Kuidas käituda pärast liiklusõnnetust välismaal?

Eesti Liikluskindlustuse Fondi andmetel põhjustasid Eesti sõidukijuhid möödunud aastal välismaal 2300 liiklusõnnetust, mis teeb üle kuue liiklusõnnetuse päevas. Toome siinkohal lihtsad juhised, kuidas käituda pärast liiklusõnnetust võõras riigis.

Välisriigis liigeldes tuleb olla eriti tähelepanelik, sest erinevad võivad olla nii liikluseeskirjad, politsei suhtumine kui ka liikluskindlustuse olemasolu kohustus. Lisaks muudab asjaajamise ning vastaspoolega kokkuleppe saamise veelgi keerulisemaks võimalik keelebarjäär.

Liiklusõnnetusse sattudes on kõige olulisem sündmuskoht jäädvustada ning fikseerida.  Autoga välismaale sõites soovitame kaasa võtta liiklusõnnetusest teatamise vormi, kuna võõras keeles blankett võib meie inimesele arusaamatuks jääda. Liiklusõnnetuse korral on oluline, et ei antaks kusagile allkirja enne, kui kõik on arusaadav ning selge. Õnnetuskoha fikseerimine on väga oluline, selleks oleks mõistlik lisaks blanketi täitmisele jäädvustada ka autode asukohad ning vigastused näiteks mobiiltelefoni kaameraga. Lisaks soovitame pilte teha ka teise osapoole juhiloast ja kindlustuspoliisist.

Kuidas käituda, kui satute välisriigis liiklusõnnetusse?

· Täitke sündmuskohal vorm “Teade liiklusõnnetusest” või jäädvustage õnnetuspaik koos ütlustega nutitelefoniga või kirjutage paberile andmed liiklusõnnetuse ja osapoolte kohta.
· Kui olete avarii põhjustamises süüdi, paluge kannatanul pöörduda kindustusfirma  If esindaja poole tema koduriigis või oma kindlustusandja poole.
· Kui olete kannatanu, siis ärge allkirjastage ühtegi paberit, kui te ei ole kindel, mis seal kirjas on. Täitke nii teise osapoole võõrkeelne kui ka eestikeelne verisoon “Teade liiklusõnnetusest”. Küsige õnnetuse põhjustanu liikluskindlustuse poliis, märkige üles kindlustusseltsi nimi ja võimalusel tehke poliisist foto.
· Kui tekib vaidlus vastutuse üle, kutsuge politsei ja küsige tõend liiklusõnnetuse kohta.
· Tehke pilte nii oma sõidukist kui ka teise osapoole sõiduki vigastustest ja asukohast.
· Teatage esimesel võimalusel kahjujuhtumist oma kindlustusandjale.

Juhime tähelepanu, et väljaspool Euroopa Liidu riike kehtivad teised reeglid liiklusõnnetuse kahju hüvitamise osas ning juhiseid selliste olukordade tarvis leiab aadressilt www.if.ee<http://www.if.ee/web/ee/eraklient/kahjukasitlus/valiskahjud/pages/default.aspx>. Oluline on, et nendesse riikidesse reisides peab kaasas olema kehtiv roheline kaart.

RAIN PORSS, If Kindlustuse kommunikatsioonijuht

blog comments powered by Disqus