Krossitüdruk pakub poistele võistlusrajal tugevat konkurentsi

Hele pats kiivri alt lehvimas, riided ja masin paksu poriga kaetud – nii kihutab 17-aastane Hanna-Maria Tennokese neljarattaliste mootorsõidukite krossivõistlustel esikolmikusse.


Neljarattaliste mootorsõidukite krossisõit on Eestis pigem noormeeste ala. Hanna-Maria on Eestis ainus tüdruk, kes neile konkurentsi pakub. Ka täiskasvanute arvestuses pole ühtegi naist. Hanna-Maria räägib, et ta armus neljarattalisse pea kümme aastat tagasi. “Mu onupojal oli maal väike ATV, käisin sellega sõitmas ja hakkas meeldima, märgib tüdruk. Vahepeal sõidulust vaibus ja neiu tegeles muude huvialadega. Toona ei osanud ta veel mõeldagi, et hakkab sel alal võistlema. Ent kui Hanna-Maria jälle masinaga sõitma juhtus, oli sõidutahe kohe tagasi. “Käisin vanematele pinda, et tahan endale oma neljarattalist. Esimese masina sain 2010. aasta jõuludeks,” muigab tüdruk. Kahjuks see kaua vastu ei pidanud ning väga palju sõita ei saanudki. Uue masina sai Hanna-Maria paar aastat hiljem. “Vanemad nägid, kui väga see mulle meeldib. Kuna ma olen Eestis sel alal ainuke tüdruk, siis arvas isa, et miks ka mitte,” rõõmustab piiga.

Võistlusteks treenib Hanna-Maria koos isaga. “Isa seisab raja kõrval ja juhendab. Ta pole ise sõitnud, aga õpime ja areneme koos – saame hakkama,” hindab tütar isa toetust kõrgelt. “Isa ütleb alati, et tähtis on sõidu nautimine ning terveks jäämine. Sõidan alati rõõmuga, mitte tulemuse pärast.”

Alati paremate seas

2013. aastal sai Hanna-Maria juba sellise sõiduki, millega sai võistelda. Viimased kolm aastat ongi möödund võisteldes. Praegu vurab krossisõitja 250 cm3 silindri töömahuga Yamahaquadiga. See on ATV moodi neljarattaline masin, aga mõeldud just krossirajale.

Senised hooajad on krossitüdruk lõpetanud alati pjedestaalil. Hanna-Maria võistles tänavu viimast hooaega 12-15aastaste poiste vanuserühmas. Mootorrattaspordi föderatsioon andis selleks tüdrukule eriloa. “Nad toetavad ja mõistavad, et ma olen veel liiga väike täiskasvanud meestega võistlemiseks,” tunnustab Hanna-Maria föderatsiooni otsust. 2014. aastal, kui neiu esimest korda võistlema asus, saavutas ta Eesti meistrivõistluste karikasarjas teise koha. “Siis vaadati, et tüdruk tuleb ja teeb poistele ära,” räägib Hanna-Maria oma esimesest võistlushooajast. Mullu ja tänavu lõpetas Hanna-Maria Eesti meistrivõistlused kolmandana.

Rallihooaeg algab aprillis või mais. Enamik võistlusi toimub etappidena erinevatel krossiradadel. Tavaliselt on ühes võistlussarjas neli-viis etappi. Ühel etapil on kaks võistlussõitu, mille koondtulemusel selgub parim. Hooaja paremate tegijate väljaselgitamiseks arvestatakse kõigi etappide koondtulemusega.

Hanna-Maria muigab, et on ka soome ja vene poistele rajal ära teinud. Neiul on värvikalt meeles, kui ta eelmisel aastal etapi võitis. Siis küsiti poistelt, kas neil häbi ei ole tüdrukule alla jääda. Natuke ikka oli küll. Sageli ei julge noormehed silmast-silma kiitma tulla, aga veebis ikka kirjutavad ning tunnustavad head sõitu. “Viimati tuli Venemaa sõitja, kallistas ja tõi kingituse. Tegelikult on kõik minu vastu head,” naerab ta poiste ja tüdrukute suhete küsimust vaagides.

Kallis spordiala

See hooajal vuras Hanna-Maria neljal võistlussarjal. Aastas on keskmiselt 17 võistlust ja igal etapil osalemisele kulub umbes paarsada eurot. Lisanduvad veel masina hooldus ning erinevad varuosad. Hanna-Maria kinnitusel tuleb valida kindel masin tuntud tootjalt. Kuid sellest olenemata peab ise neljarattalist täiendama. “Minu masinale tulid näiteks amordid juurde osta,” täpsustab ta.

