Kui keegi midagigi teeb…

„Tujurikkuja“ saates kõlanud ja palju arutelusid põhjustanud laulus öeldakse, et eestlane on vastu kõigele, kui keegi midagigi teeb. Kipub kahjuks nii olema jah. Kuuleme ja loeme pea iga päev, kuidas elanikud aktiveeruvad ja tõusevad piltlikult öeldes barrikaadidele siis, kui keegi püüab nende kodukanti midagi luua või ehitada.


Põltsamaa on selles osas väga kuulus. Mõni aasta tagasi visati selle üle ühel omavalitsustegelaste koolitusel isegi nalja, et põltsamaalastelt tuleks õppida, kuidas juba aastaid kõik piirkonda tulla soovivad investeeringud naabervalda suunata. Ja ega pole selle peale isegi pahandada võimalik, sest nii see ju on. Küllap mäletatakse veel, kui Puhu risti soovis tulla praegu Imaveres asuv puidutootmisettevõte. Ei saadud kaubale ja nii ta nüüd siis Imaveres töökohti loob ja maksutulu toob.

Betoonitoodetetehas, mille kohalik aktiivgrupp suure kisa ja käraga maha tegi, läks ka Järvamaale. Siiski julges veel üks investor oma nina Põltsamaa kanti pista, tahtes seekord rapsiõlitehast rajada. Aga sai näppude pihta temagi ja pidi oma raha ning ettevõtte jälle Imaverre viima.

Argumendid, millega uusi ettevõtmisi tõrjuti, on sellised, et vaata, kust otsast tahad, muigama võtab ikka. Kõige kummalisemad neist olid vast, et ettevõttega kaasnev valgusreostus ei lase enam aiamaal kapsaid kasvatada ja et uute töökohtadega piirkonda tulevate võõraste inimeste lapsed hakkavad majadest mööda kooli ja koju kõndima.

Olgu need vastuväited siis nii õiged või valed kui tahes, tulemus on see, et investoril sai kemplemisest villand ja läinud ta koos oma raha ja plaanidega oligi.

Nüüd on avalikule arutelule tulemas Palmako Puhu tehase laiendus. Jääb tõesti loota, et senine rünnakrühm on vananenud ja rahunenud ning et vähemalt see ettevõte saab oma plaanid Põltsamaa kandis teoks teha. Jätkatakse ju vaid juba olemasoleva tootmisega, mingit tuumajaama rajama ei hakata. Aga vahel pole ju võitluseks erilist põhjust vajagi, kui ikka veri sarve all ja vajab välja laskmist. Väga loodan, et seekord läheb teisiti ja avalikus võtab piirkonda tulla sooviva raha tänuga vastu. Muidu jäädaksegi Põltsamaa üle koolitustel halba nalja viskama.

MERIKE KASK, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus