Külade väravad olid piduehtes

Kuremaa lossitrepil põlesid küünlad, peeglisaalis tegid mõnusat rahvamuusikat ema ja poeg Eha ja Ago Niglas. Nii avati sümboolselt maakonna külade väravad.

Tulemas on külaliste aasta

Nagu maakonna Kodukandi ühenduse koordinaator Pille Tutt ja ühenduse eestseisja Karina Kaarepere kinnitasid, tuleb järgmise aasta augustikuus väravad valla lükata lausa kogu Eestile, sest VII Maapäev ehk sisuliselt maarahva parlament peetakse Jõgevamaal. See tähendab ühtlasi ka, et meie maakonna külade ja nende tegemistega tulevad tutvuma maarahva esindajad üle Eestimaa. Maapäeva korraldamise ettevalmistusi on juba tänavu aegsasti alustatud, aga eelolev aasta tõotab suuresti tulla selle organiseerimise tähe all. Nii, et on oodata rõõmsat ja samas vastutusrikast aastat.

Sedakorda, jõulueelsel kokkusaamisel, kõneldi aga rohkem oma maakonna kodukandi ühendusest, veelgi enam aga kodudest ja kodusoojusest. Viisakatele vastuvõtjatele kohaselt lasti aga esmalt rääkida külalistel. Päeva avamiseks anti sõna maavanemale Aivar Kokale, kes avaldas tunnustust maakonna külaliikumisele, leides, et siinkandis on see praegu ilmselt Eestis väljapaistvalt heal järjel. Sama meelt oli ka omakandist pärit Riigikogu liige Mati Kepp. “Eks minagi olen üks teie hulgast, olen eelkõige Vaiatu küla elanik ja osalen oma küla tegemistes,” väitis ta.

Kodukandi maakonnaühenduse esinaine Karina Kaarepere kõneles mööduva aasta olulistest tegemistest ja edasistest suundadest. Ta avaldas lootust, et võimalikult palju säiliks tulevikus ehedat külaelu ja et külaliikumises osaleks edaspidi senisest rohkem noori.

Aasta Küla ja Aasta Sädeinimene

Kahe aasta eest otsustas maakonna kodukandi ühenduse juhatus hakata välja selgitama ja tunnustama paremaid külaseltse ja -seltsinguid ning aktiivsemaid kohaliku elu eestvedajaid. Kuulutati välja konkurss Aasta Küla ja Aasta Sädeinimese väljaselgitamiseks. Tänavu sügisel tuli jällegi kokku konkursikomisjon, et külastada esitatatud kandidaate, valida parimad ja anda välja tiitlid. Tuleb tunnistada, et need külastused olid ääretult kosutavad ning pakkusid rohkesti meeldejäävaid ja ilusaid hetki, aga tiitlite väljaselgitamise muutis see raskeimast raskemaks. Omamoodi tiitlit väärinuks ju esitatutest igaüks. Seepärast tunnustati ka nominente. Aasta Küla konkursile esitatutest vääris tunnustust Tapiku, kus lühikese ajaga on väga palju ilusat korda saadetud ja ära tehtud. Esku külaseltsi puhul märgiti eriliselt koostööd kooliga. Aasta Küla 2006 tiitel aga kuulub Pajusi külaseltsile, kus on külaliikumises pikaajalised kogemused ja tehtud järjepidevat tööd. Tiitlivõitja õnnitlejatega ühines ka eelmise konkursi võitnud Kamari Haridusselts, kes tunnistati seejärel ka Aasta Külaks üle Eesti. Nagu seltsi esindaja Liia Lust kinnitas, andis kõik see neile edaspidiseks tõelist tegutsemislusti.

Aasta Sädeinimese konkursile olid sedakorda esitatud Raatvere külaseltsingu eesvedaja Eha Veskimets, kes kannab ka tänavuse Jõgevamaa Memme tiitlit, Esku külaseltsi eestseisja Hille Uus ja Sadala Külade Seltsi eestvedaja Meeri Ottenson. Viimane saigi Aasta Sädeinimeseks 2006. Eriti hinnatavaks osutus tema tegevus kohaliku elu edendavate projektide koostamisel ja energiline ühisettevõtmiste organiseerimine. “Loodan, et see säde ei jää ainult sinusse, vaid sellest jätkub alati teistelegi,” lausus Torma vallavanem Riina Kull.

Kodukandi maakonnaühendus tänas seejärel oma paljusid koostööpartnereid. Siis jätkus päev juba Reet Valingu loenguga Eesti Raadiost ning koolitusega. MTÜ Jõgevamaa Kodukandi Ühendus kannab ju teatavasti tiitlit Jõgevamaa Aasta Koolitussõbralikum Organisatsioon 2006.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus