?ürii esimees Igor Tõnurist hindas kõrgelt Jõgevahe Pere naisrühma kava lavalisust.
Peapreemia said veel Kärla noorterühm tervikliku ja meeleoluka, samuti hea saatemuusikaga kava eest ning Tarvanpää Seltsi rühm “Rikkad ja ilusad” traditsioonilähedase kava eest.
Lisaks tunnustati mitmeid tantsurühmi veel eripreemiatega, mida jagati kokku 4000 krooni eest.
Tänavune aasta on kuulutatud folklorist Kristjan Toropi mälestuseks tema aastaks. Laupäeval toimus Tallinnas Rahvusraamatukogus Toropi kogutud ja avaldatud tantsude võistutantsimine, kus osales 27 tantsurühma üle Eesti kokku mitmesaja tantsijaga.
Jõgevamaad esindasid Jõgevahe Pere naisrühm ja memmede rühm, Jõgeva kultuurikeskuse noorte (7.-9. klassi) segarühm Jandali, Põltsamaa kultuurikeskuse segatantsurühm “Virmalised” ning Põltsamaa kultuurikeskuse naistantsurühm “Uhka”. “Virmaliste” pillimees Helgi Tõnnemaa sai oma töö eest eripreemia.
Kultuurikeskuse juhataja, Jõgevahe Pere rühmade ning noorte segarühma juhendaja Airi Rütter ütles, et Jõgevamaa oli esindatud väga kõrgetasemeliselt ? viie rühmaga. Vaid Lääne-Virumaalt oli rohkem, koguni seitse tantsurühma.
Juhendajagi ei osanud peapreemiat oodata
Rütteri sõnul luges ta rõõmusõnumit alles eilsest Eesti Päevalehest ning üllatus oli suur. “Lootsin küll vaikselt, et ehk saame eripreemia labajalavalsi esitamise eest, aga peapreemiat ei osanud küll oodata,” sõnas Rütter.
Jõgevahe Pere naisrühma kava viis ühte Eesti 19. sajandi külla, kus kokku said mees ja naine ning jalutasid roosiaias, kus uudishimulikud nad avastasid. Kavasse oli põimitud “Vargatants”, Kolme paari tantsud, samuti Kuppari-moori tants. Tantsivad naised ka laulsid ise, samuti saatis tantsijaid ansambel Tempora Mores. Solistidena astusid üles Hillar Laane, Kersti Teras, Auli Kõre ja Airi Rütter.
“Kui Kersti Teras laval lõpusõnu ütles, mattusid need juba aplausi,” meenutas Rütter esinemist.
Ansambel Tempora Mores mängis koos Tarvanpää Seltsi ansambliga pärast esinemist veel tantsuks, esinemine võeti Rütteri sõnul väga hästi vastu.
Jõgevahe Pere naisrühm sai 2003. aastal folkloorirühmade seas I kategooria, rahvatantsus on naisrühm aga üks 18st, kellele on omistatud kõrgem kategooria.
Staazikad tantsijad ei pelga vaeva
Möödunud suvel osales Jõgevahe Pere naisrühm Riias ESTO päevadel, nagu ka memmede rühm ja ansambel Tempora Mores. Naisrühm osales ka folkloorifestivali “Baltica” peakontserdil Tallinnas ja üldtantsupeol, samuti on osaletud mitmel pool välismaal.
Naisrühma kuulub paarkümmend aktiivset ja suure pühendumisega naist, kes teevad trenni kaks korda nädalas, treeningud on üsna pikad ja rasked ning kestavad kokku kaks ja pool tundi. Kolm naist- Helle Normak, Galina Erikson ja Sirje Parbus on tantsinud Jõgevahe Peres juba kümme aastat ehk tantsurühma loomisest saadik.
Airi Rütteri sõnul alles sügisest koos tantsiv noorterühm Jandali küll auhinnaliste kohtadeni ei jõudnud, kuid see-eest said nad hindamatuid kogemusi, mida Soome festivalile sõitvatele noortele väga vaja.
“Memmed olid väga vaprad, kaks naist neist tulid esinema, kuigi olid haiged,” kiitis Rütter tantsijaid.
“Andsime võimaluse tantsujuhtidele repertuaari valida, see tõi ka nauditava tulemuse,” ütles ?ürii esimees Igor Tõnurist.
Kristjan Torop on möödunud sajandi üks väljapaistvamaid folkloriste ja rahvatantsuteadlasi, kelle surmast möödus tänavu kümme aastat. Toropi auks korraldati tänavu mitmeid üritusi. Võistutantsimise korraldasid Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts ning Rahvakultuuri Arenduskeskus.
EVA KLAAS