Kristjan Lible hakkas pritsimeheks

Kui Oskar Lutsu teostest tunneme Kristjan Liblet kui Paunvere kiriku kellameest, aga ka kaubitsejat ja loteriide korraldajat, siis Jõgeva Linna Teatri värskes lastelavastuses saab temast hoopis vahva pritsimees. Möödunud nädalal anti lavastusega Palamusel ja Jõgeval mitu etendust.

 

Mõne lavastuse puhul on kunstiväärtusest olulisem tarbeväärtus, mis ei tähenda, et sellel kunstiväärtus üldse puuduma peaks. “Vahva pritsimees Kristjan Lible” on just tarbeväärtusega tükk: see teeb lastele näitlikul moel selgeks, kuidas käituda tuleõnnetuse korral ja mida teha, et sedasorti õnnetus üldse juhtumata jääks. Teksti kirjutas lavastuse tarvis Jõgeva Linna Teatri lavastaja Janek Varblas, kes tegi ka lavakujunduse ja kehastab ise Kristjan Liblet. Tema naist Marit mängib Eve Somelar.

Selles, et Janek Varblas just Kristjan Lible õpetliku loo peategelaseks valis, on osalt võib-olla “süüdi” Janek Varblase põhitöökoht: ta on teatavasti Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuht. Ning eks ole Lutsu tegelasi ennegi nende algsest kirjanduslikust keskkonnast välja tõstetud ja teise konteksti tegutsema pandud.

Nagu Lutsu loodud Liblel, on ka Janek Varblase loodul positiivseid ja negatiivseid jooni. Algul lähevadki tal asjad puha viltu. Pannud verivorstid ahju, unustab ta end koos Mariga nii kauaks jõulukaarte vaatama, kuni vorstid põlema süttivad. Elektrijuhtmed on tal ka ripakil ja kutsuvad esile raadio süttimise. Tuli saab aga kenasti kustutatud, sealjuures mitte Lutsu-aegsete, vaid tänapäevaste vahenditega, nagu tulekustutustekk ja pulberkustuti. Mari, tubli inimene, on nimelt märganud õigel ajal sellised asjad majapidamisse varuda ning muretsenud ka suitsuanduri.

Lavastuses tehakse natuke pauku, välku ja tossu ning Janek Varblas ja Eve Somelar mängivad omavahel natuke jagelevaid Liblet ja Marit mõnuga, saades väikeste vaatajatega hea kontakti. Etenduste ajal tehakse ka mõned mängupausid, et vaadata õpetlikke videolõike.

Palamusel mängiti lavastust “Vahva pritsimees Kristjan Lible” kihelkonnakoolimuuseumis ning seal käisid seda vaatamas Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi ning Voore ja Torma põhikooli lapsed, Jõgeva kultuurikeskuse keldrisaalis said sellest osa Jõgeva koolide õpilased. Jõgeva Linna Teater on nõus õpetlikku tükki ka mujale mängima minema. 14. oktoobril esinetakse aga sellega Jõgevamaa lastele korraldatava turvalisuse kuu lõpuüritusel “Oska ohutult!”. Seegi toimub Jõgeva kultuurikeskuses ning sinna on oodatud – mitte ainult teatritükki vaatama, vaid ka muudest näitlikest ja lõbusatest tegevustest osa saama – kõik Jõgevamaa lapsed koos oma vanematega.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus