on märkida, et ka esimese orienteeriva hinnapakkumise küsisime sealt,” ütles Ainar Ojasaar.

Kergemad ja mugavamad

Pixneri firma toole võib tema sõnul leida päris paljudest Eestimaa avalikest asutustest, Jõgevamaal näiteks Mustvee kultuurikeskusest ja Jõgevamaa gümnaasiumist. Jõgeva kultuurikeskusele tellitud 260 tooli läksid maksma 26 395 eurot ehk isegi natuke vähem, kui esialgu arvati.

Kahekümnele kaubaalusele pakitud toolid tõi transpordifirma suure furgoonautoga kohale kolmapäeva pärastlõunal. Sama firma töömehed pakkisid toolid ka lahti ja kultuurikeskuse töötajad asusid neid kohe ritta sättima, sest samal õhtul oli oodata rahvast majja kinoseanssidele.

“Väga ilusad. Ning palju kergemad ja mugavamad,” kiitis kultuurikeskuse rahvas uusi puidust toole.

“Uusi toole on lihtsam ridadeks ühendada. Koha- ja reanumbrid seisavad neil ka paremini küljes kui vanadel toolidel. Kui on aga vaja tantsupõrand vabastada ja toolid seina äärde laduda, siis saab neid nüüd rohkem üksteise otsa laduda kui varem,” ütles kultuurikeskuse juhataja.

Uute toolide katteriie on enam-vähem samas toonis, kui oli vanadel. Ega suuri muutusi teha saanudki, sest akna- ja lavakardinad jäid ju samaks. Uute toolide katteriide värv on siiski kardinate tooniga veel paremas kooskõlas, kui vanadel toolidel oli.

Kuuldused sellest, et kultuurikeskus saab uued toolid, olid linnas levinud juba varem ja veel enne, kui mööblikoorem saabus, hakati huvi tundma, mis saab vanadest toolidest: nii mõnigi oleks soovinud neid osta.

Ei müüda maha

“Jõudsime koos linnavalitsusega otsusele, et vanu toole me maha müüma ei hakka,” ütles Ainar Ojasaar. “Osa toole viisime kammersaali ja keldrisaali, ülejäänud panime aga hoiule ühte endise Kaitseliidu maja juures olevatest garaažidest. Need garaažid kuuluvad linnale ning meie saime ühe boksi enda käsutusse. Võtsime toolidelt riidest katted maha ja nüüd sobivad need väliüritustel kasutamiseks.”

Ainar Ojasaar avaldas lootust, et linna tuleva aasta eelarvesse mahub ka saali tõusuosa toolide — sinna läheks neid vaja 96 — soetamiseks vajalik raha.

“Tõusuosas võiksid tegelikult olla n-ö päris teatritoolid, sest seal tuleb mööblit liigutada haruharva. Aga see on praegu küll ainult minu mõttevälgatus,” ütles ta.

“Kultuurikeskuse saali toolide väljavahetamise teema tõusis päevakorda tõepoolest juba kaks aastat tagasi, ja tore, et probleem nüüd lahenduse sai,” ütles Jõgeva linnapea Aare Olgo. “Kultuurikeskuses on väga tublid töötajad. Et neil rõõmsam oma tööd teha oleks, oleme püüdnud sinna igal aastal midagi uut ja vajalikku soetada. Sellest võidab muidugi ka linnarahvas, kes kultuurikeskuses taidlemas ja üritustest osa saamas käib. Saali tagumisse ossa uute toolide soetamise kohta ei julge ma praegu veel mingeid veksleid välja käia. Enne hakkame tegelema uue välilava rajamisega. Üleeile linnavolikogu istungil vastu võetud lisaeelarve võimaldab seda. Asumegi kohe vastavat hanget koostama.”

Kultuurikeskuse uute toolide mugavust said eile testida Kaunimate Aastate Vennaskonna kontserdi kuulajad, täna on keskuse saalis aga võimalik kuulata Kaitseväe ühendorkestri kontserti “Soolo ja paroodia”. Ka järgmisel nädalal on rahval mitu põhjust kultuurikeskusse minna: 8. aprillil on seal kaks teatrietendust ning 9. aprillil Jõgeva meeskoori Mehis juubelikontsert.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus