Kui targaks muutuvad aknapesur ja muu kodutehnika?

SISUTURUNDUS

Robotkodumasinad ei ole enam midagi erakordset. Iseseisvalt toimetav aknapesur, tolmu imev või põrandat mopitav robottolmuimeja ning vaikselt vurisev robotmuruniiduk on sedavõrd tavalised, et me ei vaevu enam teist pilkugi heitma. Vaevu 100 aastat tagasi oli põhimõtteliselt kõik kodused toimetused vaja teha ju käsitsi; alates pesupesemisest ja maja soojaks kütmisest, lõpetades mahla pressimise ning põranda puhastamisega.

Lihtsalt koduse majapidamise käigus hoidmiseks vajalik ajakulu oli tohutu! Võrreldes seda tänapäevaste võimalustega, on meil uskumatult palju vaba aega. Ja saavutatust hoolimata ei ole areng sugugi lõpusirgele jõudnud. Muutused, mis veel ees ootavad, on õige varsti meie uus reaalsus.

 

Aknapesur ja ventilatsioon teevad koostööd

Aknapesur, mis mõned aastad tagasi võis tunduda liigse luksusena, on aina tavapärasem, sest säravpuhaste klaasidega harjub väga ruttu ära. Veelgi kiiremini harjub ära sellega, et ei pea ise aknalauale ronima ning ohtlikult aknast välja küürutama, et aknad puhtaks saada. Tulevikus on oodata, et aknapesur suudab tänu võimsamale akule töötada korraga kauem. Samamoodi on aknapesur suuteline töötama madalamatel temperatuuridel ja pesema mustemaid aknaid.

Kindlasti oskab tuleviku tehnika omavahel paremini suhelda ja seda teeb ka modernne aknapesur. Klaasil ringi liikudes suudab aknapesur kodule märku anda, et õietolmu osakaal on kasvanud. Selle infoga võivad kas aknad automaatselt sulguda või lülitub sisse õhupuhastus, et ennetada elanike allergiahoo teket! Vajadusel lülitatakse tööle õhukuivati või -niisutaja, et säilitada mugavaim keskkond.

Tehnika hakkab pakkuma lisaväärtust

Kui tark ventilaator ja aknapesur on mõnes mõttes mugavuslahendused, mis pole alati tarvilikud, siis märkimisväärset arengut on oodata ka kodutehnikalt, mis on kujunenud asendamatuks. Näiteks külmkapid! Juba pikalt on räägitud sellest, kuidas külmik oskab anda märku, mis on otsa saanud ja võib olla kindel, et see saab reaalsuseks pigem varem kui hiljem. Lisaks sellele oskab tuleviku külmik jälgida, millal mõne toidu säilivusaeg hakkab läbi saama ja isegi külmikus oleva järgi sobivaid retsepte pakkuda.

Köögist vannituppa liikudes, siis igas majas vajalikud tualettpotid hakkavad silma peal hoidma meie tervisel. Mõne kerge analüüsiga on võimalik tuvastada kõrvalekaldeid, mida tasuks arsti juurde kontrollima minna. Või suudab tualett tuvastada rasedust ehk pole mingit vajadust minna poodi testi soetama!

Individuaalsus igas valdkonnas

Üldiselt on oodata personaalsemat lähenemist igasuguse tehnika poolt. Ruumi temperatuur kerkib sobivale tasemele just ärkamise ajaks, automaatselt liikuvad kardinad lasevad sisse virgumiseks vajaliku hulga valgust ning värskelt valminud kohvi ootab sind siis, kui astud kööki. Tegu ei ole ka lihtsalt eelnevalt programmeeritud aegade järgmisega, vaid tehnika õpib jälgima tegutsemist ning saadava info järgi vajalikke protsesse tööle lülitada.

Niimoodi lugedes võivad mitmed lahendused tunduda täiesti ulmevaldkonnast pärit unistusena. Ent kui paljud oskasid paarkümmend aastat tagasi ennustada, et taskus oleva plastklotsi abil saab suhelda teisel pool maakera elava õega, aknad peseb puhtaks aknapesur ning meeldiva toatemperatuuri saavutamiseks vajalikule nupule vajutamiseks ei pea isegi kodus olema?

 

 

blog comments powered by Disqus