Kultuurikeskus muutus nädalaks Päkapikumaaks

Kuni selle nädala laupäevani on Jõgeva Kultuurikeskus täis väikesi päkapikke, härjapõlvlasi, haldjaid ja muid muinasjutulisi tegelasi, sest sel teisipäeval muutus tavaline kultuurikeskus Päkapikumaaks.

 

Muinasjutuline Päkapikumaa koosneb mitmest toast, kus jõuluvana abilised tutvustavad lastele oma ülesandeid ja näitavad ka mitmeid võlutrikke. Tubadesse saavad lapsed minna jälgi mööda, mis leitakse Päkapikumaa eestuppa pandud salakirjadest. Lapsed peavad olema hästi tähelepanelikud, sest jälgi leidub nii põrandal kui ka seintel. Koridorides liikudes peavad mõned pikemat kasvu seiklejad lausa pugema, sest käike katavad elektriküünlad ja õrn loorkangas.

Jõgeva Päkapikumaal kohtab nii traditsioonilisi päkapikke kui ka härjapõlvlasi ja haldjaid, kes olid Eestimaal olemas juba enne, kui punases kuues jõuluvana siin ringi käima hakkas. Siiski ei saa lapsed igasse kohta niisama lihtsalt sisse, sest enne igat töötuba peavad nad näitama oma osavust, näiteks punuma köiest patsi või sõeluma liiva.

Teiste maade jõuluvanad

Päkapikula peakontoris tutvustavad peapäkapikk Pärt, päkapikuemand Munde ja noored Päkapikud Pepe, Kassu ja Velle oma igapäevatööd. Et päkapikud saaksid laste sussi sisse maiustusi panna, peavad nad olema eriti osavad, et mitte tuba segamini ajada ja asju aknalaudadelt maha pillata. Selleks teevad noored päkapikud iga päev tõsist trenni, ronides mööda köit, pugedes läbi ronimistoru ja läbides takistusradu. Ka lapsed saavad siin oma võimed proovile panna ning näidata, kui osavad päkapikud nad ise oleksid. Veel tutvustavad  päkapikud teiste maade jõuluvanasid ja jõuluvana abilisi.

Keldrikorrusel asub haldjakamber, kus säravate silmadega härjapõlvlane Ärni tutvustab külalistele Eesti haldjate sugupuud. Kohale ilmuvad haldjad, kes valmistavad võlujooki, mis muudab ulakad lapsed headeks. Kambrist hüppab läbi ka Kratt, kes on kusagilt suutnud näpata kotitäie kukleid.

Teeb trikke!

Mõned korrused kõrgemal asub Une-Mati liivaladu, kus Une-Kati näitab mitmesuguseid võlujooke ja rohtusid. Lastele jagab Kati lahkelt koeruseregulaatorit, mis võtab ulakamatelt lastel koerustükke vähemaks ja annab vaguratele natukene krutskeid juurde.

Need, kes on õppimisega pisut jännis, saavad Kati käest ka selle vastu rohtu. Veel on Katil varuks söögiisu tõstvaid rohtusid, abi jonnimise vastu ning ka armastuse ravimit. Samas toas tegutseb ka härjapõlvlane Triki-Riki või Riki-Triki, kes lubab end kutsuda mõlema nimega. Tema on selline vigurvänt, kes võlub katkise nööri jälle terveks ning teeb kommipaberitest võlutriki abil kommid.

Jõuluvana kontori kõrval võtab lapsi vastu lahke Lucia, kes on Sitsiiliast pärit kaitsepühak. Ekskursiooni lõpus selgub, et kuklid, mis kratt varastas, olidki Lucia valmistatud. Kuklite puudumise tõttu peab Lucia lapsi hoopis jäätisega kostitama.

Härjapõlvlased uinutasid jõuluvana

Päkapikumaa viimane tuba on loomulikult jõuluvana peakontor, kus lapsed peavad kõigepealt jõulutaadi üles äratama, sest härjapõlvlased korraldasid nii, et jõuluvana magaks kuni järgmise jaanipäevani. Kohal on ka jõulumemm ja üllatuskülaline Must Peeter, kes on Hollandi jõuluvana väike abiline. Tänu Musta Peetri vihjele saabki jõulumemm jõuluvana üles äratatud. Koos jõuluvanaga saavad lapsed laulda jõululaule ning lasta pildipäkapikul endast ja jõulutaadist mälestuseks foto teha.

Paljud külastajad, kes on käinud ka varasemate aastate Päkapikumaal, kinnitasid, et tänavu on see kõige paremini õnnestunud. Laiuse lasteaia kasvatajad tänasid kultuurikeskust hästi korraldatud ettevõtmise eest.

Nende sõnul on seal sel aastal teha ja näha rohkem kui möödunud aastatel. Kahjuks saab Jõgeva Päkapikumaa ruumi- ja inimestenappuse tõttu tegutseda vaid selle nädala lõpuni. Siiski loodab kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter, et järgmistel aastatel leitakse Jõgeval mõni koht, kus Päkapikumaa saaks tegutseda kasvõi terve advendiaja.    

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus