Külmarekordi aastapäeva tähistatakse talvetralliga

Reedel, 17. jaanuaril möödub 80 aastat päevast, mil Jõgeval fikseeriti praegugi kehtiv Eesti külmarekord – miinus 43,5 kraadi.


Kuus päeva varem, laupäeval, 11. jaanuaril, toimub Jõgeva kultuurikeskuse juures talvetrall, kus saab osaleda jääpurikate sulatamise võistlusel ja muudel lõbusatel jõuproovidel, maitsta lõkkes küpsetatud „Jõgeva kollast“ ning jälgida teadusteatri Kvark etendust. Lapsed saavad lustida mobiilsel suusahüppemäel.

Jõgevale kui Eesti külmarekordi hoidjale pühendatud sündmusi on Jõgeval korraldatud juba 2008. aastast alates ning ikka on nende kavas olnud jääpurikavõistlus. Sooja ilma tõttu on tulnud enamasti võistelda sügavkülmikus valmistatud kunstpurikate sulatamises. Purikaid kasvatada on õnnestunud ainult paaril aastal. Purikate sulatamine on kavas nüüdki, sest ilmateade nende kasvatamiseks sobivat ilma ei luba.

„See, et ilmataat Jõgeva külmarekordi aastapäevaks meile suhteliselt sooja ilma saadab, pole tegelikult üldse halb. Siis ei hakka rahval talvetralli ajal külm,“ sõnas MTÜ Miinus 43,5 eestvedaja Raul Taul, kes on ka sündmuse päevajuht.
Peale jääpurikate sulatamise on talvetrallil võimalik võistelda mitmel muul alal. Jõuproove on kavandatud nii lastele kui ka täiskasvanutele. Lapsed saavad oma osavust proovida Marumäel. Seda teisaldatavat väikest suusahüppemäge on Jõgeval ka ühel varasemal talvetrallil nähtud.
„Et murdmaaradu lume puudumise tõttu võtta pole, otsustasime lastele pakkuda suusahüpete sooritamise võimalust,“ sõnas Taul. Suuski tema sõnul kodunt kaasa võtta pole vaja, need saab kohapealt. Kohale tuleb ka asjatundja, kes hüpata soovijaid juhendab.
Kel kõht tühjaks läheb või soojast ilmast hoolimata külm hakkab, saab end turgutada lõkkes küpsetatud „Jõgeva kollase“ mugulate või kuuma teega.

„Jõgeval aretatud legendaarne kartulisort oli fookuses ka möödunud aastal: selle esindajad kasvasid Jõgeva kesklinna pargis ja tegid kaasa isegi laulupeorongkäigu. Las nad olla esiplaanil siis ka talvetrallil,“ arvas Taul.

Jõgeva külmarekordi juubelit tähistavat talvetralli ilmestab teadusteatri Kvark etteaste. Milliseid katseid tehakse, on raske ette ennustada, aga teadusšõu lõpeb igatahes kuuselõkke süütamisega. Kuused, mis jõgevlaste kodusid jõuluajal kaunistasid, võib juba nüüd kultuurikeskuse taha parki viia. Kuuskede kogumise kohaks on seesama paik, kus suviti jaanituld tehakse.

Talvetrall, mida korraldavad MTÜ Miinus 43,5, Jõgeva kultuurikeskus ja spordikeskus Virtus, algab laupäeval kell 14. Kuuselõke süüdatakse orienteerivalt kell 16.30.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus