Kristjan Rosenbergile lisasid EM-võistlused motivatsiooni ja enesekindlust

Amsterdamis peetud kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel sai täiskasvanute tiitlivõistlustel debüteerinud 22aastane tabiverelane Kristjan Rosenberg kümnevõistluses 7738 punktiga 13. koha. Rosenberg jäi rasketes oludes näidatud tulemusega rahule ning märkis, et võistlused andsid talle edasiseks vajalikku motivatsiooni ning enesekindlust.


Juuni algul Tenerife saarel Aronas peetud võistlustel kümne alaga isiklikku rekordit tähistavad 7907 punkti kogunud ning EM-normatiivi täitnud Kristjan Rosenberg läks Amsterdami sooviga ületada kümnevõistlejate jaoks maagiline punktisumma. “Eesmärgiks oli 8000 punkti,” lausus noor kümnevõistleja. “Teadsin, et olen elu parimas vormis ning selliseks tulemuseks võimeline. Läksin igal alal rekordit püüdma.”

Amsterdami olümpiastaadionil valitsenud veidrates tuuleoludes kõik siiski sportlase soovide kohaselt ei sujunud. “Võistlus oli päris keeruline ning kõige segavamaks faktoriks osutus tuul,” märkis Rosenberg. “Päris mitmel alal segas tuul keskendumist ning väga paljudel osalejatel läks EM seetõttu halvasti. Kui Eestis peetavatel võistlustel oled tavaliselt harjunud, et tuulel on üks kindel suund, siis Amsterdamis puhus ta kord tagant, kord oli aga vastu või küljelt.”

Kümne ala järel lõpuks isiklikule tippmargile 169 punktiga alla jäänud tabiverelane jäi oma etteastega siiski rahule, hinnangut aitasid kindlasti tõsta ka kahel viimasel alal püstitatud uued isiklikud rekordid. “Positiivses noodis on võistlust alati hea lõpetada,” ütles odaviskes ja 1500 meetri jooksus korralikud rekordiparandused teinud Kristjan Rosenberg, kelle esinemist Amsterdamis tunnustas ka Delfile intervjuu andnud kümnevõistluse endine maailmarekordiomanik Roman Šebrle.

“Euroopa meistrivõistlustega tuli motivatsiooni kõvasti juurde,” lausus Kristjan Rosenberg. “Tean, et olen palju rohkemaks võimeline ning tahan näidata, milleks olen suuteline,” lisas ta, märkides et ka spetsialistide kommentaarid suurendavad enesekindlust.

Kümnevõistluse esimese viie alaga kogus Kristjan Rosenberg 4064 punkti, mis jäi Tenerifel püstitatud isikliku rekordi graafikule alla 99 punktiga ning oli avapäeva lõpuks kõrgel kaheksandal kohal. Liidrikohale asunud ukrainlasele Aleksi Kasjanovile kaotas Rosenberg 170 punktiga, kolmas koht oli vaid 88 punkti kaugusel.

“Võistluse ajal ma punkte ei jälginud, alles pärast kümnevõistluse lõppu öeldi mulle, et olin sel hetkel kaheksas,” lausus tabiverelane. “Selline taktika sobib mulle paremini, punktiseisu tasub vaadata alles enne viimaseid alasid.”

100 meetri jooksus lõpetas tabiverelane ajaga 11,11 sekundit ning edestas avaala järel isikliku rekordi graafikut 17 punktiga. Hästi läksid ka kuulitõuge (13.74) ja kõrgushüpe (2.10), tagasilöök tuli aga kaugushüppes, kus parimal katsel mõõdeti Rosenbergile tulemuseks 7.08, mis jäi 34 sentimeetriga alla Tenerifel näidatud tulemusele.

“Tuul mõjutaski kõige rohkem kaugushüpet,” lausus Kristjan Rosenberg. “Kaugushüppes on minut aega võimalik hüppeks valmistuda. Läksin küll võimalikult varakult eelmise hüppaja taha sobivat tuult ootama, kui aga aeg hakkas jooksma, siis puhuski ainult vastutuul. Ootasin peaaegu kogu selle minuti ära, aga pidin ikkagi vastutuult minema. Otsustaval katsel jätsin sammu samaks, aga poole hoojooksu peal lõi järsku tuuleseina ette ning tõukasin ära kaks pöida paku tagant. Täiesti võimatu olukord,” muigas Rosenberg vaid 6.70 pikkuseks jäänud kolmandat katset meenutades.

Tänavu kõrgushüppes isikliku tippmargi 2.11ni viinud Kristjan Rosenbergile on sellel alal uue hingamise toonud aasta algul koos treener Katrin Klaubiga tehtud muudatused hoojooksus. “Varem tulin eelhooga ning see tingiski, et mõnikord tulin natuke kiiremalt, mõnikord aga natuke rahulikumalt peale,” selgitas ta. “Nüüd alustan aga koha pealt ning seetõttu on hoojooks palju stabiilsem ning sobib mulle palju paremini.”

Avapäeva lõpetanud 400 meetri jooksus kaotas Kristjan Rosenberg isiklikule rekordile (50,07) küll 54 sajandikuga, kuid jäi tulemusega siiski rahule, sest ka sellele alale avaldas mõju tuul. “Tagasirgel oli tunne, nagu oleksin jooksnud vastu seina,” lausus tabiverelane. “Eelneva kontrollstardi põhjal oleks aeg alla 50 sekundi väga reaalne olnud.”

Teise võistluspäeva esimeste aladega suurenes vahe isikliku rekordi graafikuga aga rohkem kui 250 punktile ning kaheksa ala järel oli Kristjan Rosenberg langenud 15. kohale. 110 meetri tõkkejooksu läbis Rosenberg tugevas vastutuules ajaga 15,54, kettaheites jäi tema parimaks avakatsel heidetud 35.32 ning teivashüppes sujusid katsed kõrguseni 4.70.

“Tõkkejooksus läks aega kaduma ka seetõttu, et jooksime norralase Martin Roega esimesel neljal-viiel tõkkel käed kokku ning see ajas rütmi natuke sassi,” lausus Rosenberg. “Pärast viiendat tõket möödusin temast lõpuks ning sain lõpuni puhtalt joosta. Kettaheide on praegu kõige ebastabiilsem ala, sellega ei ole sel aastal väga palju tegelenud ning seetõttu oli väike värin sees.”

Kahel viimasel alal näitas tabiverelane aga oma karjääri paremaid tulemusi. Odaviskes parandas ta otsustaval katsel oma senist isiklikku rekordit rohkem kui kolme meetriga, saades tulemuseks 61.65. Võistlused lõpetanud 1500 meetri jooksu läbis Kristjan Rosenberg ajaga 4.31,12, mis on endisest tippmargist rohkem kui nelja sekundi võrra parem.

“Olen sel aastal oda treeningutel palju visanud ning ka eelmisel aastal viskasin Rakvere kümnevõistluse ajal proovikatsetel oda üle 60 meetri,” märkis Kristjan Rosenberg. “Seega teadsin, et selline vise on mul sees olemas, kõik sõltus lihtsalt sellest, kuidas tehniline pool välja tuleb. Tehniliselt läkski kolmas katse hästi. 1500 meetri jooksus oli eesmärgiks aeg alla nelja ja poole minuti, natuke jäi sellest küll puudu, aga jäin siiski rahule.” Sel nädalavahetusel Tallinnas Kadrioru staadionil peetavatel staadionialade Eesti meistrivõistlustel Kristjan Rosenberg ei stardi, järgmise kümnevõistluse teeb ta praeguste plaanide kohaselt augusti esimesel nädalavahetusel Rakveres toimuvatel mitmevõistluse Eesti meistrivõistlustel.

Tänavu kevadel täitis Kristjan Rosenberg ka ühe spordivälise eesmärgi, lõpetades bakalaureuseõppe Eesti maaülikoolis. Lõputöö kaitsmine toimus seejuures vaid paar päeva pärast edukat Tenerife kümnevõistlust. “Töö vormistamise osas läks lõpus küll natuke kiireks, aga kõik sai ilusti ära tehtud,” lausus Rosenberg, kellel on hetkel õpingute jätkamise osas kaalukausil mitu võimalust. “Jätkan kas Tartus magistriõppes või lähen üheks semestriks Rootsi.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus