Kuldne 1500 seekord erilisem

Kui Adavere mees Väino Treiman pea kolmkümmend aastat tagasi Adavere kooli staadioni jooksuringile talviti jääd valama hakkas, ei pööratud sellele erilist tähelepanu. 1996. aastal korraldati samas tema eestvedamisel taasiseseisvunud Eesti esimesed võistlused kiiruisutamises – Jõgeva maakonna meistrivõistlused. Paar aastat hiljem alustas Treiman oma suure eeskuju ja innustaja, kiiruisutamise olümpiavõitja Ants Antsoni 1964. aasta Innsbrucki võidu auks Kuldse 1500 meetri võistluse korraldamist. 2004. aastal selgitati Adaveres juba Eesti Uisuliidu egiidi all esmakordselt pärast 34 aastat Eesti meistrid.

Ikka arvati, et kõik need ettevõtmised on ühe kohaliku mehe vahvad üritused, mis siinsamas ka lõpevad. Aga lisaks kuulsusrikka spordiala taastamisele ja raja valmistamisele, hakkas Treiman ka noori treenima. Kui neist esimesed Eestist kaugemale rahvusvahelistele võistlustele jõudsid, peeti seda laeks. Pole ju võimalik, et ühes väikeses maakoolis treenides Eestis olematul alal suurde sporti jõutakse.

Aga ometi on jõutud. Mõned aastad tagasi tegi otsa lahti Mart Markus, siis panid endast rääkima Saskia Alusalu ja Marten Liiv. Nüüd on Alusalu ja Liiv jõudnud reedel avatavatele taliolümpiamängudele. Adavere on vist maailmas väikseim koht, kust korraga kaks kiiruisutajat olümpiale jõuavad. Teades pealegi, kui tihe on olümpiasõel sellel alal. Nende treener ja avastaja Väino Treiman aga korraldas ka sel pühapäeval Adaveres võistluse Kuldne 1500. Ta ei saanud seda tegemata jätta, kuigi võinuks isegi varem olümpialinna sõita. Oma võistluse nimel loobus aga treener talimängude avatseremoonial osalemisest. Tänutäheks oli seekordne võistlus kuidagi erilisem, kasvõi juba osavõtjate rohkuse poolest.

blog comments powered by Disqus