Kui usud, siis on

 

Täna õhtul on kalmistud kõikjal tuledesäras. Tegelikult hakkavad tulukesed seal vilkuma juba keskpäevast saati, sest eakam rahvas ei usalda küünlasüütamisretke pimedas ette võtta, kaunist kommet ei saa aga täitmata jätta.

Õnneks on küünlavalik poodides nii lai, et valida võib terve ööpäeva ja kauemgi põlevaid. Tänu sellele on meie kalmuaiad pimeda novembrikuu hakul ikka väga ilusad.

Küünlad süüdatakse tänase hingedepäeva õhtul ka kodudes. 

Kui tõsiselt võtab aga üks või teine vanarahva uskumust, et just täna öösel ja veel mitme nädala jooksul, kui lehed puudelt läinud, aga valgust andev lumevaip maad ei kata, esivanemate vaimud oma kunagisi kodusid ja järeltulevaid põlvkondi salaja kaemas käivad, on igaühe enda asi.

Võib õhtul vanu pildialbumeid lehitseda ja mälestusi heietada, võib koguni ööseks leiva lauale jätta, et varjuderiigist saabunud end teretulnuina tunneksid… Aga võib ka  teispoolsusega seotud uskumusi eirata,  kui nii lihtsam on.

Kui usud, siis on, ütleb vanameister Tammsaare Põrgupõhja Jürka suu läbi. Ja kas lausateism meie elu rikkamaks ja huvitavamaks teeb?

Millessegi võiksime meie, kirikust ja sellega seotud kombestikust üsna võõrdunud eestlased, pisutki uskuda, olgu see või hingeside ammukadunud põlvkondadega.

2.november 2013

blog comments powered by Disqus