Kuidas õigesti lund koristada?

Iga-aastane lume tulek tähendab lisatööd paljudele, sealhulgas näiteks majahoidjatele ning neile, kel tuleb lund koristada oma maja või auto ümbert.

Korterites elavad inimesed ei pea tihtipeale selle pärast muretsema, et majaesine oleks lumest puhas, sest seda teeb palgatud majahoidja, kuid eramajade omanikud peavad tihtipeale ise labida kätte võtma.
Selleks, et mitte tervisele karuteenet osutada, tuletame meelde mõned lihtsad põhitõed, mida peaks lund koristades järgima.

* Öeldakse, et ei ole halba ilma, on vaid vale riietus. Pikemat aega õues olles ja lund koristades peaks olema seljas nii-öelda kihiline riietus. See tähendab, et seljas võiks olla särk, fliis ja peal õhem jope. Ühte paksu jopet pole mõistlik selga panna, sest riided saavad higist niiskeks. Kui ollakse riides kihiliselt, saab riideesemeid ükshaaval vähemaks võtta, ühe paksu jope äravõtmine, kui palav hakkab, ei ole aga ilmselgelt tark tegu.   *Jalanõude tallad peaksid olema libisemiskindlad, et lumerookija ei kukuks ja viga ei saaks. Samuti peaksid jalanõud olema soojapidavad, et varbad ei külmetaks.

* Õiged töökindad on soojapidavad ja libisemisvastase kattega.

* Lume lükkamiseks tööriista valides tasuks mõelda, kui tihti, kui kaua ja millistes tingimustes tuleb seda kasutada. Kui on vaja iga päev mitu tundi tööd teha, peaks kindlasti valima kvaliteetse, mugava ja vastupidava tööriista.

* Lund koristades tuleb jälgida, et selg ei oleks küürus. Pikka aega vales asendis töötamine toob kaasa seljavalu. Samuti ei maksa võtta liiga suuri, üle jõu käivaid labidatäisi. Nii võib nihestada selja ning närvivalu võib kiirguda ka jalgadesse.

* Kui lund tuleb rookida pikemat aega, on soovitatav umbes iga kahe tunni järel pausi pidada ja sooja jooki juua. Kui ilm on pakaseline, on mugav teha tööpaus soojas ruumis.

* Kui on tegemist lumetõrjega ettevõtte territooriumilt, peab tööandja kindlustama töötajad soojakutega, kus oleks võimalusel saadaval kuum jook või supp. Kohv ei ole soovitatav, sest see soodustab soojuse eraldumist. Töötajal  peab olema võimalik vajadusel soojakus ka higised riided kuivade vastu vahetada.

* Sõidutee lähedal lund koristav inimene peab olema nähtav nii iseenda kui ka autojuhtide huvides. Selleks on mõistlik panna selga helkurvest või ohutusriietus.

* Nagu pärast igasugust füüsilist treeningut, nii tuleks ka pärast lume koristamist teha paar lõdvestusharjutust. Hea on näiteks käed rippu lasta – see venitab selgroogu ja kaelalihaseid.

*Töötervishoiu ja –ohutuse seaduse alusel peab tööandja andma töötajale isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus- ja pesemisvahendid, kui töö laad seda nõuab, ning korraldama töötajale isikukaitsevahendi kasutamise väljaõppe.

Lume koristamine on ju füüsilise treeningu eest, lihased saavad  tugevamaks. Ohutut lumekoristamist!

i

OLGA TIMMERMANN, Tööinspektsiooni Põhja inspektsiooni teabespetsialist

blog comments powered by Disqus