Kuldsuud kõnelesid muret tekitavatel teemadel

Vabariiklik kõnevõistlus ?Kuldsuud Põltsamaal? toimus tänavu juba üheksandat korda. Sel korral osales laagris 92 noort 15 koolist. Laagris õpetati noortele pingete maandamist, argumentide ja vastuargumentide esitamist ning viimistleti kõne koostamise ja esitamise oskust. Noorte kõneoskust aitasid arendada Eesti Väitlusseltsi liikmed ning mitmed tuntud näitlejad nagu Laura Peterson, Karol Kuntsel ja Ott Aardam.

Pühapäevasest kõnevõistlusest võttis osa oma piirkonna vooru võitnud 15 noort, kelle ülesandeks esimeses voorus oli rääkida 5-7 minutit kodus ette valmistatud aktuaalsel teemal. Kuigi keegi polnud noortele mingeid teemasid ette andnud, oli kõnevõistluse läbiv teema mure Eesti riigi oleviku ja tuleviku pärast. Näiteks kõneles Timo Kägo väga veenvalt sellest, et vene keel tuleks muuta teiseks Eesti riigikeeleks. Varstu Keskkooli noormees Mikk Mändmets rääkis teemal, kas noored eestlased soovivad olla oma kodumaa patrioodid,  Viljandi noormees Sandor Elias kõneles sellest, mis on tema arvates Eesti visioon.

Muret Eestimaa pärast väljendasid oma kõnedes Leino Algmaa ja Karmen Tornius Viljandi Maagümnaasiumist. Pisut maniakaalset armastust isamaa vastu näitas oma kõnes üles Kohtla-Järve neiu Marju Nõmme, kes joonistas tahvlile suitsupääsukese ning korrutas, kui väga see pääsuke teda inspireerib. Kõne lõpus mainis tütarlaps, et tegelikult oli tal korralik kõne ka olemas, kuid see läks tal meelest ära ja sellepärast kõneles ta lihtsalt otse südamest.

Mitmed omanäolised esitused

Vaatamata pidevale eestluse rõhutamisele ja eestlaste eksistentsi pärast muretsemisele, leidus võistlusel ka vägagi omapäraseid ja sisukaid kõnesid. Näiteks rääkis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi noormees sellest, millised ohud kaasnevad SMS-laenu võtmisega ning kuidas  paljudel puudub laenu võttes igasugune vastutustunne. ?Inimesed, kui te ei suuda SMS-laenudele vastu panna, siis ärge ostke endale mobiiltelefoni,? lõpetas Märt Pius oma sõnavõtu. Küsimusele, kas mõni tema tuttavatest on võtnud taolist laenu, vastas Märt: ?Mul on praegu käes mapp 9. klassi õpilaste piltidega. Ma ei hakka näpuga näitama, aga päris paljud neist on SMS-laenu võtnud.?

Jõgeva Gümnaasiumi neiu Eline Selgis rääkis sellest, et mitte kõik mootorratturid ei ole liiklushuligaanid, nagu ka mitte kõik islamiusulised pole terroristid. Samas lisas neiu, et inimesed peaksid rohkem mõtlema raamidest väljaspool. Näiteks miks ei võiks tütarlapsed mootorrattaga sõita. Põltsamaa neiu Marita Nugis rääkis sellest, kuidas ropendamine räigelt kõnekeelde sisse tungib ning kuidas see keelelist moraali alla veab. Teine Põltsamaa tüdruk Jane Sukk avaldas oma arvamust abielust. ?Abielluda ei tasu ainult selle pärast, et see on populaarne,? rõhutas Põltsamaa Ühisgümnaasiumi lõpuklassi neiu.

?Suve valgus!?

Võistluse teise vooru pääses kümme noort, kellel tuli tunni aja jooksul kõne kokku panna ?ürii poolt ette antud teemal, milleks oli ?Suve valgus!?. Zürii andis teada, et soovib näha rohkem kehakeelt, ka tuli kõnet pidades kindlasti kasutada ühte nartsissiõit. Küsimusele, kas teema valikul oli ?ürii otsuses ka pisut irooniat, vastas Vahur-Paul Põldma: ?Iroonia on kuulaja kõrvades. Meie loodame näha ja kuulda hoopis midagi väljaspool sellist isamaalist soigumist ja loosungeid, mida esimeses voorus oli liiga palju.? ?ürii esimees Margus Oro sõnas, et noored peaksid teemade käsitlemisel rohkem kompama kõikide võimaluste piire ja vähem kasutama igasuguseid trafarettväljendeid. ?Me ootamegi pigem seda, et noored leiaksid mingi teise väljundi ja ei hakkaks kõnelema äsja valitud eurolaulust,? lisas Oro.

Teist vooru alustas Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Timo Kägo, kes väga veenvalt rääkis suve valgusest globaalse soojenemise kaudu, ilmestades oma kõnet nartsissiõie abil. Nimelt tõi noormees välja neli erinevat võimalust, kuidas me endale globaalse soojenemise probleemi teadvustame ja mida selle teadmisega peale hakkame. ?Kui me midagi ette ei võta, siis tänu suurtele üleujutustele ja rohketele inimohvritele on tulemuseks leto svet ? eto laibalehk,? sõnas Kägo. Põltsamaa neiu Marita Nugis võrdles elu lillega ja rääkis suvest ja suvevalgusest kui nähtusest, mida tasuks igal eestlasel  sombuseil argipäevil oodata. ?Suvel on kõik teisiti: rahu, vabadus ning laulu- ja tantsupidu,? ilmestas Marita oma sõnavõttu.

Pärast kümmet kuulatud kõnet läks ?ürii otsust tegema. Tunni möödudes algas autasustamine, mille alguses tunnistas ?ürii liige Vahur-Paul Põldma, et otsustamisel oleks äärepealt kakluseks läinud, kuid lõpuks suudeti ikka ühisele otsusele jõuda. Kuldsuu 2008 ?Kevadekuulutaja? auhinna sai Jõgeva Gümnaasiumi neiu Eline Selgis. Publiku lemmikuks osutus Jüri Gümnaasiumi õpilane Ott Lints, kes võlus publikut oma humoorika lähenemisega, rääkides kõnes, et suvevalgus ja suvi on ohtlik, kuna siis toimub kõige rohkem autoõnnetusi, upub kõige rohkem inimesi ja surrakse kõige rohkem alkoholimürgitusse. Eripreemia mõttetäpsuse ja -sügavuse eest anti Jane Sukale.

?Kuldsuud Põltsamaal 2008? kolmanda koha omanikuks tunnistati Riin Aljas, kes rääkis esimeses voorus, et eesti keelt tuleks säilitada ning teises voorus sellest, kuidas valitud eurolaulu ümber on nii palju mõttetut kära ja suminat. Teine koht kuulus Timo Kägole ning parimaks Kuldsuuks 2008.  aastal tunnistati Marita Nugis Põltsamaalt. Võit tuli neiule tema enda sõnul vägagi ootamatult ning veel lisas ta, et suutis rääkida sellest, mis talle südamelähedane ja tähtis.

 

Võistluse tulemused

I koht Marita Nugis, Põltsamaa Ühisgümnaasium
II koht Timo Kägo, Hugo Treffneri Gümnaasium
III koht Riin Aljas, Saaremaa Ühisgümnaasium
Publikupreemia võitis Ott Lints Türi Gümnaasiumist;
Eripreemia sügavuse ja mõttetäpsuse eest sai Jane Sukk Põltsamaa Ühisgümnaasiumist;
Kevadekuulutaja eripreemia anti Eline Selgisele Jõgeva Gümnaasiumist

Kuldsuu võistlusel osalesid veel Leino Algmaa ja Karmen Tornius Viljandi Maagümnaasiumist, Sandor Elias ja Marko Mikk Viljandi Carl Robert Jakobsoni Gümnaasiumist, Aleksander Mjakonkihh ja Eva Maria Ots Pärnu Koidula Gümnaasiumist, Mikk Mändmets Varstu Keskkoolist, Marju Nõmme Kohtla-Järve Ühisgümnaasiumist, Märt Pius Põltsamaa Ühisgümnaasiumist.

Allikas: kõnelaagri korraldajad Marika Nugis ja Sirje Ääremaa

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus