Kuidas hooldada muru?

SISUTURUNDUS

Soovid, et sinu muru oleks alati roheline, kohev ja samblavaba? Hea uudis on see, et see on võimalik, aga halb uudis on selle juures see, et see võtab üpris palju aega ja vaeva. Küllaga on võimalik muru hooldamist muuta erinevate aiatööriistadega lihtsamaks. Kuidas seda teha ja mida peab teadma muru hooldamisest, tutvustame sulle juba alljärgnevalt.

Murutraktor või niiduk aitab niitmisel

Esimene asi, mida teha tuleb ja suvel küllaltkii tihti, on muru niitmine. Kui sul on suur aed, siis klassikaline niiduk võib jääda väheseks, sest sellega niitmine võtab äärmiselt palju aega ning vaeva. Suuremate maa-alade niitmistöödeks on ideaalne murutraktor, mille kasutamine on lihtne ja töö saab kiirelt tehtud. Sõltuvalt sellest, kui suur on sinu aed, tuleb valida ka murutraktor. Selleks, et leida just endale sobiv mudel, tutvu enne ostu iga seadme tehnilise info kui ka kasutusjuhendiga. Murutraktorite müük on läinud niivõrd populaarseks, et erinevate mudelitega saab tutvuda pea igas Eesti linnas ja erinevates e-poodides. Vali ka murutraktor, kui sul on suur maa-ala, mida hooldada.

 

Väiksema suurusega aia niitmiseks sobib väga hästi tavaline niiduk või siis robotniiduk. Valik on sinu! Robotniiduk on kõige mugavam variant, sest see teeb sinu eest töö ise ära ja sina saad nautida kaunist kevadet ja suve.

 

Kevadel ja suvel tuleb muru niita umbes 1-2 korda nädalas. Alati veendu, et seda ei niidaks liiga madalaks. Minimaalne muru kõrgus, mis võiks pärast niitmist jääda, on 3,5 cm. Kui niitmiste vahele on jäänud pikem aeg, siis tuleb niidetud muru ära riisuda.

Muuda enda muru samblavabaks

Ideaalne muru on samblavaba. Kuidas aga sellest lahti saada? Sambla eemaldamisest ei ole pikaajaliselt suurt kasu, sest see kasvab tagasi, seetõttu tuleb tegeleda põhjustega, miks see kasvab. Tihti võib põhjuseks olla see, et muld on liiga tihe, niiske või happeline; muru on toitainevaene; valed niitmise võtted.

 

Kui sammal on sinu muru probleemiks, siis tuleks vähemalt kord aastas muru õhutada. Seda on võimalik teha mitmel moel: kasutades spetsiaalset muruõhutajat või tehes aiahargiga muru sisse augud. Viimase puhul tuleb aiahark suruda umbes 25 cm sügavusele, et tagada hea õhutus. Aukudesse võib lisada turba ja liiva segu, et mulda toita. Liigse happelisuse vastu aitab mõne aasta tagune lupjamine, mida saab teha aia- ja murulubjaga.

 

Viimaseks, vaata üle oma niitmise võtted. Üks põhjus, miks sammal armastab sinu muru, on liiga madalalt niitmine. See on tihti põhjuseks, kui ollakse harjunud muru niitma madalamaks kui 3,5 cm. Liiga madal muru muudab murutaimed jõuetuks ja need kuivavad kiiresti ära. 

 

Muru väetamine aitab paremini kasvada

Tugeva ja kauni muru saladus on hea toitainerikkus. Seda on võimalik suurendada väetamisega. Tee esimene väetamine varakevadel ja kasuta selleks lämmastikurikast väetist, sest just lämmastik on tavaliselt see, millest on murul puudus. Kasutades lämmastikusisaldusega eriväetist tagad, et see ei uhuta kiirelt minema, vaid talletub pikaks ajaks pinnases. Eriväetistes kasutatakse tavaliselt lämmastiku kauakestvaid ühendeid. Teine väetamine oleks vajalik hilissügisel, enne talve algust.  

blog comments powered by Disqus