Kuidas jaanipäeval ellu jääda

Rahvapidude ajal kipub õnnetusi rohkem juhtuma kui tavaliselt – kas siis kuritahtlikkusest, ülemeelikusest või ettevaatamatusest. Mõnikord juhtub õnnetusi peoplatsil, vahel koduteel, teinekord ka pidulise kodus.  

Mõistlik inimene teab, et alkohol ei ole peotuju saavutamiseks parim vahend. Alkoholipruukija ei tohiks muutuda tüliks ega ohuks kaasinimestele ega seada ka ennast ohtu. Kui hakkate peole või sealt koju sõitma, veenduge enne rooli istumist, et olete kaine. Veenduge ka selles, et juht, kelle autosse te istute, on kaine. Kui teil endil ei õnnestu roolijoodiku sõitmaminekut takistada, pöörduge abi saamiseks korravalvuri, peokorraldaja,  tubli tuttava või ükskõik kelle poole – me ei tea iial, kui suure õnnetuse nii ära hoiame.   

Turvaliselt kohale

Kõige rohkem liiklusõnnetusi põhjustavad sõidukijuhid vanuses 21-29 aastat, alkoholijoobes sõidukijuhtide poolt põhjustatud liiklusõnnetuste arv kasvab aasta teisel poolel, eriti suvekuudel. Lõviosa joobeseisundis juhtunud liiklusõnnetustest leiab aset nädalalõppudel ja pühadel, sageli mitmesuguste vabaõhuürituste ajal või järel.  

Miks juhtuvad õnnetused just siis? Peomeeleolus ei jälgita teeolusid ega valita sobivat  sõidukiirust. Sõidukis viibiv seltskond ei tohiks juhti segada ega tema tähelepanu hajutada, sageli seda aga lõbusas meeleolus just tehakse. Sõidukijuhtidel tuleb kiiruse valimisel arvestada  oma  sõidukogemust, ilmastikutingimusi, teeolusid ning muid liiklusolusid – nii kindlustate endale ja oma kaaslastele turvalise kohalejõudmise.  

Sõida kaine peaga

29. juunist kuni 19. juulini toimub maanteeameti kampaania “Sõida kaine peaga”. Maanteeameti eestvedamisel või toetusel kavandatud tegevusplaaniga  juunist augustini 2009 saab lähemalt tutvuda kodulehel. 

Veel mõned soovitused, et suvised meeleolukad üritused õnnetusteta mööduksid. Ebakaines olekus ei ole soovitav ujuma minna. Jälgige, et seda ei teeks ka keegi teine. Ärge jätke üldises peomelus veekogu lähedal lapsi järelevalveta.

Ärge jätke autoistmeile nähtavale asju, mis võivad ahvatleda varast. Kui auto pargite, lukustage uksed ja lülitage sisse valvealarm. Olge hoolikad oma asjadega ka peoplatsil ja murul istudes, et need ebaausa isiku näppu ei satuks. 

Kui oma perega või koos naabritega jaanituld teete, valige koht, kust tuli levida ei saaks. Ärge mängige ise tulega ega lubage seda teha ka lastel. Lõkkeaseme juurest lahkudes veenduge, et tuli on kustunud, vajadusel katke tulease mullaga. Koristage enda järelt peoplats.  

Tuletan meelde, et 1. juunist 31. augustini ei olealla 16-aastastel kella 24-5 lubatud täiskasvanud saatjata avalikus kohas viibida. (Muul ajal on see keelatud kella 23-6). Meeldivat ja heatujulist suveaega!

JANA ÕIM,

Jõgeva  konstaablijaoskonna vanemkonstaabel

blog comments powered by Disqus