Hanna-Marial on kolme aastaga välja kujunenud ka oma mehhaanik, kes võtab talvel quadi mootori lahti, vahetab kulunud jupid välja ning hoolitseb selle eest, et kõik uuel hooajal töötaks. Noor krossitüdruk on kavasse võtnud kõik Eesti võidusõidud, kus tema võistlusklass esindatud.

Hanna-Maria tunnistab, et motokross on kallis spordiala. Noortevõistlustel rahalisi auhindu ei ole. Tüdruku põhitoetajateks on seni olnud vanemad. Neiu kinnitab, et kui tal toetavaid vanemaid poleks, siis ta selle alaga ei tegeleks. Lisaks kiidab Hanna-Maria abilisi, kes aitavad oma oskuste ja võimalustega. “Kui ise otsida, siis leiab ka sponsoreid. Eriti kui täiskasvanute klassis võistelda, siis jääb tüdruk hästi silma,” arutleb ta.

Tugev tüdruk

Quadide kross nõuab head füüsilist vormi. “Masin on raske, seda peab oma jõuga hoidma ja suunama,” selgitab Hanna-Maria. Talvel sõita ei saa. On küll talvised kestvussõidud, ent neil ta ei osale. Siis tuleb käia rohkem jõusaalis. Samas kinnitab tüdruk, et sel aastal olid tulemused paradoksaalsel moel seda paremad, mida vähem ta harjutas. Kuid sellest olenemata peab sõitma. Hanna-Marial on kiivrile kinnitatud kaamera, millega ta oma sõite jäädvustab. Nii on pärast hea isaga sõidutehnikat analüüsida. “Kurvi minek ja sealt välja kiirendamine, hüppe trajektoor, stardis õigeaegne kiirendamine – neid on vaja harjutada,” loetleb ta asjatundlikult. Hüppel peab silmapilkselt valima õige suuna ja maandumiskoha. Kui õhulend pole ühtlane, hakkab neljarattaline perutama.

Tõsisemaid õnnetusi Hanna-Mariaga juhtunud ei ole. Kuid nii mõnedki äkilised olukorrad on ta rajal üle elanud. “Sel aastal oli ühel võistlusel stardikurvis võistlejate hunnik ees – see käis nii kiiresti, ei suutnud reageerida ja sõitsin ka hunnikusse. Midagi hullu enda ja masinaga ei juhtunud. Sain edasi sõita,” kirjeldab ta. Tänavusse hooaega jääb ka tugev selja- ja käepõrutus. “Üritasin konkurendist mööduda ja siis lendasin ikka päris hullult! Kanderaamiga viidi rajalt ära, aga õnneks oli ainult põrutus, luumurde ei ole olnud,” ohkab krossisõitja praegugi kergendusega, kui meenutab, kuidas kolm korda raskem masin temast üle sõitis. “See oli õudne! Eriti emale, kes on minu pärast kogu aeg mures. Isal on ka närv sees, aga ta ei saa seda välja näidata – muidu läheksin mina ka närvi!”

Kui muidu on tüdruku motoks sõidurõõm, siis hooaja lõpp on ikkagi närvesööv. “Kui lõpus on punktid mängus, siis ikka mõtlen, et pean konkurendist mööda saama,” möönab Hanna-Maria. Korvikunnide karikasarja lõpetas Hanna-Maria väga edukalt, saavutades teise koha. Eesti meistrivõitlustel oli ta kolmas. Eesti noorte karikavõistlustel kolmas ning Äksi karikasarjas juba kolmandat aastat teine. Hanna-Maria lisab, et on mõnel võistlusel ikka esikoha sõitjale ära teinud. Kuid tüdruk tunnistab, et poiss on kiirem, tugevam, kauem sõitnud ning tal on rohkem kogemusi.

Jätkab kevadel

Praegu on Hanna-Maria väike quad müügis. Kui see ära ostetakse, saab ta osta suurema, täiskasvanud meeste klassi sobiva masina. Tüdruku sõnul on ta võimsamat quadi katsetanud. “Käiguvahetus on pikem, ühe käigu jooksul liigub masin palju rohkem edasi,” kirjeldab ta. Lisaks nõuab võimsam neljarattaline ohjeldamiseks rohkem jõudu. Ning võidusõidu aeg on pikem.

Praegu tulebki trenni teha ja loota, et uuele hooajale saab vastu minna vägevama masinaga. Kui sobilik quad olemas, on Hanna-Maria veendunud, et jätkab täiskasvanud meeste klassis. “See on kindel minek!” teatab ta. Pealegi näitavad meeste tulemused seda, et viimaseks krossitüdruk täiskasvanute klassis igal juhul ei jää.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus