Kuidas kooli lõpetamine mõjub rahakotile?

Mariann Õunapuu, Mustvee Gümnaasiumi abiturient:

“Kooli lõpetamine tühjendab rahakotti päris korralikult: lõpupeo riided, kingad, kingitused, lilled ja muud kulud. Kingad on juba ostetud ? ema nägi Tallinnas käies ilusaid kingi ja ostis ära. Mulle need kingad igatahes meeldivad. Osa asju on vaja veel osta, järgmine nädal lähemegi Tallinna vaatama, mida saab. Õnneks on mul tädi õmbleja ja teeb lõpetamise puhul kleidi, minule jääb sobiv kleidiriie valida. Lõpuaktusel tahame ju kõik pidulikult välja näha. Kardangi, et hakkan nutma ? kahju on lahkuda nendest, kellega oled nii kaua koos olnud. Mu kaksikõde Mariliis lõpetab samuti gümnaasiumi. Ongi hea, et tädi on õmbleja, muidu oleks vanemate rahakotile veel suurem põnts. Koduse lõpupeoga on meil aga lihtsam – sugulased on ju samad.”

Keit Tehvan, Jõgeva Ühisgümnaasiumi lõpetaja:

“Kõige rohkem annab rahakotile tunda juhilubade saamine: õppesõit ja ARK-i eksamid. Tahan enne lõpuaktust saada ka autojuhiload kätte. Hea, et nüüd saab sõidueksameid ka Jõgeval teha. Gümnaasiumi lõpetamine on väga suur sündmus ja ega aktusele saa tavariietuses minna. Sai uus ülikond ostetud ja rätsepa juures parajaks tehtud. Kingad, triiksärk ja lipski maksab omajagu palju. Pidu peab ka tulema ? seegi kulu jääb vanemate kanda. Tahtmine on minna Tartu Ülikooli ja oleks väga hea, kui saaks riigieelarvelisele kohale, siis on kulu õppemaksu võrra vähem, kuid õppelaenu tuleb sellegipoolest võtta. Suveks pean aga tööd otsima, sest ega vanemate rahakott ole põhjatu. Mullu lõpetas vanem vend kooli, noorem jõuab selleni järgmisel aastal.”

Margit Soieva, Pala valla kultuuritöö spetsialist:

“Meie peres on sel aastal kaks lõpetajat: tütar lõpetab Nõo Gümnaasiumi ja mina Lääne-Virumaa kutsekõrgkooli. Eks need lõpetamised rahakotile kurvad ole. Teate isegi ? naisterahvad tahavad kenad välja näha: uued kostüümid, kingad, soengud ja kõik mis veel. Gümnaasiumi ja kõrgkooli lõpetamine on ju elu üks tähtsamaid etappe. Mul vedas, et pääsesin õppima riigieelarvelisele kohale ja tütar Elina käis riigikoolis ega pidanud ühiselamukoha eest maksma. Vanem tütar Helis lõpetas mullu lütseumi, siis oli samuti kulu, kuid haridusse tuleb investeerida ja lapsed koolitada, ükskõik kui raske see ka ei oleks. Kulutusi kompenseerib seegi, et meie vald toetab rahaliselt nii gümnaasiumi kui ka põhikooli lõpetajaid.”

Laidi Zaleke?ina, raamatukogu juhataja:

“Kui korraga lõpetab kaks last, siis ikka väga rängalt. Praegusel ajal ulatuvad hinnad seinast seina ja tuleb joosta erinevaid poode pidi ning otsida, kus odavam. Pojale ülikonna ja tütrele kleidi ja kingad ostan Tartust, seal valikuvõimalust rohkem. Hea, et mõned asjad on juba varem muretsetud, seega on kulu hajutatud. Arvan, et tütre koolilõpukulutused on pisut suuremad ? just need lisakulutused: juuksur, kosmeetik ja sellised asjad. Eks minagi pean aktusele minekuks soengu tegema ja uue kostüümi ostma. Laste koolilõpetamine on kaksikute emale selline hetk, et võtab kohe pisara silma. Aeg on läinud nii kiiresti, et nüüd seisad fakti ees ? mõlemad lapsed on korraga suureks saanud ja valmis kodust lahkuma. Hea, et tütar tahab jääda Mustveesse, kuid pojal on kindel plaan minna Tartusse ametit õppima.”

Riin Tooming, abiturient Mustveest:

“Eks neid kulutusi tuleb ikka, ja kui lähed õppima kodust kaugemale, tulevad veel suuremad kulutused. Minu arvates ei lähegi gümnaasiumi lõpetamine nii väga kalliks, et peab tuhandeid raiskama. Kingad olid mul juba varem olemas, lõpupeoks ostsin sellise lihtsa kleidi, mida saaksin ka hiljem kanda. Pole ju mõtet osta riietust vaid ühe ürituse tarbeks. Riiete poolest ei tekita kooli lõpetamine mulle mingit muret ? see, et lõpuaktus tuleb, oli ju ammu teada. Kui mu põhikooli lõpuriided olid vanemate ostetud, siis seekord pole neil minu riiete peale vaja rahakotti kergendada ? sain omateenitud rahaga hakkama. Pärast aktust on plaanis väike kodune olemine, kuid õhtul teeme oma klassiga, meid on 16 poissi-tüdrukut, lõpupeo. Tõenäoliselt tuleb see meie kooliaja kõige kallim pidu.”

Merlin Paas, Mustvee Gümnaasiumi IX klassi lõpetaja:

“Mõjub ikka: riided, kingad ja kõik, lilled ja õhtul mingi väike söömapidu, mille jaoks on vaja ka midagi osta. Tõenäoliselt saan sel päeval koduseid lauakatmisel vähe aidata, see jääb vist rohkem ema-isa ja õe teha. Kingad ja lõpukleit on mul olemas. Kleidiriiet käisime koos emaga Tartus valimas, õmmelda lasksin Jõgeval. Koolis tüdrukud tavaliselt kleiti ei kanna, käivad kuluvatega, kuid põhikooli lõpetamine on nii tähtis sündmus, et peab ikka pidulik riietus olema. Juuksuri ega kosmeetiku juurde pole ma aega kinni pandud, sest arvan, et saan ka soengu tegemisega ise hakkama. Kui kulutusi arvestada, siis läheb raha nii kooli lõpetamise kui ka uue kooliaasta alguse puhul. Ise olen veel kahevahel ? kas jääda edasi õppima Mustvee kooli või minna Tartusse.”

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus