Kui vajate midagi põnevat ja absoluutselt mõttetut

Laupäeval peeti Jõgeval KEKi hoovis IV Jõgeva Wanawara laat ja rahvusvaheline kollektsionääride päev.


Seekordne vanavara laat langes ajaliselt kokku Jõgevatreffi mootorratturite paraadi üritusega Palamusel. Laadaplatsil oli ka sedajagu rohkem ruumi.

Kohe sissepääsu kõraval oli oma kauba lauale laotanud mündikaupmees Hardi. Kummaline mõte, et raha peab ostma hakkama, sai kohe kummutatud. “Sa ei osta raha, sa investeerid,” tutvustas mees oma kaupa.

Keeruline on lahkuda ostuta

Nagu ikka vanavaralaat, pakkus see ka peamiselt vanu asju, erandiks oli toidukaup – Läti leivad, Rõngu pirukad, käsitööjäätis.

Osta sai münte, märke, täiesti tundmata sõiduvahendeid. Vanemad meeskodanikud sorteerisid kaste ja karpe, mis sisaldasid mutreid polte, juhtmejuppe ja palju muud, milles orienteerumine näib olevat viimase sõjaaegse või -eelse sünniaastaga meesterahvaste pärusmaa.

Küllalt keeruline on sellisel laadal vaatajana hakkama saada ka notsikufännidel, sest portsalani, klaasi ja kristalli oli peaaegu igale maitsele.

Kauplejate hulgas oli kohalikke ja nagu tavaliselt ka Läti, Leedu vanakraamikaupmehi. Sama seltskond on vahel ka ostjate poolel, kui leiavad midagi enda või oma kundede jaoks põnevat.

Vanakraami laada sagedased külastajad ja ka seal kauplejad on metallikunstnikud, kes oma loomingus kasutavad just oma aja ära elanud objekte. Kes müüb seda, mida ise kasutada ei isuta, kes tuleb kohale just selleks, et toore osta.

Vanade roostes mänguautode ja igasugu muu veidrusega kaubenud Martins Sprogis oli oma loomingust kaasa võtnud ainult paar eset – suure kivist roostevabade jalgade ja võrguga ämbliku, kettjalgadega kõrge laua ja lillepaja. Lootuses oma loomingut natuke tutvustada jagas ta huvilistele visiitkaarte ja netiaadresse. Osa tema kaasavõetud roostes metallilasust oli ette nähtud Ida- Virumaa sepale, kes neist kindlasti mõne draakoni kokku keevitab.

Kollektsioonis ka 1983.aastast pärit siirup

Omaette vaatamisväärsuseks ja vaata et laada hitiks kujunesid vanad originaalsisuga avamata napsupudelid. Aastaarvud ulatusid 1950-ndatest 1980-ndateni. Elevust tektasid maasikanalivka ja Abu Simbel. Oli veine, mida omal ajal väärtulikuks peeti, konjakit. Ühel ilmselt kellelegi kingitud pudelil oli veel viierublane rahatäht kaela ümber keeratud. Napsukollektsiooni oli ära eksinud ka 1983. aastast pärit siirup. Et milleks selliseid kasutatakse? Mina ka ei tea, aga üks neist oli ette nähtud ehtima ostjate kaminat suvemajas.

Laadale pääses piletiga, oma panuse andsid ka kauplejad ja nagu teistegi MTÜ Pommiauk korraldatud laatade puhul, läheb ka nüüd see, mis korralduskuludest üle jääb, uue Jõgewa Muusemi ehituse rahastamiseks.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus