Kuidas on Jõgevamaa koroonaviiruseks valmis?

Vastab Jõgeva haigla peaarst, dr Peep Põdder

Oleme nakkushaiguste vastu alati valmis olnud. Koroonaviiruse põhimõte on praegu see, et kõik nakatunud, haigega kontaktis olnud või nakkussümptomitega inimesed hospitaliseeritakse nelja haiglasse Eestis: Lääne-Tallinna keskhaiglasse, Pärnu keskhaiglasse, Ida-Viru keskhaiglasse ja Tartu ülikooli kliinikumi.
Põhiraskus on hoopis kiirabil, kes peab tegema otsuse ning Jõgeva puhul viima patsiendi otse kliinikumi. Eriti puudutab see patsiente, kellel on palavik, nohu-köha või hingamisraskused.
Koroonaviirus sarnaneb sümptomitelt gripile. Ja kuna gripp on praegu leviv haigus ja ka meie haiglas on olnud mitu gripijuhtumit, suureneb kiirabi koormus veelgi.
Meie palve on see, et kui teil on kodus haigestunud või sümptomitega lähedane, siis kutsuge kiirabi, mitte ärge sõitke ise haiglasse. Kiirabi meedikud oskavad otsustada, kuhu haige viia. Oleme moodustanud ka päris range korraga isolatsioonipalati, kuhu pääseb otse väljast. Püüame hoida nakkusohtlikud või nakkuskahtlusega haiged eraldi.
Parem on karta kui kahetseda. Eriti ettevaatlikud peavad olema vanad inimesed, kellel on immuunsus vähenenud, krooniliste haigustega inimesed ja lapsed.
Selleks, et haigust ennetada, tuleb pesta käsi, köhida ja aevastada varrukasse, mitte kätte ning vältida suuri rahvakogunemisi. Ka tuleks suheldes suurendada isiklikku piiri ning mitte olla väga tihedas kontaktis. Kellel on perearsti vastuvõtt, siis me palume, et tuleksite täpselt vastuvõtuajaks, mitte varem.
Väga palju oleneb inimeste vastutustundest: palavikuga ei tasu tööle minna ega palavikuga või köhas-nohus olevat last kooli saata.
Kellel on haigusnähud, võiksid paluda lähedastel endale toitu tuua, kuid Itaaliale sarnanevat paanikat, kus toidupoed tühjaks osteti, pole vaja tekitada.
Järgmine oht saabub esmaspäeval, mil lapsed koolivaheajalt naasevad, mitmed neist on käinud ka haiguskolletes välismaal. Soovitan koolijuhtidel kaaluda võimalust, et jätta need lapsed kaheks nädalaks koduõppele. Parem karta kui kahetseda. Suureks paanikaks aga põhjust ei ole.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus