Külateatrite festival naaseb sünnipaika

Tabivere Vabaajakeskuses peetakse reedest pühapäevani külateatrite festivali, mille käigus annavad 18 truppi ühtekokku kakskümmend etendust.

Üleriigilise külateatrite festivali traditsioon saigi tegelikult alguse Tabiverest: esimene festival toimus Tabivere rahvamaja ja huviteatri eestvedamisel 23.-25. märtsini 2001. Vaid paar kuud hiljem langes Tabivere rahvamaja tuleroaks, nii et samas kohas poleks festival järgmisel aastal enam toimuda saanudki. Tabivere valla kultuurijuhi Tiina Tegelmanni sõnul on külateatrite festivali vahepealsetel aastatel peetud kord Iisakus, kord Abjas, kord Riidajal. Möödunud aastasel Riidaja festivalil käiski Tiina Tegelmann välja mõtte, et kaheksas festival võiks toimuda jälle ettevõtmise sünnipaigas ehk  Tabiveres. Mõte kiideti kohe heaks ja nii võtsidki tabiverelased Riidaja rahvalt korraldusteatepulga üle.

Tabiverre on oodata ühtekokku 169 harrastusnäitlejat kogu Eestist. 18 trupi hulgas on kõige enam Saaremaa omi: Salme Vallateater, Lümanda näitering, Tornimäe näiteselts ja Taritu rahvamaja näitering. Tugevalt ehk kolme trupiga on esindatud ka Jõgevamaa. Jõgeva Haigla Päevakeskuse näitering mängib lavastust “Perspektiiv” reedel kell 14.15, Jõgeva aleviku kultuuriseltsi Vanaveski näitering lavastust “Eesti matus” pühapäeval kell 11.10 ja Tabivere Harrastusteater lavastust “Ameerika mäed” pühapäeval kell 15.

“Pean vabandama nende ees, kes enda festivalile registreerimisega pisut hilinesid ja seepärast ukse taha pidid jääma,” ütles Tiina Tegelmann. “Neid oli ühtekokku kuus ja kahjuks oli nende hulgas ka üks Jõgevamaa trupp — Maarja rahvamaja oma. Nende möödunud reedel esietendunud “Kraavihallid” on väga õnnestunud lavastus. Paraku oli seekord festivalile nii suur tung, et kõigi soovijate vastuvõtmiseks oleksime pidanud juba neljapäeval pihta hakkama.”

Festivali avavad reede keskpäeval Tabivere vallavanem Aare Aunap ning Kalev ja Linda ehk abivallavanem Kalev Kurs ja harrastusnäitleja Linda Amjärv, kes samanimelisteks eeposetegelasteks kehastuvad. Kalevi ja Linda eestvedamisel annavad külateatritrupid laupäeva õhtul Tabivere tiigi ääres ka ühise teatrivande. Samal õhtul tutvustab iga trupp end viieminutilise kavaga.

“Festivali puhuks anname välja osalevaid truppe tutvustava voldiku ja iga külateater võtab kaasa kümmekond fotot, mille ühise näitusena üles paneme,” ütles Tiina Tegelmann.

Festivali lõputseremoonia algab pühapäeval kell 19. Peale festivali laureaatide kuulutatakse sellel välja ka esimese Mari Möldre nimelise preemia saaja. 3000-kroonist preemiat, mille juurde kuulub ka OÜs Same valmistatud metallist teatrimask, hakkab välja andma Tabivere vallavalitsus. Preemiale Mari Möldre nime andmine on igati põhjendatud: oli ju rahva hulgas väga armastatud näitlejanna pärit Tabivere lähedalt Tormi külast.

Festivalile on oodatud kõik Jõgevamaa teatrihuvilised. Kolme festivalipäeva kava leiab ka Eesti Harrastusteatrite Liidu koduleheküljelt www.harrastusteatrid.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus