Kuidas Iraani tuumakokkulepe võib  maailma muuta

Kui 1991. aasta jaanuaris märatsesid Vilniuses Nõukogude tankid ja Riias Nõukogude eriüksuslased, kardeti Baltimaades tõsiselt, et Moskva lämmatab baltlaste vabaduspüüded verre, sest muu maailma tähelepanu oli pööratud samal ajal aset leidvale Lahesõjale. Kõigil oli meeles 1940. aasta kogemus, mil Stalin, kasutades ära Prantsusmaa sensatsioonilist langemist, Baltimaad peaaegu käratult Nõukogude Liidu rüppe krabas.

Rahvusvahelises elus on viimasel ajal aset leidnud kaks sündmust, mis võivad põhimõtteliselt muuta külma sõja ajal välja kujunenud diplomaatilist maastikku. On mõistetav, et Venemaa, pagulaste küsimus ja Kreeka on need oma pakilisuse tõttu varjutanud. Ent pikemas perspektiivis võivad need kaks isegi olulisemaiks ja seega ka Eestile elutähtsaiks kujuneda. Jutt käib siis Iraani tuumakokkuleppest ja USA-Kuuba diplomaatiliste suhete taastamisest.

Sanktsioonid lõpevad

Selle aasta juulis sõlmitud Iraani tuumakokkulepe vähendab Iraani uraanivarusid ning samuti peab Teheran võimaldama Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) inspektoritele  juurdepääsu Iraani tuumakäitistele. Seega loodab rahvusvaheline kogukond, et sellega loobus Iraan tuumarelva arendamisest. Vastutasuks lõpevad mitmesugused sanktsioonid Iraani vastu, millega Teheran saab oma riigieelarvesse juurde umbes 100 miljardit dollarit.

Loomulikult võib kõik veel vussi minna. Teheran võib lepingut lihtsalt ajutiseks lahenduseks pidada ja tuumarelvaga salaja edasi töötada. Iisrael, kellele praegune leping ei meeldi, võib anda ennetava löögi tuumakäitistele, nagu tehti näiteks varem Iraagis või Süürias.

Kuid võib minna ka positiivses suunas. 1979. aastal toimunud Iraani islamirevolutsiooni näol oli tegemist ikkagi väga radikaalse muutusega piirkonnas. USA kaotas seal oma liitlase ja Iraani nõrgestamiseks julgustati Iraagi diktaatorit Saddam Husseini Iraaniga sõda alustama. Saddam muutus aga pärast seda nii julgeks, et arvas, nagu kuuluks talle ka õigus Kuveit okupeerida. Nii olemegi taas Lahesõja alguses tagasi. Iraan on toetanud ka terrorirühmitusi nagu Hezbollah, mis on pingestanud Iisraeli-Palestiina olukorda. Võib ka öelda, et paljuski tuleneb moslemiimmigrantidega seonduv sõjakus Iraani islamirevolutsioonist: enne ei seostanud Euroopasse tulevad moslemid end nii tugevalt islamiga.

Iraani praegune suund tuumarelva arendamise pealt majanduse parandamisele võib leevendada pingeid laiemas Lähis-Idas. Iisraeli rahutusest oli juba juttu, aga see oleks kordades suurem, kui Iraan jätkaks ilma igasuguse kokkuleppeta tuumarelva poole püüdlemist. Soov tuumarelv saada tekiks ka Saudi Araabial ja Türgil ja siis istuksime piirkonna temperamenti arvestades väga suure püssirohutünni otsas. Asjaolude väga helgeks kujunemisel võime näha ka USA-Iraani diplomaatiliste suhete taastamist.

USA – Kuuba suhted soojenemas

Alles mõni päev pärast Iraani tuumaleppe sõlmimist teatasid USA ja Kuuba diplomaatiliste suhete taastamisest. Pärast seda, kui kommunistid Kuubal 1959. aastal võimule tulid, halvenesid suhted ameeriklastega kiiresti ja 1961. aastal lõpetas USA diplomaatilised suhted Kuubaga. Aasta hiljem seisis maailm silmitsi tuumaholokausti võimalusega, kui Kuubale viidud Nõukogude raketid tekitasid USA ja Nõukogude Liidu vahel vastasseisu, mis on saanud külma sõja ajaloos tuntuks Kuuba kriisina. Lisatagu siia CIA korduvad katsed tappa Kuuba liider Fidel Castro. Kuuba oli külmas sõjas üks Nõukogude Liidu ustavaimaid liitlasi.

Praeguses Ukraina kriisis on räägitud palju uue külma sõja võimalikkusest. Ajalugu ei kordu muidugi täpselt, aga parem tarbetuid riske mitte võtta – ilmselt nii võidi mõelda Washingtonis. Valge Maja ei soovi, et Venemaa taas Kuubale mingit sõjatehnikat paigutaks.

Niisiis, kui läheb õnneks, on USAl kaelast kaks külma sõja aegset tulipunkti – Iraan ja Kuuba. Eestile on säärane areng muidugi tervitatav, sest mida vähem on ameeriklastel jändamist maailma muudes kohtades, seda rohkem saavad nad tähelepanu suunata siinsele piirkonnale. Mida vähem on ameeriklastel muret teiste kohtadega, seda vähem on nende käest võimalik ka midagi välja pressida.

Praegu tundub viimane väide eriti kehtivat Kuuba kohta. Teatavasti said nõukogulased vastutasuks Kuuba rahulejätmise eest ameeriklaste lubaduse viia välja raketid Türgist. Maailma mõjusfäärideks jaotav Venemaa poleks ilmselt välistanud samasugust võimalust ka praegu – viinud mingisuguse sõjatehnika Kuubale ja asunud seejärel kauplema, nõudes näiteks NATO sõjatehnika lahkumist Baltimaadest.

Aga ka Iraani leebumine on oluline. Mida vähem on sealses piirkonnas pingeid, võtab see alust saada uusi liikmeid ja energiat Islamiriigilt. See aga võib pikema aja peale vähendada Euroopasse tulvavate pagulaste hulka. Nagu öeldud, on Iraani puhul kõik stsenaariumid veel võimalikud, aga tuumakokkulepe on näide diplomaatia, mitte relvade kasutamisest. Kui Iraan muutuks jälle rahvusvahelise kogukonna täieõiguslikuks liikmeks, võidaksid nii ameeriklased kui ka eestlased.

Mitmesuguste tulipunktide rahunemise järel on põhimõtteliselt kaks võimalust: kas vähendada kaitsekulutusi või suunata sõjavägi senistest tulipunktide juurest mujale. Kui lõppes külm sõda, tõmbasid paljud riigid oma kaitsekulutused väiksemaks. Ent nüüd, pärast Venemaa agressiooni Ukraina vastu, vaevalt see juhtub. Sestap võib loota, et USAl on siinsesse piirkonda sõjatehnikat lihtsam paigutada kui Iraani ja Kuuba pingekollete puhul.

ERKKI BAHOVSKI

blog comments powered by Disqus