“Kuldne 1500” meelitas rajale nii noori uisutajaid kui veteransportlasi

Juba mitmeid aastaid on Adaveres korraldatud kiiruisutamise võistlust nimega “Kuldne 1500”, sest just nii pikal distantsil võitis 1964. aastal Innsbrucki taliolümpial kiiruisutamises kuldmedali Ants Antson. Nüüd jätkatakse omaaegseid kiiruisutamistraditsioone Adavere uisurajal.

Naiste arvestuses head sõitu teinud Sandra Alusalu tunnistas, et on sellisel distantsil teistel uisuradadel paremaid tulemusi saavutanud. Samas oli laupäevane tulemus tema jaoks selle hooaja parim. Seekord saavutas Sandra oma konkurendi Elena Ruusu üle võidu tänu kaasvõistleja ebaõnnele, kes eksis raja vahetamisel. Adavere rekord 1500-meetrisel distantsil kuulub aga Sandra õele Saskiale.

Kui pealtvaataja pilgule tundus võistlejaid vähevõitu olevat, siis Sandra seda arvamust ei jaganud ja ütles, et Eestis sellisel tasemel kiiruisutajaid oluliselt rohkem polegi. “Ega siis iluuiskudega sõitma harjunud ja vähem treeninud uisutajad ju siia võistlema ei tule,” nentis ta, lisades, et aastal 2000 võitis ta Adaveres selle võistluse esimest korda ja loodab  võimalikult kaua kaasa teha.   

Spordijuht kutsub inimesi uisutama

Jõgevamaa spordiliidu “Kalju” esimees Uno Valdmets lausus, et on väga tore, kui sellises väikeses kohas niisugust võistlust peetakse. Nii saab Adavere endale reklaami teha ja järjest rohkem rahvast saab siinsest uisurajast teada. Valdmetsa sõnul on tal kahju, et kunagine olümpiavõitja Ants Antson, kes on tema auks korraldatavale võistlusele alati oodatud, siiani kordagi kohale pole tulnud. Vanameistri kohalolek oleks suur elamus võistlejatele ja pealtvaatajatele, samuti annaks loodetavasti positiivseid emotsioone olümpiavõitjale endale.

Spordilembese inimesena soovitab Uno Valdmets kõigil Adaverre uisutama minna. “Kui teatud tasemeni jõudnud uisutajatele kipub siinne rada natuke väikeseks jääma, siis algajate võistlejate ja hobiuisutajate jaoks on Adavere väga sobilik,” kinnitas Valdmets.  

Veteransportlased kiitsid Adavere rajameistrit

Endise Palamuse mehe ja praeguse viljandlase Ants Kuusiku sõnul tegeles ta noorpõlves kiiruisutamisega ja see “pisik” on tal tänaseni veres. Järgmisel päeval võttis ta  muide ette teekonna Otepääle ja pani Tartu maratonirajal oma suusatajavõimed proovile. “Uisutamises, suusatamises ja jooksmises võin ma ennast oma vanuse kohta päris arvestatavaks tegijaks lugeda,” nentis veteransportlane. Pedagoogiametit pidava mehe eestvedamisel korraldatakse ka Viljandis iga aasta veebruaris Ants Antsoni auks kiiruisutamisvõistlusi. Küll mitte spetsiaalsel uisurajal, vaid jäähokiväljakul.

Ülemöödunud nädalavahetusel osales Ants Kuusik  aga Viljandis uisumaratonil, millest võttis osa umbes paarsada uisutajat. “Nii kaua, kui mulle päevi ja tervist on antud, tahan ma ikka Adaverre võistlema tulla,” kinnitas veteransportlane.

Ants Kuusikule rajal napilt alla jäänud Türi mees Peeter Kruusement kinnitas, et ta mitte ei jäänud teiseks, vaid saavutas väärika teise koha. “Eelmisel nädalavahetusel olime me Antsuga Mulgi maratonil koos Viljandi järvel ja ka seal oli Ants minust ees. Rulluisutamises on mul õnnestunud teda paaril korral võita,” rääkis Kruusement.

Türi veteransportlane avaldas heameelt selle üle, et Adaveres üles kasvanud Sandra Alusalu nüüd kehalise kasvatuse õpetajana Türi laste ja noorte seas “uisupisikut” levitab. “Uisutamine on minusuguse vanema inimese jaoks parim spordiala, ei koorma põlvi ega raputa siseelundeid läbi. Pealegi pole ma siia suuri tulemusi taga ajama tulnud. Kui medal kaela riputatakse, siis on see minu jaoks lisaboonus,” tõdes Peeter Kruusement. Mõlemad veteransportlased andsid kõrge hinnangu rajameister Väino Treimani tööle.   

Meesjuunioride seas parima tulemuse välja sõitnud Adavere noormees Aleks Luik lausus, et on Adavere uisurajal treeninud lapsest saati. Temale polnud laupäeval välja sõidetud tulemus sellel distantsil parim, sest kõige parema aja on ta 1500 meetri distantsil saavutanud Itaalias 400-meetrisel rajal. Adavere rajal tuleb tal hoogu natuke maha võtta, et mitte rajalt välja sõita. “Loodan kiiruisutamisega ka tulevikus tegelda ja selle nimel tahan tõsiselt edasi treenida. Selleks tuleb mul ka sageli välisriikides harjutamas käia,” rääkis Aleks Luik.

Adavere rajameistri ja uisutreeneri Väino Treimani sõnul jäi ta laupäevase võistlusega igati rahule. ““Kuldne 1500” ja kuldne ilm — mida veel võiks tahta! Eesti parematest kiiruisutajatestki on enamik kohal. Seekord olid puudu Saksamaal võistlev Saskia Alusalu ja Inglismaal Londonis võistlev Eerik Idarand. Siinne 1500 meetri rajarekord ja ka vanameister Ants Antsoni 1500 meetri rekord jäid praeguse seisuga küll püsima. Seega on, mille nimel pingutada. Oleks tõesti uhke tunne siin kunagi Ants Antsoni rekord üle sõita, mille tema teatavasti 400-meetrisel kunstjääga uisurajal saavutas. Ehk aasta pärast õnnestub. Mul on hea meel, et tänasele võistlusele panid õla alla Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp,” rääkis Väino Treiman. 

13-14-aastased tüdrukud

1.Tuuli Vaher

2. Joanna-Liisa Baumann

3. Brita Puusemp

13-14-aastased poisid

1. Caius-Gennert Kruus

11-12-aastased tüdrukud

1. Kristiine Alev

2. Kristiina Aria

3. Kati Kaas

11-12-aastased poisid

1. Kermo Voitka

2. Sten Miljand

3. Sander Pomjalov

9-10-aastased tüdrukud

1. Sandra Pomjalov

2. Eleandra Saaremägi

3. Karolyna Prohorenko

9-10-aastased poisid

1.Rihard Lainemäe

7-8-aastased tüdrukud

1. Viktoria Eistre

2. Kulla Saatmäe

3. Kertu Kurg

7-8-aastased poisid

1. Kevin Hendrikson

2. Christian Tint

Kuni 6-aastased tüdrukud

1. Marta Ange

Kuni 6-aastased poisid

Karl-Kristofer Kundla

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus